Šeimoje atsirado kūdikis. Iš pradžių nesitraukiate nuo jo nei per žingsnį, tėvelis studijuoja literatūrą apie vaiko priežiūrą, laksto po parduotuves, ieškodamas geriausio savo mažyliui, ir tvarkosi virtuvėje. Bet praeina šiek tiek laiko, ir mama/tėtis turi išeiti į darbą. Su kuo palikti mažylį, jei senelių nėra šalia? O jei dar vaikų ne vienas, o keletas? Vis dažniau pagalvojate apie pagalbininkę. Prieš pradėdami ieškoti geros auklės savo atžaloms, turėtumėte apgalvoti keletą svarbiausių detalių.
Kuriam laikui jums reikalinga auklė? Ar keletui valandų per dieną, ar pilnai darbo dienai; ar auklės paslaugų reikės keletą mėnesių, ar metus?
Labai daug kas priklauso nuo jūsų vaiko amžiaus. Psichologai tvirtina, jog mažyliai iki 6 mėn. amžiaus pripranta prie svetimo žmogaus gana lengvai ir paprastai. Praktiniai stebėjimai rodo, jog nuo 7 mėn. kūdikiai ima bijoti svetimų žmonių, žymiai stipriau išgyvena fizinio bei emocinio kontakto su motina nebuvimą.
Pagalvokite, ko jūs tikitės iš samdomos auklės, kuri periodiškai atliks jūsų vaiko gyvenime mamos vaidmenį. Juk labai svarbu, kad auklė ne tik pamaitintų, pagirdytų, saugotų jūsų vaiką, bet ir visapusiškai ugdytų jį. Ant popieriaus susirašykite visas tas savybes, kurias turėtų turėti jūsų būsima pagalbininkė. Kokią ją įsivaizduojate?
Išsilavinimas
Amžius
Charakteris
Išorės bruožai
ir t.t.
Įvairios smulkmenos bei plonybės gali labai stipriai palengvinti auklės ieškojimus ir sutaupyti laiko. Kuo aiškesni reikalavimai - tuo efektyvesnė paieška. Bet nepulkite į kraštutinumus! Jei būsite pernelyg reikli ir įtari, pažeminsite potencialias kandidates, ir jūsų paieškos labai užsitęs.
Tarkime, kad viską jau apgalvojote ir susirašėte. Abu su vyru esate pasirengę susitikimams su kandidatėmis. Yra keletas būdų ieškoti auklės:
Vienas labiausiai civilizuotų variantų - kreiptis į auklių agentūras. Jų yra ne viena.. Tinkamiausias jums kandidates atrinks agentūros darbuotojai. Auklės turės pluoštą rekomendacijų. Be abejo, už paslaugas agentūrai teks sumokėti atitinkamą mokestį.
Pliusai: agentūra perims dalį jūsų rūpesčių ir suteiks daugybę informacijos apie kandidates.
Minusai: agentūrų taip pat būna visokių... Jei kreipsitės į tokią, kuri rūpinasi savo reputacija, paslaugų kokybe ir atrenka tik patikrintas bei kvalifikuotas specialistes viskas puiku. Ieškodami agentūros, pasiklausinėkite draugų bei pažįstamų nuomonės apie jas, kažkas būtinai turės patirties ir informacijos apie jas.
Kitas auklės paieškos variantas per draugus, giminaičius ir pažįstamus. Tai vienas populiariausių būdų susirasti pagalbininkę, paplitęs dar mūsų mamų ir močiučių laikais. Galbūt tai vienas paprasčiausių variantų. Jei gavote pereinamąją auklę, užauginusią ne vienos draugų šeimos vaikus jums labai pasisekė.
Pliusai: tai iš tiesų unikali asmenybė, kuriai ši veikla ne darbas, o pašaukimas. Galima derėtis dėl užmokesčio už darbą.
Minusai: Jei jums ši auklė kažkuo neįtiks, bus nepatogu ir sudėtinga jos atsisakyti. Žmogus apie kurį daug girdėjote, gali pasirodyti kiek kitoks. Net ir puikias rekomendacijas turintį žmogų reikėtų patikrinti.
Trečias būdas skelbimai laikraščiuose, žurnaluose, Internete. Nebrangus paieškų variantas, tačiau tam reikės daug laiko ir dėmesio. Greičiausiai teks susitikti ar pasikalbėti telefonu su ne viena dešimtimi kandidačių, kol surasite geriausią. Arba patys pasiskelbsite ieškantys auklės, arba atsirinksite auklių skelbimus spaudoje. Jei rašysite skelbimą patys, nepamirškite nurodyti vaiko amžių, gyvenamąją vietą, darbo laiką, pagrindinius savo reikalavimus bei užmokestį. Iškart nusiteikite, kad didžioji dalis besikreipiančių neatitiks jūsų reikalavimų, tad apsišarvuokite kantrybe.
Pliusas: pigesnis nei kiti variantai.
Minusai: prireiks daug laiko, turėsite daug susitikimų ir išklausysite galybę istorijų. Būkite labai dėmesingi ir reiklūs. Nesate apdrausti nuo vagišių, psichiškai nestabilių žmonių, tad gerai apgalvokite kandidačių patikrinimo, kontrolės būdus.
Susitikimui su potencialia aukle sugalvokite klausimų. Tegu vyras taip pat pasiruošia klausimų. Palyginkite savo klausimus ir sudarykite vieną bendrą sąrašą.
Jei jums atrodo, kad jau radote idealią pagalbininkę, organizuokite pirmąjį auklės susitikimą su vaiku. Tegu mažylio režimas dėl to nesikeičia. Stebėkite, kaip elgiasi vaikas, kaip reaguoja auklei išėjus. Jei labai gražiai apie ją atsiliepia, klausinėja kada ji vėl ateis, jums pasisekė. Jei ne, gali būti, kad teks vėl pradėti paieškas nuo pradžių... bet nebūtinai.
Daugiau naudingų patyrusių tėvų patarimų rasite supermama.lt Forumo skyrelyje "Viskas apie aukles".
Šaltinis: kleo.ru