{mosimage}Taip ilgai laukta diena pagaliau atėjo ir jūsų mažylis jau namuose. Jis markstosi ir saldžiai žiovauja jums ant rankų. Laikas miegoti. Puikiai įrengtame vaiko kambaryje jam paruošta pati gražiausia, pati patogiausia kūdikio lovelė. Belieka tik jį apklostyti ir grožėtis miegančiu angelėliu.  Bet po keleto valandų jis prabus ir turėsite vaikutį pamaitinti, o po to dar, ir dar kartą.  Ir taip visą naktį. Gal pasiguldyti jį greta? Bet jei po to nepavyks lengvai atpratinti nuo tėvų lovos?..

Miegojimo kartu problema – bet ar tai problema?

Kūdikis tėvų lovoje – debatai šia tema jau seniai neduoda ramybės tėvams, pediatrams ir psichologams. Ir priešininkai, ir šalininkai pateikia daugybę argumentų savo naudai, tačiau vienos nuomonės neprieinama. Tačiau vienų ir kitų komentarai bei argumentai verčia susimąstyti.

Miegojimo su mažyliu pliusai

Pirmas ir svarbiausias – ilgas ir sėkmingas žindymas. Taip jau gamtos surėdyta, kad moters organizme maksimali hormono prolaktino koncentracija jos organizme susidaro būtent naktį, žindant kūdikį. Kūno kontaktas tik dar labiau stimuliuoja šį procesą. Jai nereikia kelis kartus pašokti naktį ir eiti atsinešti kūdikio, todėl mama geriau išsimiega, vadinasi, geriau jaučiasi ir tai atsiliepia bendravime su kūdikiu. Mamos, kurios nuo pat kūdikio gimimo guldydavosi jį šalia, net nesupranta, ko kitos moterys skundžiasi neišsimiegojimu. Dažniausiai jos net neprisimena, kiek iš viso kartų per naktį prabusdavo maitinti kūdikio.

Saugumo klausimai: Daugelis miegojimo kartu priešininkų remiasi argumentu, jog kūdikio, miegančio šalia mamos, miegas tampa labai negilus, paviršutiniškas. Jei kalba eina apie kūdikius iki 6 mėn. amžiaus, tai yra tik į naudą. Nes iš tokio miego žymiai lengviau nubusti, jei norisi duoti kokį signalą, pasikviesti mamą, jei kas ne taip. Miegojimas kartu būtinas ir tam, kad atsirastų pasitikėjimas jį supančia aplinka, o svarbiausia – savo mama. Vaikui neužtenka vien mamos glamonių ir prisilietimų dienos metu. Švelnumo kūdikis gauna dar ir miegodamas kartu su mama.

Vos paaugusiam mažyliui bendras miegas sudaro puikias sąlygas sočiai pavalgyti, nes dieną jis neretai užsižaidžia ir „pamiršta“ pavalgyti tiek, kiek reikėtų. Dar vėliau būtent šie naktiniai maitinimai leidžia mamai dieną ramiai išeiti į darbą, ilgesniam laikui atsiskirti nuo mažylio.

Jei jūsų šeimoje buvo nuspręsta mažylį migdyti tėvų lovoje, jums reikia žinoti keletą svarbių taisyklių, kurios padės įveikti visas baimes ir abejones:

1. NIEKADA! Neguldykite kūdikio šalia savęs, jei vartojote alkoholinių gėrimų ar kitų stimuliatorių. Pasikeitusi sąmonės būklė neleis jums laiku pagelbėti kūdikiui, jei jam kas atsitiktų;

2. Jei kūdikis miega ant čiužinio, skirto suaugusiems, čiužinys turi būti standus; ir guldykite vaiką ant šono arba ant nugarytės. Paskutiniai mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad būtent šios padėtys yra pačios saugiausios;

3. Potencialią grėsmę mažyliui tėvų lovoje kelia pagalviai, vandens čiužiniai  bei tarpas tarp sienos ir lovos;

4. Atsiminkite, kad jūsų kūno šiluma – papildomas šilumos šaltinis kūdikiui. Kad jis neperkaistų miegodamas greta, neprirenkite daug rūbelių nakčiai, pasirūpinkite plonesne antklode;

5. Vaikas turi sugebėti miegoti ir vienas. Miegojimas retkarčiais atskirai, savo  lovytėje, neturi tapti kančia ir bausme jam;

6. Mama turi atrasti sau patogią žindymo pozą gulint;

7. Bendras kūdikio ir mamos miegas neturi kelti nepatogumų mamai.

Tačiau egzistuoja ir problemų, kurias sukelia  miegojimas drauge:
 
Pasak kai kurių specialistų, miegojimas drauge su mama sukelia vaiko miego sutrikimų. Tyrimai rodo, kad 50 proc. vaikų  nuo 6 mėn. iki 4 metų amžiaus, miegančių kartu su tėvais, turi miego sutrikimų. Egzistuoja nuomonė, kad, miegojimas kartu su tėvais neleidžia vaikui išmokti užmigti savarankiškai, o tai labai svarbus įgūdis.

Akivaizdu, kad miegojimas kartu paskatina įprotį žįsti motinos krūtį per visą naktį. Todėl nuolatinis pieno likutis kūdikio burnytėje labai kenkia dantukams, ypač jei naktiniai maitinimai dažni ir antraisiais vaiko gyvenimo metais. Tačiau iškyla klausimas: „O ką, po kiekvieno dieninio maitinimo mamos puola valyti kūdikio dantukus?..“ Tad prieš griebdamiesi šio argumento, pasikonsultuokite su odontologu.

Ne mažiau svarbus klausimas – tėvų seksualiniai santykiai. Jei jau miegojimas viename  kambaryje  su kūdikiu apriboja intymumą, tai miegojimas vienoje lovoje  - tuo labiau. Problemą išspręsti sunku, bet įmanoma. Miegantį vaikutį laikinai galima perkelti į jo lovytę, arba patiems susirasti naują vietą intymiems žaidimams.

Kaip paaiškinti jau paaugusiam vaikui, kad nuo šiol jis turi miegoti atskirai, savo lovoje? Jei mažylis su tėvais miegojo nuo gimimo, pamažu pratinti miegoti atskirai galima 1,5-2 metų.  Dienos miego metu vaikas ir ankstesniame amžiuje turėtų miegoti savo lovelėje, todėl ji yra būtina. Savo asmeninę erdvę turi turėti net ir kūdikiai. Kai ateis metas visiškai atsisveikinti su miegojimu drauge, tą dieną galima paversti mažyte švente, paskatinti jo savarankiškumą.

Gali būti ir kompromisų. Pavyzdžiui, tėvai gali miegoti kartu su vaiku tik tam tikrais atvejais: kai vaikas serga, prisisapnuoja košmaras, ar savaitgaliais. Kompromisinis variantas yra ir prie tėvų lovos pristumta kūdikio lovelė su nuimta šonine sienele: ir jums nereikia pašokti iš lovos vaikui pravirkus, ir vietos visiems pakanka, nes visi miega „savo teritorijoje“.

Kiekvienas nusprendžia pats

Australų mokslininkai atlikę tyrimą priėjo įdomios išvados: mažyliai patys duoda suprasti, kur ir kaip jie nori miegoti, o tėvams belieka tik atidžiai juos stebėti. Pasirodo, kad vieni kūdikiai geriau miega atskirame kambaryje, kitiems reikia „draugijos“, tretiems apskritai tinka tik tėvų lova.

Sunku su kuo nors palyginti tą palaimą, kurią jaučia tėvai, kai greta jų guli mažas pienu kvepiantis angelėlis. Tačiau ir tie tėvai, kurie miega atskirai nuo kūdikio, taip pat patiria palaimingų šeimos vienybės akimirkų, kai rytais pasiima mažylį į savo lovą pamaitinti, pažaisti.

Kaip ten bebūtų, sprendimą apie tai, kur miegos jų mažylis, tėvai priima patys jau pirmaisiais vaiko gyvenimo metais. Kūdikis sugeba prisitaikyti miegoti tiek atskirai, tiek kartu su tėvais. Bet kai tik įprotis susiformuoja, jį pakeisti būna žymiai sunkiau.

Jei jums patogu ir gera miegoti kartu, neklausykite kitų, paprasčiausiai pasitikėkite savo tėviška intuicija ir darykite taip, kaip reikia jums, o ne kažkam kitam.  O jei miegoti kartu su kūdikiu nenorite, jei tai ardo jūsų intymių santykių harmoniją, arba šeimoje yra ne vienas vaikas, tuomet protingiausia organizuoti naktinį miegą taip, kad visiems šeimos nariams būtų patogu ir priimtina.

Šaltinis: detochka.ru