{mosimage} Prieš trečiąjį gimtadienį mažylio laukia antrasis gimimas - psichologinis, kai jis tampa atskira būtybe, asmenybe. Tik antrųjų metu pabaigoje mažylis įsitikina, kad už dusų pranykusi mama iš tiesų niekur nedingo. Dabar jis pajėgia įsivaizduoti, kad mama gali būti ir kažkur kitur - darbe, parduotuvėje.
Krizė, kai mažylis tai nori būti su mama, tai bėga nuo jos, nes niekaip nepasirenka atstumo, kai nuolat keičiasi jo nuotaikos, nes savo atskirumo suvokimas mažąjį šiek tiek baugina, kai jis gina savo autonomiją, pradėjus trečiuosius metus turėtų nykti.
Svarbiausias šio laikotarpio mažylio laimėjimas yra supratimas, kad dėl to, jog mama pasitraukia nuo jo (ar jis pasitraukia), jausmai vienas kitam nesikeičia. Mamos išėjimas nereiškia, kad ji mažylio nemyli ar kad jis blogas. Ir pats vaikas suvokia, kad pasitraukimas nuo mamos nereiškia, kad ji nereikalinga. Vaikas supranta, kad abu yra atskiri asmenys, kurie gali atsiskirti, o paskui vėl draugiškai dalytis savo išgyvenimais. Šis laimėjimas leidžia vaikui būti ar žaisti pažįstamoje aplinkoje atskirai nuo mamos, nejaučiant įtampos, nerimo. "Mamyte, aš išleidžiu tave", - išdidžiai pareiškia dvejų su puse metų mažylis mamai, kai ji atsiklausia, ar gali trumpam išeiti, pavyzdžiui, šiukšlių išnešti. Todėl trejų metų vaikas yra pasiruošęs eiti į darželį arba dalytis mama su ką tik gimusiu broliuku ar sesute.
Fizinis gimimas atrodo paprastas ir aiškus: gimė kūdikis, nukerpama virkštelė, ir jis ima gyventi kaip savarankiškas organizmas. Psichologinis gimimas - kur kas sudėtingesnis. Jo komplikacijos dažnai ne tokios pastebimos, bet lemtingos. Tačiau pirmųjų trejų metų svarbos vaiko (vėliau - suaugusiojo) asmenybei, jo geriems santykiams su žmonėmis kol kas niekas nepaneigė.
Todėl atminkite keletą svarbių dalykų: nepamirškite mažyliui pasakyti,
- koks jis šaunuolis, kad pasisekė...
- stenkitės suprasti jo poreikius;
- leiskite vaikui tyrinėti aplinką, bet visada padėkite, kai jam prireiks jūsų pagalbos.
Šaltinis: "Mažylis", Nr.6, 2002.