Psichologai išskiria keletą psichologinių rizikos faktorių: tai vaikai, kurie turi fizinės raidos sutrikimų, įgimtų anomalijų, protinį atsilikimą ir pan. Neretai tokie vaikai išprovokuoja klasiokų psichologinę prievartą savo agresyvumu, impulsyvumu, hiperaktyvumu. Vaikai aukos paprastai turi mažiau fizinių jėgų, yra nepasitikintys savimi, nerimaujantys, jautrūs ir pasyvūs. Jie per daug prisirišę prie savo tėvų ir turi per mažai socialinės patirties.
Psichologai pastebėjo keletą aukos elgesio bruožų: vengia peštynių, dažnai pajuokiamas, stumdomas, atiminėjami ir gadinami jo daiktai, rūbai, bendraamžiai nepriima į žaidimus, beveik neturi draugų, stengiasi laikytis arčiau mokytojų.
Jei tai jūsų vaiko portretas, reikėtų išsiaiškinti situaciją klasėje, mokykloje. Žeminimas, įžeidinėjimas, išjuokimas yra psichologinė prievarta. Tėvams būtina ne tik ginti ir palaikyti savo vaiką, bet ir išmokyti jį apsiginti bei tapti aktyvesniu. Jis turi išmokti savarankiškai spręsti problemas ir tuo pačiu metu jaustis saugiu. Dažniau pagirkite savo vaiką, paskatinkite gražius poelgius ir net menkiausius pasiekimus. Taip jūs pakelsite jo savęs vertinimą ir leisite pajusti sėkmės skonį.
Jei jūsų vaikas turi fizinių trūkumų, labai svarbu kad jūs patys į tai reaguotumėte ramiai. Vaikai puikiai jaučia tėvų nusiteikimą ir yra lyg indikatoriai. Jūsų vaiko bendraamžiai yra be galo smalsūs tam, kas neįprasta, jiems reikia viską pamatyti, ištyrinėti ir sužinoti tiesą. O kai klausimų nebelieka, susidomėjimas kitų trūkumais nusilpsta. Svarbu, kad jūsų vaikas jaustų, kad jūs iš tiesų labai jį mylite tokį, koks jis yra, kad jums jis gražus. Dėl egocentrizmo, vaikai yra linkę suaugusiųjų klaidas nurašyti sau: Jei gydytojas taip ilgai manęs nepagydo, vadinasi aš esu labai blogas ir t.t. O jei vaikas pakankamai gerai save vertina, pasitiki savo jėgomis, jokie svetimų užgauliojimai jo nesužeis. Vaikas ignoruos įžeidimus, o užgauliotojams taps nebeįdomu erzintis.
Jei su skriaudikais nusprendėte išsiaiškinti jūs, turite aiškintis ne tik su jais, bet ištirti situaciją ir jų šeimose. Paprastai skriaudikais tampa tie, kurie patys šeimoje ar savo kieme patiria prievartą. Čia reikia psichologinio darbo su visa šeima. Prievarta gimdo prievartą. Vienoje situacijoje vaikas yra auka, kitoje skriaudėjas. Paprastai skriaudikai pajunta pasitenkinimą, nes pagaliau pavyksta kontroliuoti situaciją, jaustis stipresniems.
Atidžiai stebėkite savo mokyklinuko gyvenimą. Labai dažnai klasės atstumtojo situacija susiklosto neatsitiktinai, ir primena šeimos santykių atspindį kreivame veidrodyje.
Šaltinis: psyonline.ru
{mosimage}Vaikai turi patys išsiaiškinti konfliktus gana paplitęs mitas, ir neretai klaidingas. Tuo atveju, kai vaikas su savo skriaudiku aiškinasi akis į akį, trečias gal ir nereikalingas, tačiau visai kas kita, kai vaiką terorizuoja chuliganų grupuotė, arba prieš mergaitę stoja kelis kart stipresnis berniukas. Čia reikia skubaus pedagogo ar tėvų įsikišimo, antraip jūsų atžala gali būti sužalota ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Kokie vaikai dažniausiai tampa užguiti ir atstumti?