{mosimage} Dėlionės nėra vien tik pramoga - jos įvairiais būdais padeda vaiko raidai.
Rankučių raumenys ir judesių koordinacijaKai vaikas dėlioja žaidimo daleles, jis ne tik patiria malonumą kažką sukūręs, bet ir treniruoja savo mažų rankučių raumenis bei lavina judesių koordinaciją. Jo gležnų rankų judesių koordinacija tobulėja lėtai ir labai priklauso nuo praktikos. Dėlionės dalelės turi būti pakankamai didelės ir tvirtos, kadangi jas čiupinėja putlūs vaiko pirštukai.
Paprastai pirmoji vaiko dėlionė gali turėti tik vieną dalelę, kuri atitiktų vienintelę išpjovą. Kad dėlionių dalelės būtų geriau pritaikytos prie nevikrių rankučių, prie kiekvienos dalelės galima pritvirtinti bumbulo formos rankenėlę.
Akių ir rankų koordinacija
Tai dar vienas vaiko įgūdis, kurį puikiai padeda lavinti dėlionės. Siekdamas tarpusavyje suderinti dėlionės daleles, kūdikis akimis pradeda skirti ženklus, tokius kaip spalvos bei šešėliai. Žaidimo dalelių dėliojimas padeda vaikui suprasti, kaip iš mažų dalelių susideda visuma.
Neturinčiam patirties ikimokyklinio amžiaus vaikui parinkite dėlionę su paprastu ir aiškiu paveikslėliu, vaizduojančiu vieną didelį gyvūnėlį, pvz., žuvį. Taip pat ieškokite dėlionių, kurių atskiros dalelės yra lengviau surandamos, t.y. jos vaizduoja kurią nors konkrečią gyvūnėlio dalį (pvz., uodegą, nosį, akį ar peleką). Visumą vaikui lengviau suvokti tada, kai paėmęs vieną iš dalelių, jis iš karto gali ją padėti į jai skirtą vietą.
Atminties lavinimas
Dėlionės lavina vaiko atmintį. Miela žiūrėti, kaip greitai vaikas sugeba sudėlioti žaidimą, jei jau kartą jį perprato. Atminčiai lavinti labai naudingos pastabos apie tai, kaip dėlionės dalelės dera tarpusavyje. Jūs padėsite vaikui susiorientuoti, jei pasakysite jam: "Visos mėlynos dalelės turi būti čia" arba "Kur turi būti šuniuko uodega?" Kai dėlionės sudėtingesnės, jūs galite apibūdinti derančias dalelių formas, pvz.: "Čia reikia lygiakraštės dalelės".
Kalbos lavinimas
Skatindami savo vaiką lavinti verbalinius įgūdžius, paprašykite jo papasakoti, kur jis ruošiasi dėti vieną ar kitą dalelę, arba apibūdinti, kokia dalelė jam tiks.
Formų skyrimas
Paprasčiausias būdas išmokyti vaiką skirti formas - tai dėlionių su pavienėmis geometrinėmis figūromis dėliojimas.
Pasigaminkite patys
Dėžutė. Maža dovanota dėžutė gali tapti nesibaigiančios dėlionių įvairovės pagrindu. Visų pirma dėžutę apklijuokite spalvotu popieriumi. Kartu su savo atžala prisirinkite įvairių paveikslėlių ir sukarpykite juos į mažas daleles dėlionei. Tada ant vienos dėlionės dalelių pusės priklijuokite flanelės atraižėles. Šias žaidimo daleles galite laikyti dėžutėje.
Taip pat dėžutėje galite sukurti kitokio tipo galvosūkį. Į dėžutę galite pridėti mažų spalvotų dalelių, sukarpytų geometrinių figūrų formomis. Vaikas galės dėlioti įvairius paveikslėlius ant dėžutės.
Plakatai ir fotografijos. Didžiuliai spalvingi plakatai gali būti sukarpyti ir virsti žavingomis dėlionėmis. Galima įsigyti tiek meno kūrinių reprodukcijų, tiek įvairių plakatų. Prieš sukarpydami į mažas dėlionės daleles, jas priklijuokite ant kartono ar kokio kito kieto paviršiaus. Asmeninės fotografijos gali tapti labai mielomis dėlionėmis. Nuotrauką padidinus keletą kartų, priklijavus ant kieto paviršiaus bei sukarpius į mažas daleles, išeis išties puikus galvosūkis.
Šaltinis: "Sveikas žmogus" 2001 m. Nr. 11, www.medicine.lt
© SiMIA 1999-2004