Kada pradėti vaiką pratinti sėstis ant naktipuodžio?

Tikslaus atsakymo į šį klausimą kol kas nėra.Kai kurie specialistai ir tėvai mano, kad kuo anksčiau, tuo geriau.Ši nuomonė ypač paplito po to, kai pasirodė sutuoktinių Nikitinų knyga, kur jie dalijasi su skaitytojais patirtimi, kaip pradėti anksti pratinti vaikus sėstis ant naktipuodžio.Juk pastabi motina jau pirmomis vaiko gyvenimo savaitėmis pamato,kaip keičiasi jo elgesys, kai mažylis nori tuštintis(kiekvienas tai parodo savaip:nerimas, veido paraudimas, spardymasis, stenėjimas).Ir jei tėvai nori ir yra dėmesingi,jie gali anksti atpratinti vaikelį nuo sauskelnių(4-6mėn.).Tačiau, jei tėvai tuo užsiima tik retkarčiais,tada vaikas greitai pamiršta tokius įgūdžius.

Anksčiau, kai vystyklus skalbdavo, motinos vaikus pratino prašytis į tualetą kuo anksčiau- buvo manoma,kad tai-vaiko ypatingo sumanumo požymis.Kiti tėvai, ypač po to, kai atsirado sauskelnės,mano, kad ankstyvas vaiko pratinimas prie naktipuodžio yra vaiko prievartavimas.Anot psichologų,atkaklus vaiko pratinimas provokuoja užsispyrimą ir kitas problemas, net neurozes.(Kodėl taip atsitinka, aptarsime vėliau.)Todėl daugelis tėvų mieliau tyliai laukia, kol mažylis pats pradės prašytis ant naktipuodžio ir kol viskas savaime susitvarkys.

Šiuolaikinių sauskelnių dėka vaikai ramiau miega naktimis, rečiau persišaldo, tėvai jiems mažiau įkyri savo pastabomis- prasidėjo rojus tiek vaikams, tiek ir jų tėvams. Ir vis dėlto, jei vadovautumėmės vaiko, o ne tėvų poreikiais,- nuo kada reikia pratinti jį eiti į tualetą?

Japonai nusprendė atsakyti į šį klausimą ir išsiaiškinti, kokio amžiaus vaikas gali neskausmingai atsisakyti sauskelnių ir atsisėsti ant naktipuodžio.Jie stebėjo dvi šeimų su mažais vaikais grupes, be to, vienoje grupėje buvo naudojami įprasti marliniai vystyklai, o kitoje- vienkartinės sauskelnės.Rezultatas buvo netikėtas:ir vieni , ir kiti vaikai liovėsi dėvėti saukelnes tuo pačiu metu- maždaug 27 mėnesių (2,3 m.).Pasirodo, tai 6 mėnesiais vėliau nei prieš 20 metų.

Kas lemia sėkmę?

Be mažylio pasiruošimo mokytis higienos įpročių didžiulę reikšmę taip pat turi laikas, kurį skiria vaikui suaugę šeimos nariai.Vaikai, gyvenantys šeimoje kartu su močiutėmis ir seneliais, pripranta prie naktipuodžio anksčiau todėl, kad šie skiria mažyliams daugiau dėmesio ir laiko.

Bet svarbiausia,ką turi suprasti tėvai:amžius, kada reikia pratinti vaiką prie naktipuodžio,priklauso nuo jo vystymosi.Tėvų noras ar nenoras, sauskelnių rūšis,vaiko charakteris- ne svarbiausi kriterijai,siekiant tokio tikslo.Viską lemia nervų sistemos branda. Juk būtent nervų sistema kontroliuoja tuštinimąsi bei šlapinimąsi ir padeda suformuoti įprotį laikytis tam tikrų higienos taisyklių.

Kada geriausia pradėti ugdyti "tualetinius" vaiko įpročius?

Psichiatrai ir psichologai mano:12-18 mėnesių, kartais tik apie trečius metus.Tiesiog reikia atminti, kad visi vaikai skirtingi, ir nieko baisaus, jei metinukas dar nesupranta, kam jį pasodino ant naktipuodžio.Tačiau, jei tėvai visai nerodo aktyvumo, diegiant vaikui higienos pagrindus,tuomet kartais pasitaiko, kad vaikai negali "išlipti" iš sauskelnių iki mokyklinio amžiaus, o kai kurie su jomis miega iki 7-8 metų.

Paprastai pusantrų- dviejų metų vaikas atkakliai siekia savarankiškumo ir pats nori išmokti naudotis naktipuodžiu.Ateina laikas, kai mažylis suvokia, kad gali valdyti savo kūną ir kad tai nuostabu bei labai malonu.Kiekviena, kad ir nedidelė sėkmė teikia jam malonumą, o jei dar ir pagiria, jis labai stengiasi išmokti viską daryti pats be suaugusiųjų pagalbos.

Pasinaudokite keletu patarimų.

1.Būtent šiuo laikotarpiu tėvai turi apsišarvuoti kantrybe ir vaikui skirti daugiau dėmesio nei paprastai.

2.Nustatykite taisyklę:nuo 8-12 mėnesių jūs vaikui dedate sauskelnes tik, kai jis miega, būna lauke, kai vedate į polikliniką ir t.t,Namuose geriausia dėvėti apatines kelnaites ir pėdkelnes.

3.Pamėginkite sodinti vaiką ant naktipuodžio porai minučių (ne daugiau 5) iš karto po maitinimo,prieš miegą ir po jo, kai pastebite, kad vaikas nori į tualetą arba iš karto po to, kai jau pasituštino į sauskelnes.Iki pusantrų metų sodinti ant naktipuodžio patartina kas 1-1,5h, o vyresnius- kas 1,5-2h.Jei po penkių minučių vaikas pašoka nuo tuščio naktipuodžio su nugalėtojo išraiška veide, neparodykite savo nusivylimo, priešingai, pagirkite, kad užsimanė nueiti į tualetą kaip "didelis".Ir net jei po penkių minučių kelnytės bus pilnos, nebarkite ir neplekšnokite per užpakalį, o ramiai ir palankiai žvelkite į tokias nesėkmes.Girkite net už pačius mažiausius pasiekimus.

4.Neskubinkite įvykių.Vaiko mokėjimas "savo reikalus" atlikti ant naktipuodžio, kai jį pasodina suaugęs, ir sugebėjimas pačiam paprašyti, kai užsimano- visiškai skirtingi dalykai.Iki trijų metų pakanka to,kad jis moka naudotis naktipuodžiu, suaugusiam paprašius.

5.Nereikia naudoti labai įdomių, gražių, muzikinių naktipuodžių.Visų pirma,tai blaško vaiką,antra,"pririša" būtent prie vieno naktipuodžio, o ant kito jis gali su užduotimi nesusitvarkyti(paprasčiausiai gali nenorėti sėstis).Tai gali sukelti ilgalaikes neigiamas pasekmes.Žinomi atvejai, kai net dideli vaikai nesugeba nueiti į tualetą svetimoje vietoje.

6.Neslėpkite naktipuodžio kaip "nepadoraus" daikto į tamsų kampą, ypač su pasibjaurėjimu veide.Jis turi tapti įprastu daiktu vaiko aplinkoje.Dėl šios priežasties patartina mažylį pratinti prie naktipuodžio jo kambaryje,o ne tualete ar koridoriuje.Perkelti jį į tualetą arba pratinti vaiką naudotis klozetu galima kitame etape,ir tai būtų visai nesunku.

7.Jei jūs norite vaiką išmokinti iš karto "savo reikalus"atlikti tualete ant klozeto,pradėkite tai daryti ne anksčiau 12-15 mėn. ir naudokite tik specialų vaikišką dangtį(sėdynę).

8.Jei jums nieko neišeina,svarbiausia- nusiraminti ir neskubėti.dar nebuvo nė vieno sveiko vaiko, kuris taip ir neišmoko naudotis naktipuodžiu.

Kodėl gali kilti problemų, pereinant nuo vienkartinių sauskelnių prie naktipuodžio?

Ar patinka, kai prie jūsų šilumos išlepinto kūno(pvz.:po antklode) prisiliečia šaltomis rankomis?Būtent, jausmas ne iš maloniųjų!Bet tikriausiai tą patį jaučia mažylis, kurį tiesiai iš patalo sodina ant šalto naktipuodžio.Štai jums ir pirma naktipuodžio "nemeilės" priežastis.O jeigu po to tėvai dar bando per jėgą vaiką versti sėdėti ,tai neverta stebėtis jo "tylia" neapykanta šiam nemalonių pojūčių objektui.Todėl geriausia įsigyti plastmasinį naktipuodį, o jei jis būtų metalinis, reiktų pašildyti prieš sodinant vaiką.

Venkite nuleidinėti vandenį tualete,kai šalia yra vaikas, jei jis to bijo.Todėl darant tai pirmą kartą,suvaidinkite šį epizodą kaip teatro spektaklį:"O dabar mes paspausime mygtuką,ir vanduo išsiverš iš nelaisvės ir garsiai garsiai sučiurlens.VALIO!"(Šioj situacijoj jūsų fantazija gali reikštis be ribų!)Be to, kurį laiką nepalikite vaiko vieno tualete.Niekada jam negrasinkite, sakydami:"Va,dabar uždarysiu tave tualete, tada žinosi!"Ir tuo labiau niekada nebauskite vaiko uždarydami jį tenai už kokį nors nusižengimą.

Neverta su pasibjaurėjimu raukytis, matant vaiko išmatas,arba demonstruoti savo pasišlykštėjimą.Tai gali sukelti mikrobų baimę ir persekiojančią idėją plauti rankas(visą kūną),siekiant atsikratyti kažko purvino ir gėdingo.Tai gali labai apsunkinti vaiko gyvenimą,nes prausimosi ritualas po tuštinimosi gali tapti beprasmiškai ilgas.

Iš rusų kalbos vertė Naktinė
Šaltinis:http://www.baby.com.ua