{mosimage}Per pirmuosius mokslo metus daugeliui tėvelių tenka pabendrauti su mokyklos vaikų psichologais. Dažniausiai jie kreipiasi į specialistus dėl vienos priežasties: vaiko atmintis suprastėjo, jis nedėmesingas, nekontroliuojamas...Tėvams neramu dėl mokytojų pastabų: „Jūsų vaikas per pamokas skrajoja padebesiais. Jam niekas neįdomu.“ ir t.t. Iš pradžių manote, kad tai praeis, vaikas adaptuosis, pripras prie režimo ir viskas bus gerai. Tačiau įtampa tik auga. Kaip padėti vaikui?

      Mokykla pastaruoju metu labai pasikeitė, ir daugeliui vaikų labai sunku atitikti keliamus reikalavimus. Neretai programos yra perkrautos ir krūviai milžiniški. Po kurio laiko vaikas ima jausti chronišką nuovargį, išsekimą. Kad geriau suprastumėte, ką jaučia mokinukai, įsivaizduokite savo butą, kuriame įjungti visi šviestuvai, TV, skalbimo mažina, indaplovė, mikseris, džiovintuvas, lygintuvas ir t.t., žodžiu, visa tai maitinama iš tinklo. Kas bus? Greičiausiai, trumpas sujungimas ir išmes saugiklius. Lygiai tas pats vyksta ir vaiko nervų sistemoje, kai ji perkraunama. Mokslai, namų darbai, mokytojų pamokslavimai, tardymai namuose: per 5 mokslo dienas vaikai taip nuvargsta, kad 2 savaitgalio dienų jiems neužtenka visiškai atsigauti ir pailsėti. Nuovargis kaupiasi ir po 2-3 mokslo mėnesių nutinka tai, dėl ko skundžiasi mokytojai: atsiranda nedėmesingumas, nesidomėjimas mokslais.  Be to, šiais laikais tik trečdalis vaikų gimsta būdami absoliučiai sveiki.

      Jei žvilgterėtumėte į pirmoko pamokų tvarkaraštį, pamanytumėte, kad mokykla ugdo vien intelektualus. Didžiąją dalį laiko dirba tik vaikų smegenys. Ir visa tai vyksta tuomet, kai pagal amžių, labiausiai reikalingas fizinis aktyvumas.

      Vaikas „be stabdžių“

      Kai vaikui ateina metas eiti į mokyklą, tėvams visada neramu – ar jam pavyks? Maratonas iš septynmečio pareikalaus daug jėgų. Kokiais atvejais reikia ypač kruopščiai ruoštis mokyklai:

• Jei jūsų  nėštumas ir gimdymas buvo komplikuoti;
• Jei vaikas patyrė gimdymo traumą ar gimė neišnešiotas;
• Jei vaikas serga žarnyno, skrandžio ligomis, enureze, jei dažnai peršąla, turi miego sutrikimų;
• Jei vaikas sunkiai užmezga kontaktą su bendraamžiais, emociškai nepastovus.

      Labai išaugo hiperaktyvių, impulsyvių vaikų skaičius. Prieš 150 metų dr. H.Hofmanas, apžiūrėjęs tokį vaiką, diagnozavo - serga. Jis aprašė šios ligos požymius: impulsyvumas, dėmesio nekoncentravimas, nesugebėjimas užbaigti veiklos, išklausyti. Diagnozė: lengva smegenų disfunkcija. Klasėje tokie vaikai mėgsta atlikti klouno rolę, negali susikaupti mokslams ir pamažu atsilieka nuo kitų. Labai svarbu laiku atkreipti dėmesį į vaiko aktyvumą.

       Treniruotė prieš mokyklinį maratoną

      Reguliarus fizinis krūvis – geriausiai „disciplinuojantis“ ir stiprinantis organizmą veiksnys. Pasirinkite tokią sporto šaką, kuri reikalauja kantrybės ir daug treniruočių: bėgimą, plaukimą, irklavimą, šuolius į vandenį.

• Stenkitės su vaiku dažniau būti gryname ore.
• Nupirkite jam treniruoklių, įrenkite „sporto kampelį“.
• Grūdinkitės ir mankštinkitės.
• Užsirašykite kartu į sporto klubą.

      Kaip padėti ikimokyklinukui

• Mokyklos pasirinkimas. Jei vaikas labai dažnai serga, jei nesugeba sutelkti dėmesio, jei morališkai nepasiruošęs eiti į pirmą klasę, pasitarkite su psichologu. Galbūt jam naudingiau būtų dar metus palankyti paruošiamąjį kursą, o gal reikia atidžiai rinktis mokyklą, kur būtų tinkamas jam krūvis.
• Savarankiškumas.  Kad vaikas greičiau adaptuotųsi mokykloje, jis turi būti pakankamai savarankiškas. Pasistenkite mažiau jį globoti, tegu pats priima sprendimus ir jaučia atsakomybę. Tegu namuose jis turi savo pareigų, mokosi jas atlikti savarankiškai.
• Kolektyvas. Jei vaikas niekada nelankė darželio, pasistenkite, kad bent prieš mokyklą kuo daugiau bendrautų su bendraamžiais, antraip jam bus labai sunku priprasti  ir prie pamokų, ir prie didelio kolektyvo.

       Pasiruošimas mokyklai

      Nesitikėkite, kad vaiką „mokykloje visko išmokys“. Užsiiminėkite su vaiku ir patys. Žaiskite lavinamuosius žaidimus.
• Dar iki mokyklos išmokykite vaiką šiek tiek skaityti ir skaičiuoti, pasakoti ir piešti. Pirmosios pamokos mokykloje jam nebus tokios sunkios.
• Žaiskite konstruktoriumi, pieškite pieštukais – treniruokite rankytę rašymui.
• Mokykite vaiką konkrečiai atsakyti į klausimus, papasakoti įspūdžius, palyginti daiktus tarpusavyje, padaryti išvadas.

Šaltinis: detochka.ru