{mosimage}Neišnešiotukams reikalinga ypatinga priežiūra ir rūpestis. Gimdymo namuose personalas pasirūpina tinkama priežiūra, o štai sugrįžus į namus visa atsakomybė užgula tėvelių pečius. Nuo jų priklauso tolesnis kūdikio vystymasis ir tai, kada jis pasivys bendraamžius. Pagrindinių gyvybinių organizmo funkcijų normalizavimasis, deja, ne visada reiškia, kad neišnešiotuko psichomotorinė raida (kada jis kelia galvą, fiksuoja žvilgsnį, sėdi, stojasi, eina) jau susilygino su išnešiotų bendraamžių.

Sveikam neišnešiotukui būdingas greitas fizinio vystymosi tempas. Mažiausias svorio augimas pastebimas pirmąjį mėnesį, didžiausias – 3-4 mėnesį.  Labai per anksti gimęs neišnešiotas kūdikis padvigubina savo svorį 2-3 mėnesį, o iki metų svoris padidėja net 6-8 kartus. Naujagimiai, sveriantys 1500 – 2000 g paprastai jau 3 mėnesį sveria 2 kartus daugiau, o iki metų svoris padidėja 4-6 kartus. Neišnešiotukų ūgis per pirmuosius metus padidėja 27-38 cm; 2-aisiais metais – 2-3 cm kas mėnesį. Vidutinis 1 metų neišnešiotuko ūgis yra 70-77 cm  Vaiko galvytės apimtis per pirmąjį pusmetį  kas mėnesį padidėja 1-4 cm, per kitą pusmetį 0,5-1 cm Iš viso galvos apimtis per pirmuosius metus padidėja 15-19 cm ir vienerių metų vaikučio galvytės apimtis būna 44,5 – 46,5 cm.

     Procedūros

Pirmaisiais gyvenimo metais vaiko organizmas turi didžiulį potencialą atstatyti pažeistas ar „vėluojančias“ organų bei sistemų funkcijas. Labiausiai padeda individualios stiprinančios mankštos, užsiėmimai, žaidimai, gimnastika ir masažai. Pirmaisiais mėnesiais vaikučio oda dar labai plona, sausa ir pažeidžiama, todėl masažo seansas turėtų prasidėti švelniais paglostymais ir intensyvėti palaipsniui. Toks masažas atpalaiduoja raumenukus. Klasikinį masažą darykite nuo 1-1,5 mėnesio, ypač, jei mažylio raumenų tonusas padidėjęs. Intensyvus masažas neišnešiotukams, gimusiems iki 1500 g svorio, daromas tik nuo 6 mėnesio. O naujagimiams, svėrusiems daugiau nei 2000 g – nuo 2-3 mėnesio. Nuo 7-9 mėnesio su vaiku galima atlikti sudėtingesnius pratimus: vertimas nuo pilvo ant nugarytės (rotacija), šliaužimas, stovėjimas ant keturių, prisėdimas, stovėjimas ant kojyčių. Tėveliai turėtų išmokti patys atlikti įvairius klasikinio masažo pratimus, nes šias procedūras geriausia atlikti namuose. Kartais skiriamas ir taškinis masažas, tačiau jį turi atlikti specialistas.

Mažylio guldymas ant pilvuko labai padeda stiprinti sprando, galūnių, pilvo ir nugaros raumenis. Guldyti ant pilvuko galima nuo pat pirmų dienų, pavyzdžiui prieš maitinimą (2-3 min), iš pradžių 1-2 kartus per dieną, vėliau 3-4 kartus.

Svarbiausios grūdinimo procedūros – kasdienis vaikučio maudymas, oro vonios, racionalus šilumos režimas ir pasivaikščiojimai gryname ore. Žiemą išnešiotuką į lauką vežkite nuo 2 mėn. amžiaus, jei temperatūra ne žemesnė -8-10°С. Iš pradžių užteks 15 minučių. Vėliau – 1-2 val. per dieną. Vasarą pasivaikščiojimai su mažyliu gali būti žymiai ilgesni.
Prausiant neišnešiotuką, vandens temperatūra turi būti ne žemesnė nei +37°С. Galima į vandenį įpilti raminančių žolelių nuoviro (valerijono šaknies, mėtų, ramunėlių, jonažolių, apynių, šalavijų, sukatžolės, raudonėlio).

Tokių vonelių paruošimo receptas: po 1 šaukštelį kiekvienos iš šių žolelių užpilkite 1 l virinto vandens. Palikite 4 val. pritraukti. Nukoškite. Vaikiškai vonelei vienam kartui prireiks 0,5 l nuoviro. Atpalaidavimo procedūra turėtų tęstis 10 min. Po šios vandens procedūros mažylio nuskalauti nereikia.

     Neišnešiotukų priežiūros ypatumai

Aišku, visus tėvelius neramina klausimas: ar neišnešiotukas pasivys savo bendraamžius, ar ir ateityje jo vystymasis „atsiliks“? Atsilikimo gali ir visai nebūti. Tačiau priešlaikinis gimdymas reiškia, kad vystymasis prasidėjo nuo kito atskaitos taško. Jei mažylis gimė likus 2 mėnesiams iki nustatytos gimdymo datos, tuomet pusės metų jis bus toks pats, kokie būna išnešioti 4 mėnesių kūdikiai. Bėgant laikui, visi skirtumai išsilygins, kiekvienam – skirtingai. Labai skiriasi 24-25 savaitę gimęs kūdikis ir 34 savaičių naujagimis, kuris taip pat yra neišnešiotas. 34-37 savaitę gimę neišnešioti naujagimiai, jei neturi sveikatos sutrikimų, labai greitai – per pusę metų-metus pasiveja savo bendraamžius išnešiotus vaikus.

Išrašydami mamą su neišnešiotu naujagimiu iš gimdymo namų, specialistai suteikia būtiną informaciją apie kūdikio priežiūrą, duoda rekomendacijų.

Jums reikės ir namuose laikytis tam tikros temperatūros režimo: kambaryje, kuriame būna kūdikis, turėtų būti apie +23-25°С. Nors išrašant iš gimdymo namų naujagimio termoreguliacija jau veikia, tačiau jam vis dar tenka sunaudoti nemažai energijos, kad kūnas sušiltų. Todėl turite sudaryti jam komfortą, antraip su maistu gautas kalorijos bus sunaudotos palaikyti reikiamą kūno temperatūrą, o ne svorio priaugimui. Bet nepamirškite – kūdikiai lengvai perkaista, o tai ne mažiau pavojinga!
 
Nepamirškite sterilizuoti buteliukų, čiulptukų, pientraukio, jei juos naudojate.

Pasistenkite, kad mažylis nebūtų gausiai lankomas visų giminaičių, draugų ir bendradarbių, nekantraujančių pamatyti naujagimį: vaikučio atsparumas infekcijoms silpnas, o susirgti jam dabar tikrai nereikia.
 
Geriausia neišnešiotukus maitinti dažniau, bet po mažai. Nesijaudinkite, kad jis ilgokai žinda krūtį: neišnešiotukai traukia ne taip aktyviai, jiems reikia laiko pasisotinti. Jei matote, kad kūdikis pavargo, leiskite jam pailsėti, vėliau primaitinsite. Pasiteiraukite gydytojo, ar papildomai neprireiks kūdikiui specialaus mišinėlio, praturtinto mikroelementais, aminorūgštimis ir vitaminais.

Ypatingai svarbus vitaminas E. Vaisius, dar būdamas motinos įsčiose kaupia vitamino E atsargas per paskutinį nėštumo mėnesį, o gimusieji anksčiau laiko nespėja sukaupti reikiamų atsargų. Maitinanti mama turėtų kasdien vartoti ir seleno preparatų, tai svarbu kūdikio kaulų, nervinių ląstelių, imuninės sistemos stiprinimui.

Primaitinti neišnešiotuką pradėkite tik pasitarę su gydytoju. Paprastai primaitinimą skiria tuomet, kai vaikas sveria 6-7 kg, ir per parą išgeria apie 1000 ml motinos pieno arba mišinuko. Jei reikia, primaitinimą skiria ir anksčiau.

Neišsigąskite, kad vaikas nuo pirmų dienų nepriauga svorio. Per pirmas 2 savaites jis netgi gali jo netekti. Pamažu priaugs - nuo 3-4 savaitės.

Nekaltinkite savęs, kad vaikutis gimė per anksti. Skaudžiai išgyvenančios dėl ankstyvo gimdymo moterys yra linkusios kaltinti ir save, ir visą pasaulį. Priešlaikinio gimdymo priežasčių gali būti be galo daug: būsimosios mamos savijauta, ligos, peršalimai, infekcijos, traumos, preeklampsija, pdidėjęs kraujospūdis, neigiamos emocijos, sveikos gyvensenos nepaisymas ir t.t. Vien dėl to, kad vaikelis gimė anksčiau,  nereikėtų griebtis ypatingo atsargumo arba be galo jį lepinti.

Neišnešiotukas – trapus ir daug dėmesio reikalaujantis žmogutis, bet medicinos praktika rodo, jog tinkama priežiūra bei reabilitacija padeda net labai per anksti gimusiems pasivyti bendraamžius išnešiotus vaikus.

Šaltinis: www.7ya.ru