{mosimage} Mažasis netrukus pirmąkart peržengs darželio slenkstį. Iš savo ir draugų mažylių patirties žinome, kad, ko gero, tik pirmoji savaitė bus graži ir be ašarų. O toliau gali pasitaikyti visko...

Ir ko tik mes vaikui nepripasakojam apie darželį, ko tik jam neprižadam... Ir kad ten bus nepaprastai linksma, ir kad susiras daugybę draugų, kad per dienas pieš, karpys ir žais lauke. Žinoma, pačių širdyse - liūdesys ir nerimas. Tačiau vaikui kažkodėl nesakome, kad bus ir liūdesio, ir pykčio, ir prašymų palikti namie. Pasak psichologų, būtent žadėdami rojų žemėje dažniausiai ir suklystame. Iki valiai atsižaidus ir atsidraugavus, atslūgus naujumo euforijai, mažylį užplūsta nusivylimas ir suvokimas, kad nieko stebuklinga darželyje vis dėlto nėra. Štai tada pasipila pirmosios ašaros ir maldavimai. Vaikai jaučiasi apgauti, tėvai - apimti dvejonių ir svarstymų: gal jam geriau augti namie?

Apie tai, ar reikalingas vaikui darželis, apie pirmųjų ašarų ir baimių priežastis pasakoja vaikų psichologė Miglė Dovydaitienė: "Sprendimas lankyti darželį - bene pirmiausias didžiausias pasikeitimas vaiko ir, aišku, tėvų gyvenime. Jei jau išrinkote jums patinkantį darželi, tikriausia džiaugsitės matydami, kaip jūsų vaikas bendraudamas lavina ir plečia savo žodyną, kaip ugdomi jo bendravimo įgūdžiai, kiek daug džiaugsmo jam teikia pirmoji mokymosi veikla.
Tačiau - ir tai natūralu - pirma diena darželyje kelia nerimą. Ypač tėvams. Todėl verta iš anksto apgalvoti kai kurias detales, pasiruošti būsimiems netikėtumams.

Tegu kuo dažniau bendrauja su tokio paties amžiaus vaikais. Ruošdamiesi pradėti lankyti darželį, pasirūpinkite, kad vaikas kuo dažniau pabendrautų su bendraamžiais. Tai bus puiki pradžia prieš įsitraukiant į ilgalaikę darželio programą. Kuo smagiau jūsų mažylis jausis tarp vaikų, tuo lengviau jam bus pritapti ir prie naujos aplinkos. Nepamirškite, kad 2-3 metų mažyliui, pripratusiam nuolat būti su mama, palankiausia pradėti nuo trumpesnių vos 45 min. bendravimo intervalų. Ilgesni žaidimai išvargina vaikus, prasideda nesutarimai ir konfliktai, todėl geriau užbėgti tiems nemalonumams už akių.

Būtina pažintis su naująja aplinka. Pirmiausia supažindinkite mažylį su aplinka, kurioje jis praleis dalį dienos. Geriausia dar prieš rugsėjį apsilankyti būsimame darželyje, grupėje, susitikti su auklėtoja, pažaisti su žaisliukais, išsiaiškinti dienos režimą. Pasistenkite iš anksto supažindinti vaiką su būsima darželio veikla: kokie užsiėmimai, kokios medžiagos jo laukia. Jei pabandysite ir namie pritaikyti kažką panašaus, darželyje vaikui bus saugiau.

- Žaidimas "Pirmoji diena darželyje". Jei turite vyresnių vaikų, pasiūlykite jiems pažaisti su mažyliu pirmąją dieną darželyje. Nevenkite ir tokių akimirkų, kurioms stojus vaikui gali būti neramu. Tačiau visada priminkite, kad darželyje laukia nuostabūs atradimai: nauji draugai, auklėtoja, daug įspūdžių.

-  Režimas ir elementarios tvarkos įgūdžiai. Vaikui bus lengviau, jeigu jis jau namuose bus įpratęs prie panašios dienotvarkės. Išmokykite pažaidus susitvarkyti daiktus.

-  Kaip palengvinti išsiskyrimą. Labai tikėtina, kad pirmosiomis dienomis sunkiausia bus vaikui atsiskirti nuo mamos. Neateikite į darželį per anksti, neskubėkite tuoj pat grįžti namo: taip tik dar labiau prailginsite vaiko adaptaciją. Saugi aplinka, švelnus aplinkinių padrąsinimas - to labiausiai reikia mažyliui šiuo pasikeitimų laikotarpiu.

Apie darželyje prabėgusią dieną pasikalbėkite ne tik su auklėtoja, bet ir su mažyliu. Visada iš anksto priminkite, kada prasideda ir baigiasi atostogos, kada tikėtis savaitgalio, kai nereikės eiti į darželį ir būsite visa šeima drauge.

Jei turite galimybių ir tai pagrindinis motyvas, kodėl leidžiate vaiką į darželį, - juk vaikui reikia bendrauti su bendraamžiais, pradėkite nuo trumpesnių išsiskyrimo intervalų. Trejų neturintis mažylis lengviau pripras prie pasikeitusios aplinkos, jei pradžioje jam teks "padirbėti" po dvi valandas kas antrą dieną".
Jei vaikas nenori į darželį, išklausykite jį, kalbėkitės. Priminkite, kad prie naujų dalykų reikia priprasti.

Atminkite!
Kiekvienas mažylis susidūręs su naujovėmis vis kitaip elgiasi. Nelyginkite savęs ir savo vaikų, šių su kaimynų vaikais. Tiesiog stebėkite, pažinkite savo mažylį ir visokeriopai jam padėkite.

Šaltinis: Mažylis, 2003 Nr.9