Pradinių klasių amžiaus vaikai jau puikiai supranta, ką reiškia „negalima“ ir dažniausiai klauso draudimų, bet ne visada. Nuolatiniai jūsų „ne!“ sukelia neigiamą reakciją ir norą priešintis.
Jei norite apsaugoti savo vaiką nuo problemų, išmokyti atskirti gera nuo blogo, patariame vadovautis šiais metodais:


Paaiškinimai.  Kiekvienas jūsų prašymas vaikui turi turėti teigiamą „užtaisą“. Nesakykite, ko jis negali daryti, o nurodykite ką būtų geriau nuveikti. Pavyzdžiui, jei vaikas su kažkuo kalba nemandagiai, pakeltu tonu, jūsų frazė: „taip kalbėti negalima“ nebus veiksminga. Geriau pasakykite: „Mes kalbamės su žmonėmis mandagiai ir gražiai“. Aiškinkite ir dar kartą aiškinkite. Šio amžiaus vaikai jau gali suprasti jūsų paaiškinimus.

Leiskite pasirinkti. Vaikas būtinai turi ginti savo nepriklausomybę, ypač tai pastebėsite jam pradėjus lankyti mokyklą, kai vaikas pasijus tarsi suspaustas tarp dviejų rėmų „reikia" ir "negalima“. Todėl namuose jam būtina pasijusti nepriklausomu, antraip pablogės ne tik jo elgesys, bet ir sveikata. Pavyzdžiui, jei vaikas nenori ruošti pamokų iki vakarienės, pasiūlykite jam iki tol nuveikti dar ir kažką kita, ką paprastai veikdavo po vakarienės. Jei vaikas užsimano saldumyno prieš pat pietų valgį, pamėginkite pasiūlyti jam keletą džiovintų ar šviežių vaisių. Paaiškinkite, kodėl taip svarbu nevalgyti saldainių prieš valgį. Ir dar viena svarbi detalė – nekritikuokite vaiko pasirinkimo.

Venkite situacijų, provokuojančių nepaklusnumą. Nors tokiame amžiuje panašių situacijų pasitaiko nedaug, bet pasistenkite ir jų išvengti. Apeikite sudėtingas situacijas ir jums neteks pasakyti vaikui „ne“.

Alternatyva. Galima susikurti tam tikrus „kodus“, pagal kuriuos vaikas atpažins, kad jūs esate prieš vienokį ar kitokį jo veiksmą. Pavyzdžiui, kai esate nepatenkintas vaiko elgesiu, kreipiatės į vaiką vardu ir pavarde, kaip į suaugusįjį, arba prieinate ir uždedate ranką ant jo peties. Tik vaikas turi aiškiai suprasti nepritarimo signalą.
 
Kantrybė ir tvirtumas. Prieš pasakydamas vaikui „ne“ pagalvokite, ar šis draudimas pagrįstas, o gal galima be jo apsieiti? Jei to reikalauja situacija, turite pasakyti „ne“.  Jei jau kažką draudžiate, būkite tvirtas ir nesiųskite vaikui dviprasmiškų signalų. Pavyzdžiui, negalite švelniu balsu pasakyti: „Ne, brangute, šito nedaryk“ Turite drausti griežtai, o kai vaikas paklausys draudimo, būtinai pagirkite.

Ir nepamirškite – pats geriausias auklėjimo būdas – geras asmeninis pavyzdys.