{mosimage}Pirmą kartą į mokyklą! Vaikas moka skaityti, skaičiuoti ir net šiek tiek rašyti. Atrodo, galim būti ramūs, nes jis pasiruošęs mokyklai. Paprastai taip galvoja dauguma tėvelių.
O psichologai sako - ne, mokėjimas skaityti tikrai ne svarbiausias dalykas. Ko prireiks vaikui nuo pat pirmų valandėlių mokykloje:
Mokėjimo klausyti ir išgirsti;
Gebėjimo laikytis taisyklių, priimti naują situaciją;
Valios, ypač - išlaikyti dėmesį;
Žinių troškimo, smalsumo;
Motyvacijos mokslams;
pakankamai išsivysčiusios smulkiosios motorikos.
Visa tai skamba labai rimtai, tačiau visiškai atitinka pirmokėlio amžiaus gebėjimus. Šių savybių ugdymą reikia pradėti ne prieš mėnesį iki mokyklos, ir net ne prieš tris. Todėl visi patarimai bus adresuoti tiems tėveliams, kurių vaikai eis į pirmą klasę kitą rugsėjį.
Jei mažylis yra neklaužada ir neišmoko klausyti nei savo tėvų, nei auklėtojų darželyje, tikėtina, kad jis bus ir sunkus mokinys. Mokėjimas klausyti yra ne kas kita, kaip gebėjimas laikytis taisyklių. O tai lengviausia išsiugdyti žaidimų pagalba. Žaidžiant žaidimus, mažylis priverstas laikytis taisyklių, antraip vaikai jo nepriimtų žaisti kartu. Jei kada išgirsit, kad jūsų vaikui priekaištaujama: Taip nežaidžiama! ar Dabar ne tavo eilė, turėtumėte suklusti, nes nesugebėjimas laikytis taisyklių ateityje žada sunkumus bendraujant ne tik su vaikais, bet ir su mokytojais. Grupiniai žaidimai su bendraamžiais padeda vaikui susikurti bendravimo sistemą, nustatyti savo erdvės ribas, įsisavinti kolektyvo sąveikos principus, moko garbingai išsisukti iš kebliausių situacijų.
Mokytis išlaikyti dėmesį padės tokios užduotys, kaip Surask 10 skirtumų paveikslėliuose Kas šiame paveikslėlyje nereikalingas? Pažvelk į šiuos daiktus, dabar užsimerk. Atsimerk ir pasakyk, kokio daikto trūksta? Bet turėkite galvoje, kad per daug paprastos užduotys greit nusibosta, o per daug sudėtingos verčia vaiką atsisakyti žaisti.
3-5 metų vaikas uždavinėja daugybę klausimų: Kas tai? Iš kur jis atsirado? Kaip jis padarytas? O mes vis neturime laiko, esame pavargę atsakinėti į juos. Mūsų atsakymai vaikui - vienas svarbiausių pasaulio pažinimo šaltinių. Kuo aiškiau ir suprantamiau atsakinėsite, tuo geriau paruošite mažylį mokslams. Jei vaikas mažai klausinėja - blogai: mokykloje tokiam vaikui bus sunku tarp daugiau žinančių smalsių mokinukų, sunkiau suvoks naują medžiagą ir pamažu atsiliks.
Labai svarbūs ir motyvai, kurie skatina vaiką priimti mokslus mokykloje kaip norimą dalyką. Šie motyvai priklauso nuo tėvų požiūrio į mokyklą. Vienas dalykas yra išleisti vaiką į mokyklą, nes taip reikia ar kad nesivalkiotų gatvėmis, ir visai kas kita, kai į mokslą žiūrima kaip į svarbiausią mažylio gyvenime, ir jo sėkmė visos šeimos interesas. Vaiko motyvai irgi būna skirtingi: susitikti su klasiokais; gauti gerą įvertinimą; tapti geriausiu mokiniu klasėje; sulaukti tėvų pagyrimų; noras sužinoti kažką naujo ir kt. Kartais tėvai iškelia ir tokį motyvą: Gausi geresnį darbą, kai užaugsi tačiau tai pernelyg nutolęs motyvas. Darbas 6-7 m. vaikui labai toli, o pamokas ruošti reikia dabar. O dabar norisi žaisti...
Jei tikitės, kad vaikas ims gauti tik geriausius įvertinimus ir gėdinsite, jei gaus žemesnį balą, nuolat nerimausite dėl įvertinimų, vaikas jaus baimę ir atsakomybę dėl nepateisintų jūsų vilčių. Balai taps svarbesni už realias žinias ir užgoš pažinimo siekimą. Teisinga motyvacija prasideda nuo vaiko pasitikėjimo savimi, siekio tobulėti, daugiau sužinoti. Jis turi jausti tėvų paramą ir meilę.
Labai svarbus ir vaiko smulkiosios motorikos išsivystymas. Yra tiesioginė priklausomybė tarp tikslių rankyčių judesių ir galvos smegenų pusrutulių veiklos. Sudėtinga išmokyti vaiką rašyti, piešti. Ši veikla turi būti įdomi, ji negali tapti nemalonia pareiga. Smulkiosios motorikos vystymui taip pat panaudokite žaidimo elementus: lipdymą, mozaikos, lego dėliojimą, karpymą.
Didžiausių rūpesčių tėvams sukelia vaiko nenoras mokytis. Priversti mokytis neįmanoma. Jūsų optimizmas ir ramybė, vaiko smalsumas, žinių troškimas, džiugus rugsėjo laukimas visa tai padės be baimės įžengti į naują mažo žmogaus gyvenimo etapą.
Šaltinis: beautytime.ru