Įstatymu siūloma nustatyti naują socialinės paramos mokiniams rūšį, skirtą pasiruošti mokyklai, t.y. mokinių aprūpinimą būtiniausiais mokinio reikmenimis, skiriant vienam mokiniui iki 150 litų. Ši parama galėtų būti skiriama kasmet visiems mokiniams, kuriems ji reikalinga. Numatoma, kad prieš prasidedant naujiems mokslo metams galėtų būti paremiama apie 85 tūkst. mokinių, kuriems reikalinga tokia parama, t.y. 16 proc. visų mokinių.
Iki šiol tokios įstatymu nustatytos paramos rūšies nebuvo. Pastaruosius trejus metus prieš naujus mokslo metus iš valstybės rezervo fondo ar peržiūrėjus valstybės biudžetą būdavo skiriamos lėšos padėti nepasiturinčių šeimų vaikams pasiruošti mokyklai. Šiemet pirmą kartą lėšos, skirtos moksleivių pasiruošimui mokyklai, yra numatytos valstybės biudžete - 8 mln. Lt.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Vilijos Blinkevičiūtės, tokia parama turi būti įteisinta įstatymu ir teikiama prieš kiekvienus mokslo metus. "Paramos skyrimas ir jos dydis prieš naujus mokslo metus neturėtų priklausyti nuo valdžios malonės ir tuo metu esančių biudžeto galimybių. Mažas pajamas gaunančios šeimos turi žinoti, kad joms nekils problemų dėl to, kad negali tinkamai paruošti vaiko mokyklai - nupirkti pratybų sąsiuvinio ar batų. Todėl nustatyta konkreti lėšų suma pasiruošimui mokyklai iš valstybės biudžeto turi būti skiriama kasmet", - įsitikinusi ministrė.
Jos teigimu nepasiturinčiai gyvenančios šeimos kasmet su dideliu nerimu laukia rugsėjo pirmosios - joms neretai pritrūksta lėšų mokslo metų pradžiai nupirkti savo vaikams būtiniausias mokymui reikalingas priemones, todėl nemažai vaikų iš viso neateina į mokyklą, nes neturi nei drabužių, nei pamokoms reikalingų priemonių.
Praėjusiais metais labiausiai nepasiturinčių šeimų mokyklinio amžiaus vaikams pasiruošti mokyklai buvo paskirstyti 2 milijonai litų, 2004 m. - 1 mln. litų, 2003 m. - 200 tūkst. litų. Iki tol lėšos iš valstybės biudžeto išvis nebuvo skiriamos.
Pernai mokyklinėmis priemonėmis buvo aprūpinta daugiau nei 56 tūkst. mokinių iš mažas pajamas gaunančių šeimų, jiems vidutiniškai buvo skirta po 40 litų, užpernai - vidutiniškai po 32 litus.
Taip pat iki šiol dažnai stigdavo mokyklų steigėjų atsakomybės už tikslingą valstybės biudžeto lėšų panaudojimą mokinių rėmimui - dalis valstybės biudžeto lėšų būdavo naudojama ne pagal paskirtį ir dėl to mokiniai ne visada gaudavo pilnavertį maitinimą, ne visos mokyklos organizuodavo nemokamus pusryčius, kurie ypač reikalingi socialinės rizikos šeimų mokiniams.
Todėl įstatymo projekte numatyta sustiprinti mokyklų steigėjų atsakomybę už tikslingą valstybės biudžeto lėšų panaudojimą maitinant moksleivius bei užtikrinti efektyvų socialinės paramos mokiniams organizavimą.
Dabar nemokamus pietus mokyklose gauna apie 115 tūkst. mokinių (22 proc. visų bendrojo lavinimo mokyklų mokinių). 4 proc. besimokančiųjų gauna ir pietus ir pusryčius. Nemokamam mokinių maitinimui iš valstybės biudžeto skirtas 61 mln. litų.
Planuojama, kad įstatymas, jei jam pritars Seimas ir Vyriausybė, turėtų įsigalioti nuo 2006 m. rugpjūčio 1 d.
Šaltinis: LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija