Štai keletas požymių, kurie rodo, jog vaikas miega nepakankamai:
Rytais jūs vaiką žadinate.
Jei leistumėt jam miegoti ryte kiek norisi, jis miegotų ilgiau nei pusvalandį nuo to laiko, kai paprastai jį prižadinate.
Važiuojančiame automobilyje užmiega.
Dažnai ožiuojasi.
Vaikas vis čiulpia pirštą ar čiulptuką.
Jam dažnai sapnuojasi košmarai.
Antroje dienos pusėje vaikui skauda galvą, kartais skausmus lydi vėmimas.
Vaikas atrodo pernelyg suglebęs, išsiblaškęs arba hiperaktyvus rytais ar vakarais.
Prastai mokosi.
Dažnai skundžiasi nuovargiu.
Kiek turi miegoti vaikas?
Amžius:
1 savaitė: iš viso 16,5val. (ne mažiau kaip 4 kartus dienos metu)
1 mėnuo: 15,5 val. (ne mažiau kaip 3 kartus dieną)
3 mėn.: 15 val. (ne mažiau kaip 3 kartus dieną)
6 mėn.: 14,5 val. (ne mažiau kaip 2 kartus dieną)
9 mėn.: 14 val. (ne mažiau kaip 2 kartus dieną)
1 metai: 13,5 val. (ne mažiau kaip 2 kartus dieną)
1,5 metų: 13,5 val. (nors 1 kartą dienos metu)
2 metai: 13 val. (nors 1 kartą dienos metu)
3 metai: 12 val. (nors 1 kartą dienos metu)
4 metai: 11,5 val. (dienos metu gali ir nemiegoti)
Nuo 5 iki 9 metų: 10-11 val.
Nuo 10 iki 15 metų: 9-10 val.
Miego sutrikimo priežastys.
Kūdikio dienos miegas leidžia mamytei susitvarkyti namus, arba tiesiog pačiai išsimiegoti. Nors paprastai sakoma, kad kūdikis praktiškai visą laiką miega, šis teiginys apgaulingas. Naujagimiai miega 16-18 val. per parą, tačiau jų miegas trūkinėjantis, pavyzdžiui, kai kurie naujagimiai vis prabunda kas 20 min, o kiti išmiega iki 3 val. nepabusdami. Iš pradžių kūdikis neskiria dienos ir nakties, dieną jis gali išmiegoti ilgiau nei naktį. Jam reikia laiko, kad jo biologinis laikrodis nustatytų tam tikrą miego ritmą. Paprastai tai trunka apie 6 savaites.
Ikimokyklinuką nuvaryti miegoti yra pakankamai sunku. Ypač, jei jis turi vyresnių brolių ir sesių, kurie net nesiruošia eiti miegoti. 2-3 metų vaikas išgyvena tam tikrą amžiaus krizę, pasikeitimus, mokosi bendrauti su aplinkiniu pasauliu, įgyja naujų įgūdžių ir mokėjimų. Fizinis ir psichologinis nuovargis, daug įspūdžių, įsiaudrinimas, įtampa veikia mažylio miegą. Prieš užmigdant tokio amžiaus vaiką, reikia padėti jam atsipalaiduoti. Pažaiskite ramų žaidimą kartu, pieškite, o geriausia paskaitykite ar pasekite pasakų.
Miegas sutrikti gali ir dėl vaiko negalavimų (alergijos, disbakteriozės, dantų dygimo ir t.t.) Taip pat trukdo diskomfortas: netinkama kambario temperatūra, troškulys ar alkis, nepatogi pagalvė, pižama ir t.t. Iškart po sočios vakarienės taip pat negerai migdyti vaiką. Prieš miegą galima duoti stiklinę kefyro ar pieno.
Gali būti, kad miegas sutriko dėl psichologinių priežasčių. 3-6 metų vaikai dažnai būna pilni įvairių baimių. Tai visai normalu šiuo periodu, nes vaiko vaizduotė tiesiog žydi ir keroja. Maži vaikai gali bijoti visko: tamsos, lietaus, šešėlių ir net žaislų. 2-4 metų vaikų sapnai tampa vis ryškesni ir intensyvesni, kartais baisūs. Naujos baimės gali būti susiję ir su tuo, kad paprastai 2-3 metų amžiaus vaikai pratinami miegoti atskirai, naujoje lovoje, panašioje į suaugusių, dažnai net kitame kambaryje.
Štai keletas patarimų, padėsiančių greit, be ilgų varginančių derybų, paguldyti vaiką miegoti:
Migdykite vaiką vienu ir tuo pačiu metu.
Sugalvokite ir pripratinkite vaiką prie savotiško ritualo. Prieš miegą vaikas turi būti ramus ir atsipalaidavęs. Kas jūsų vaiką labiausiai nuramintų: šilta vonia, pasakėlė prieš miegą ar lopšinė? Veiksmų seka kas vakarą turi būti vienoda (pvz., po šiltos vonios, sekate pasaką, tada antklodę apkamšote). Tai vaikui bus signalas, kad laikas miegoti. Neleiskite vaikui prieš miegą aktyviai žaisti, žiūrėti TV ar žaisti kompiuterinius žaidimus.
Vaiką reikia įtikinti, kad jis saugus. Pasakykite, kad būsite visai šalia. Galite palikti praviras duris, įjungtą naktinę lempą.
Jei vaikas nori miegoti su žaislais, nedrauskite to, jis nesijaus vienišas. O naktį prabudęs ir susiradęs greta žaisliuką, greičiau užmigs.
Būkite kantrūs ir kasdien laikykitės ritualo bei režimo. Net jei vaikas spyriosis ir protestuos, būkite tvirti. Guldykite miegoti ir išeikite iš kambario. Galbūt nusiramins pats. Jei verkia ilgai, grįžkite, bet neiškart. Tegu pamažu pratinasi užmigti vienas. Kai vaiką nuraminate, ilgai neužtrukite prie lovelės. Jei kaprizai nesiliauja, grįžkite ilgesniam laikui, bet neįjunkite šviesos ir neimkite vaiko iš lovos, nes po viso to tik sunkiau bus užmigti. Prireiks ne vieno vakaro, kad ritualas įsitvirtintų ir duotų vaisių.
Šaltinis: detochka.ru