Pastaruoju metu matome daug automobilinių kėdučių reklamos. Paprastai skelbiama, kad visos jos super-saugios, patogios ir, remiantis testais, yra lyderės... Palyginus su visomis kitomis vaikams skirtomis prekėmis, nuo automobilinės kėdutės kartais priklauso vaiko gyvybė ir sveikata, todėl ją rinktis reikia labai kruopščiai ir apgalvotai. Variantas - „kad būtų nebrangi ir mėlynos spalvos“ čia netinka.  Neapsiribokite vien „dizainu“. Vaikiška automobilinė kėdutė – ne prabanga, ir ne kaprizas, o būtinybė. Ką pataria ekspertai?

Išsirinkti kėdutę nelengva, o daugelis niuansų „išlenda“ tik pradėjus ją ekploatuoti. Todėl prieš pirkdami kėdutę susirinkite kuo daugiau naudingos informacijos. Štai ką pataria ekspertai:

• Geriausia būtų, kad atvyktumėte į parduotuvę rinkti kėdutės kartu su vaiku. Prieš perkant kėdutę, rekomenduojama pamėginti ją įtaisyti į savo automobilį ir pažiūrėti kaip ji tiks būtent jūsų automobilio galinės sėdynės profiliui. Kėdutė turi įsistatyti lygiai, tvirtai ir greitai.

• Atkreipkite dėmesį į automobilio saugos diržo ilgį, ar jo tikrai užtenka kėdutei pritvirtinti. Atidžiai perskaitykite gamintojo instrukciją, kad kėdutę pritvirtintumėte iš tiesų teisingai ir saugiai.

Tyrimai rodo, kad daugelis avarijose nukentėjusių vaikų, sėdėjusių autokėdutėse, patyrė sužeidimų tik dėl to, kad automobilinė kėdutė buvo pritvirtinta neteisingai. Pritvirtinta kėdutė neturi pasislinkti iš savo vietos daugiau nei 3-5 cm į bet kurią pusę.
Net jei automobilinė kėdutė laikoma automobilyje nuolat, o nėra tvirtinama kaskart iš naujo, prieš kiekvieną kelionę privalote ją patikrinti.

• Rinkitės automobilines kėdutes su ISO FIX (International Standards Organisation FIX) tvirtinimu tik tuo atveju, jei jūsų atomobilyje tikrai yra ISO FIX vaikiškų sėdynių montavimo sistema (tai pritvirtinimo sistema, garantuojanti paprastą, greitą bei saugų kedutės instaliavimą, kuriam nebereikia automobilio saugos diržo).

 

• Priklausomai nuo aumobilinės kėdutės naudojimo režimo, ne mažiau svarbus faktorius yra ir jos svoris bei tvirtinimo patogumas bei greitumas. Todėl atkreipdami dėmesį ir į kitas svarbias savybes, rinkitės kuo lengvesnę kėdutę, kad būtų patogu ir lengva ją nešioti.

• Geriau rinkitės tą kėdutę, kuri turi kuo daugiau reguliuojamų detalių.

• Atkreipkite dėmesį į etiketes ir lipdukus, esančius ant automobilinės kėdutės. Ypač į raidę E apskritime ir ES saugumo reikalavimų autokėdutėms ECE 44/03 bei 44/04 Universal atitikimą. Šis ženklas reiškia, kad automobilinė kėdutė sėkmingai išbandyta Europoje, praėjusi visą ciklą testų.

• Reikalaukite pardavėjų dokumento, kuriame nurodytas ir kėdutės gamintojas, ir modelis, ir higienos reikalavimų atitikimas.


• Nepamirškite, kad jei tvirtinate vaiko automobilinę kėdutę ant priekinės automobilio sėdynės, turite išjungti oro pagalvės veikimą keleivio pusėje.
 

• Kai kurie automobilinių kėdučių modeliai turi nuimamus apmušalus, kuriuos galima išplauti. Tai privalumas.

• Kai kurios automobilinės kėdutės turi keletą padėčių, kurios yra patogesnės miegančiam vaikučiui.
 
• Visi automobilinės kėdutės užraktai ir reguliuojamos detalės turi būti arba nepasiekiami vaikui, arba konstrukcija tokia, kurios vaikas nesugebėtų atsegti savarankiškai. Ypač, jei ši kėdutė skirta ne kūdikiui, o paaugusiam vaikučiui.

• Pagrindinis kriterijus – saugumas ir komfortas. Komfortas – taip pat saugumo elementas, nes jei vaikui kėdutėje bus nepatogi, jis tiesiog joje nenorės sėdėti, net jei ji būtų pati saugiausia.

Naudotų automobilinių kėdučių įsigijimas

Kainos – štai kas sulaiko ne vieną automobilinės kėdutės pirkėją nuo naujos prekės įsigijimo. Gal įsigyti pigesnę jau naudotą kėdutę? – Rinktis jums, tik tokiu atveju atkreipkite dėmesį į keletą niuansų:

• Nepirkite naudotos automobilinės kėdutės, jei ant jos nėra etiketės, nematyti pagaminimo datos;

• Jei ant kėdutės nebėra kažkokių detalių, ar kažkas sulaužyta - kėdutė nesaugi;

• Niekada nenaudokite kėdutės, kuri buvo pritvirtinta automobilyje, patekusiame į avariją.
 
• Nerekomenduojama pirkti kėdutės, kuri jau atitarnavo 10 metų.