Didysis įvykis – gimdymas – jau užnugaryje, namo grįžote su naujuoju šeimos nariu. Ligoninėje su medicinos personalo pagalba viskas turbūt atrodė paprasčiau, o namuose kyla daug klausimų, neaiškumų. Net jei tai ne pirmas vaikas šeimoje, galbūt nemažai dalykų pasimiršo, galbūt į kai ką pasikeitė požiūris ir kažką ar net viską reikia mokintis iš naujo.
  Pradžių pradžia
 
Didysis įvykis – gimdymas – jau užnugaryje, namo grįžote su naujuoju šeimos nariu. Ligoninėje su medicinos personalo pagalba viskas turbūt atrodė paprasčiau, o namuose kyla daug klausimų, neaiškumų. Net jei tai ne pirmas vaikas šeimoje, galbūt nemažai dalykų pasimiršo, galbūt į kai ką pasikeitė požiūris ir kažką ar net viską reikia mokintis iš naujo.
 
Pradžioje neretai jaunai mamai daug kas atrodo baugu, nepažįstama, o ir pasitarti ne visada yra su kuo. Tačiau galime nuraminti: ne veltui tiek daug yra kalbama apie motinystės instinktą, jis iš tiesų padeda susitvarkyti su viskuo, kas laukia, auginant vaiką. Svarbiausia yra mėgautis motinyste ir neskubant tvarkytis taip, kaip jums su vaikeliu patogu.
 
Naujagimystė prasideda tik vaikučiui gimus ir tęsiasi pirmąjį mėnesį, po to naujagimis tampa kūdikiu. Per tą pirmąjį mėnesį įvyksta visko daug ir naujo tiek vaikučiui, tiek jo mamytei.
 
 
Kas kiek laiko maitinti?
 
Seniau, mūsų mamų laikais, pagimdžiusioms būdavo duodami griežti nurodymai maitinti naujagimį ne dažniau kaip kas 3 valandas. Deja, tačiau tokie nurodymai dažniausiai padarydavo meškos paslaugą, būdavo didžiausia priežastis to, jog moterys tais laikais žindydavo krūtimi labai trumpą laiką, kadangi žįsdamas vaikutis skatina pieno gamybą, užsisako didesnį jo kiekį pagal savo poreikius. Nesant paklausos, mažėja ir pasiūla, kol, galų gale, pienas dingsta visiškai.
 
Pirmosiomis dienomis naujagimio skrandukas yra labai mažytis, tik gimusiam žmogučiui užtenka vos kelių lašų priešpienio (krekenų), todėl mamos neturėtų gąsdintis, kad iš pat karto priešpienis nebėga srovele. Kiekvienas lašas priešpienio naujagimiui (o ypač ankstukui, gimusiam prieš laiką) yra itin svarbus, kadangi jame gausu natūralių antikūnų, kurie yra tarsi varikliukas ką tik gimusio vaikučio imuninei sistemai ir padeda apsisaugoti nuo daugelio virusų, bakterijų.
 
Vėliau skranduko talpa didėja, tad natūralu, jog ir valgyti mažasis žmogus nori dažniau ir daugiau. Kuo dažniau glausdamos vaikutį prie krūties mamos užtikrina, jog pieno gaminsis tiek, kiek reikia jos vaikučiui, todėl į klausimą „Kas kiek laiko maitinti?“ tiksliausias atsakymas būtų: „Kas tiek laiko, kas kiek prašo jūsų vaikelis“. Motinos pienas yra lengvai virškinamas nepaisant to, jog turi be galo daug mineralų ir vitaminų, reikalingų augančiam organizmui, todėl nereiktų baimintis, jog vaikelis persivalgys, dažnai valgydamas. Be to, pieno perteklių vaikutis pašalins atpildamas.
 
Taip pat nereikia nustebti ar sunerimti, jei vaikelis vakare prašysis krūties dažniau nei dieną. Vakare pienas yra liesesnis, todėl lengviau virškinamas, užtat ir norisi jo dažniau. Taip pat nors naujagimis dažniausiai didžiąją laiko dalį miega ir būdrauja nedaug, tačiau vis tiek kiekvieną dieną patiria begalę įspūdžių klausydamasis, žiūrėdamas, uosdamas. Šitokia galybė visko naujo labai išvargina, o geriausias nusiraminimo ir pailsėjimo būdas – pas mamytę prie krūtinės.
 
Tiesa, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog jei naujagimis maitinamas vien tik mišinėliu, kuris yra sunkiau virškinamas nei motinos pienas, derėtų vadovautis gamintojo instrukcijomis, kurias rasite ant pakuotės: ten bus nurodyta, kokį kiekį ir kas kiek laiko reikėtų siūlyti vaikui.
 
 
 
 
Papildomi skysčiai naujagimiui
 
Mamos ir močiutės mėgsta patarti „Duok vaikeliui vandenuko, arbatytės arba sulčių, jam karšta!“. Tačiau toks patarimas gali duoti daugiau žalos, nei naudos. Girdant vaikutį papildomais skysčiais, mažės motinos pieno, kadangi rečiau bus žindoma. Taip pat vanduo ar arbatėlė be reikalo užima vietą skranduke, tačiau jokios realios naudos nesuteikia. Duodant naujagimiui vandenį didėja rizika užkrėsti jį kokia nors infekcine liga, perduodant infekcijos sukėlėjus kartu su vandeniu. Taip pat dėl retesnio žindymo ir mamai gali susidaryti pieno sąstovis, dėl kurio didėja tikimybė išsivystyti mastitui.
 
Jei naujagimiui bus karšta, jis tiesiog dažniau pasiprašys glaudžiamas prie krūties, kadangi motinos pienas ~87 procentais susidaro iš vandens. Jį gerdamas naujagimis gauna ir maisto, ir pakankamai skysčių. Papildomai girdyti vaikučio vandeniu, arbatėlėmis, sultimis ir t.t. nereikia iki 6 mėnesių, kol kūdikis žindomas vien tik motinos pienu ir negauna įvairesnio maisto. Motinos piene yra nedidelės sodos, chloro, kalio ir natrio koncentracijos, tad remiantis paskaičiavimais nustatyta, jog sveiki kūdikiai kartu su motinos pienu, būtinu savo energetiniams poreikiams patenkinti, gauna užtektinai (visiškai išvengiant sveikatos sutrikimų dėl skysčių trūkumų) skysčių net karštomis ir sausomis gyvenimo sąlygomis.
 
 
Nori būti tik ant rankų
 
Ir tai visai suprantama! Ilgus mėnesius mažylis praleido pas mamą gimdoje, juto ją, klausėsi jos širdies plakimo, balso, pasakojimų, ramiai sūpavosi jai vaikštant. Staiga iš to neapsakomo komforto teko kraustytis į šaltą, nykų ir nepažįstamą pasaulį. Pagrindinis sargas ir nusiraminimo šaltinis – mama – kažkodėl staiga nori atsiriboti ir palikti vaikutį patį vieną gulėti, kai jam ypač pirmąjį mėnesį norisi jos šilumos, kvapo ir artumo. O ir mamai glaustymasis su vaikeliu išeis į naudą: nuo pat pradžių bus kuriamas tvirtas ryšys, taip pat jei mama žindo krūtimi, oda-oda kontaktas padės gausinti pienelio gamybą.
 
Nereikia bijoti nešioti savo vaiko. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog kuo daugiau nešiojami vaikai, tuo laimingesni, savarankiškesni ir labiau savimi pasitikintys jie užauga, kadangi žino, jog mama ar tėtis visada bus šalia – ne tik tuomet, kai jam negera, kai verkia, bet ir tuomet, kai užplūsta džiaugsmingos akimirkos. Taip pat kontaktas su mamos kūnu padeda greičiau nurimti, nes nešiojamas naujagimis jaučia mamos širdies plakimo ritmą, kurį girdėjo augdamas pas ją gimdoje. Nuo poros savaičių naujagimį jau galima nešioti specialiai tam pritaikytose nešioklėse ar vaikjuostėse. Jų pasirinkimas labai gausus, kiekviena mama tikrai ras sau tinkamą ir patinkamą. Naginga mamytė vaikjuostę gali pasisiūti ir pati, papuošti ją smagiomis aplikacijomis.
 
Dažnai mamos skundžiasi, kad ant rankų vaikutis miega kuo puikiausiai, tačiau tik paguldytas į lovelę graudžiai pravirksta. Pabandykite lovelėje sukurti kuo mažesnę erdvę, nes didelės erdvės naujagimiui, pratusiam prie gyvenimo gimdoje, yra nejaukios. Migdydamos vaikutį ant rankų, suvyniokite jį į šiltą apklotą ir, žmogučiui užmigus, atsargiai į lovelę ar lopšį paguldykite su visu apklotu – taip nebus prarastas šiltas ir minkštas pagrindas, ant kurio vaikutis užmigo, tad didesnė tikimybė, jog jis neišsibudins.
 
 
 
 
 
Kepurytė, pirštinytės – reikalingos ar ne?
 
Naujagimiui būnant patalpoje, kepurytė tikrai nėra būtina. Ypač nerekomenduotina dėti kepurytės tik gimusiam vaikučiui, kadangi naujagimio kvapas yra tarsi natūralus jungiklis motinos smegenims, padedantis pajusti pirmąjį ryšį su vaikučiu. Taip pat naujagimio kvapas yra svarbus placentos gimimui: užuodusios naujagimio kvapą motinos smegenys pasiunčia signalą ir „liepia“ išsiskirti oksitocino bangai, kuri padeda užgimti placentai. Kepurė, savaime suprantama, slopina tą nepakartojamą tik gimusio mažylio kvapą.
 
Pirštinės kambaryje, kurias populiaru užmauti dar gimdymo namuose, taip pat nėra reikalingos. Naujagimis su naujuoju pasauliu pažindinasi uosdamas, liesdamas, jusdamas. Su pirštinėmis net mamos ar tėčio odos nesijaučia, vaikutis yra tarsi atskirtas. Populiariausios priežastys, kodėl mamos mauna pirštinytes yra dvi: 1) „rankytės visada šaltos!“ ir 2) „susibraižo veiduką!“.
 
Apie tai, ar jūsų vaikučiui šalta ar ne nereikėtų spręsti pagal rankyčių temperatūrą. Naujagimių kūno termoreguliacija dar nėra susireguliavusi ir dar kurį laiką tokia nebus, todėl rankytės, nosytė, pėdutės gali būti vėsios. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, jog mažyliui šalta.
 
Naujagimio nagučiai yra minkšti, todėl net jei ir įsibrėš sau, nieko blogo nenutiks. Vis tik kiekviena mama nori, kad jos vaikutis būtų švarus, gražus, neapsibraižęs. Vietoje pirštinyčių patartina atsargiai nukarpyti nagučius (geriausia tuomet, kai mažylis miega, kad rankytės būtų ramybės būsenoje) arba labai švelniai nudildinti juos neaštria nagų dilde.
 
 
 
 
Raktiniai žodžiai: naujagimystė, naujagimis, pirmas mėnuo, motinos pienas, mišinėlis, skysčiai, vanduo, krūtis, glaudimas prie krūties, oda-oda kontaktas, nešiojimas, vaikjuostė, saugumas, kepurė, placenta, naujagimio kvapas
 
 
 
Šaltiniai:
 
[url="http://www.allesoverkinderen.nl/"]http://www.allesoverkinderen.nl[/url]
 
[url="http://www.sveikapradzia.lt/seimos_klinika/lt?com=sheets&id=73"]http://www.sveikapradzia.lt[/url]
 
[url="http://zindymas.lt/"]http://zindymas.lt[/url]
 
[url="http://pradzia.org/"]http://pradzia.org[/url]
 
[url="http://www.bellybelly.com.au/"]http://www.bellybelly.com.au[/url]
 
[url="http://www.babycenter.com/"]http://www.babycenter.com[/url]