{mosimage}Aš pats! Su tokiais vaikais ginčytis neverta: jie arba labai greit įvaldo gražbyliavimo meną, arba užsispiria ir niekaip nereaguoja į mėginimus atkalbėti nuo kažko. Maži vaikai – maži vargai... Yra vaikų, kurie nuo gimimo skiriasi nuo visų kitų, nuolat pridaro aibes problemų. Tai užsispyrę, savavaliai, nuolat besiveržiantys į priekį vaikai - diktatoriai. Kaip su jais kovoti, o gal susitaikyti?

Viskas prasideda gana nekaltai – mažylis labai anksti atsisako įsikibti mamai ar tėčiui į ranką, kai eina pasivaikščioti, nori stumti savo vežimėlį pats; pareiškia, kad „Aš jau didelis, galiu apsieiti ir vienas!“ Tokius vaikus labai dažnai painioja su paprasčiausiai besiožiuojančiais vaikais. Bet jie kitokie: jie nesiekia gauti kažkokį žaislą rodydami kaprizus, ar kažkaip paveikti tėvus, tokie mažyliai mėgina atsiskirti nuo tėvų ir įrodyti savo savarankiškumą, gebėjimą apsieiti be suaugusių pagalbos (tačiau taip iš tiesų dar nėra!).

Vaikai pakankamai ilgą laiką būna globojami tėvų, bet yra tokių vaikų, kurie niekaip negali šito suvokti, lyg juose būtų „užprogramuota“ savisauga. Bet koks rūpestis jais priimamas kaip laisvės suvaržymas, tam priešinamasi visai negalvojant, kas gi nutiktų, jei jie staiga liktų visiškai vieni.

Pirmieji tokio savarankiškumo požymiai gali pasireikšti ir vėliau. Pirmasis simptomas – geriausias būdas priversti vaiką kažko nedaryti – paprašyti, kad jis tai padarytų. Jei mėginate pataisyti išsitaršiusius jo rūbelius, ar kažką sutvarkyti iš žaislų, tuojau pat ima reikalauti palikti viską ramybėje. Panašus elgesys yra norma paauglystėje, bet jei šie simptomai nuolat reiškiasi iki 10 metų, greičiausiai susidūrėte su baisiuoju fenomenu „Aš pats!“

Su tokiu vaiku ginčytis neverta, nes jis reaguos dvejopai: arba ims gražbyliauti, kaip tikras Sokratas ir jo nepavyks perkalbėti, arba tylės kaip užsispyręs asiliukas, laikydamasis savo, ir niekaip nereaguos į mėginimus perkalbėti. Kasdien sugaišite marias laiko ir jėgų, bet rezultato nesulauksite. Tėvams dažnai pasireiškia nepilnavertiškumo kompleksas, jei jie negali ginče įveikti savo vaiko.

Be to, įsakinėti jam beprasmiška. Geriau duokite teigiamų pavyzdžių iš gyvenimo, pakiškite paskaityti atitinkamą knygą, ar pasiūlykit pažiūrėti atrinktą filmą. Jūsų politika turi būti atsargi. Nekelkite tono – vaikai labai greit įpranta prie riksmo ir „filtruoja“ šiuos garsus. Riksmą pasilikite visai kraštutiniam atvejui. Jei jums sunku susivaldyti, geriau išeikit į virtuvę ir sudaužykit lėkštę – ją jūs lengvai galėsite pakeisti... O santykiai su vaiku kuriami tik vieną kartą, jų nebesulipdysit.

Tokiam vaikui nesakykite: „Aš tave perpratau!“ Tai turbūt baisiausia klaida, kurią padarytumėt. Nes nuo tada jis paprasčiausiai viską darys atbulai vien tam, kad įtikintų jus, kad suklydote...

Rekomendacijos:

Parodykite, kad gerbiate savo vaiko asmenybę. Jei aptarinėjate bendrus šeimos reikalus, paklauskite ir jo nuomonės. Net jei vaikui tik penkeri – paklauskit. Tai bus ženklas, kad domitės juo, kad jo nuomonė šį tą reiškia.

Nesistenkite kontroliuoti vaiko: jei jis užsidarė savo kambaryje, vadinas nori atsiriboti, tai jo asmeninė erdvė. Neverta tikrinti jo namų darbų kelis kartus per dieną, vaikas įnirš. Jei tardysite, kur ir su kuo vaikštinėja, jis visiškai užsisklęs.

Kartais būna taip, kad vaikas ima reikalauti visiškai absurdiško savarankiškumo: negrįžti nakvoti į namus, atsisako valgyti mamos gamintą maistą ir pan. Tai rimtas ženklas, kad namuose jam „netinkamas klimatas“. Galbūt jūs nekreipiate dėmesio į kažkokią jam aktualią ir svarbią problemą? Arba vaikas tiesiog yra žymiai savarankiškesnis už savo bendraamžius.

Nepamirškite savarankiškumo pliusų! Tokie vaikai labai retai puola stačia galva į neapgalvotas avantiūras, jie patys sprendžia, kur jiems mokytis, visus svarbius gyvenimo sprendimus priima savarankiškai ir lengvai. Reikia tik atsargiai palaikyti jį. Galbūt pateks į situaciją, kurioje pasijus nevisagalis, o šalia nebus į ką atsiremti. Tuomet jau jam būtų sunku įrodyti, kad nesėkmė laikina.

Tiesiog puoselėkite šiltus tarpusavio santykius, gali būti, kad tai vienintelis dalykas, kurio jam iš jūsų reikia, o visa kita jis susitvarkys pats!

Šaltinis: Femina.com