{mosimage}Naujos gyvybės pradėjimas – slėpinys, kuriame dalyvauja dviese. Vaiko gimimas – šeimos gimimas. Tačiau iki šiol vis dar egzistuoja nuomonė, jog gimdymas – išskirtinai moteriška sritis. Šiandien praktiškai visose pasaulio šalyse vyro dalyvavimas laukimosi ir gimdymo procesuose yra laikomas ne tik norma, bet ir būtinybe, juk tarp vaiko ir tėvo užsimezga labai stiprus ryšys, švelnus prisirišimas.

 

Šiuolaikinio gimdymo šalininkai mano, kad gimdymas partnerystėje, o ne tiesiog vyro buvimas gimdykloje – naudingas ne tik moteriai, bet ir vyrui, kūdikiui ir visai jų šeimai. Tačiau yra keletas sąlygų.

1. Šeimoje turi būti visiškai pasitikima vienas kitu, nekompleksuojama ir mokama priimti artimo pagalbą.

2. Vyras turi būti pasirengęs gimdymui. Pasiruošimo kursai organizuojami dabar jau daug kur, juos šeima lanko kartu. Prieš gimdymą reikia susitikti su akušere, kuri priims gimdymą, aptarti visą procesą. Galbūt vyras gali ir savarankiškai susipažinti su specialia literatūra. Jis turi pasiruošti sunkiam darbui: jis kvėpuos kartu su gimdyve, fiziškai ir morališkai palaikys savo mylimąją.

     Atmintinė būsimam tėčiui:

• Padėkite moteriai išlikti ramiai ir pasitikinčiai savimi;

• Gimdymo hormonai – tai meilės hormonai. Išreikškite savo meilę vienas kitam; nepamirškite ir mažylio. Gimimas – svarbiausias jo gyvenimo įvykis, sutikite savo vaikutį su džiaugsmu.

• Humoro jausmas padeda sunkiomis minutėmis, juokas išsklaido įtampą.

• Neįkyriai pasiūlykite partnerei gimdymo pozą, masažą ar vonią. Neįsižeiskite, jei ji atmes jūsų pasiūlymus ir būkite jautresni moters poreikiams.

• Saugokite savo gimdymo erdvę nuo pašalinio kišimosi. Gimdymas – intymus procesas, reikalaujantis delikatumo. Labai svarbu, kad gimdyvė jaustųsi saugi, niekas netrukdytų jai susikaupti.

• Nepamirškite – jūsų psichologinė parama ir supratimas šiuo momentu yra kur kas svarbesnė už praktinę pagalbą.

• Sakykite moteriai, kad ji šaunuolė, kaip ją mylite ir kad viskas einasi puikiai, jau greit pasitiksite taip ilgai lauktą kūdikį.

Pagal tai, kaip vyrai elgiasi gimdymo metu, juos galima suskirstyti į keletą ryškesnių tipažų:

     Vyras – draugužė

Laiko moterį už rankos, kalba jai švelnius žodžius ir visa savo esybe išreiškia supratimą bei užuojautą. Tai stiprus psichologinis palaikymas. Gydytojai pastebi, kad tokiais momentais moteriai net mažiau skauda. Galbūt vyras perima dalį skausmo?.. Juk žinomi tokie atvejai, kai vyrai taip pat ima jausti sąrėmius.

     Vyras – pasiuntinukas

Jis koordinuoja veiksmus tarp medicinos personalo ir gimdyvės. Labai praverčia, kai sąrėmiai padažnėja ir reikia surasti kažkur staiga prapuolusį gydytoją.

     Vyras – tėvas

Daugelis psichologų įsitikinę, kad būtent vaiko užgimimo akimirką vyruose prabunda tėvystės instinktas. Kai vyras savo akimis pamato vaiko atėjimą į pasaulį, patiriamas emocinis krūvis būna toks didelis, kad tuoj pat prabunda tėviški jausmai.

     Vyras pagalbininkas

Vyras atlieka atpalaiduojantį ar skausmą malšinantį masažą, kvėpuoja kartu su moterimi (tai įmanoma tik tuomet, jei jis pasiruošęs iš anksto). Gimdymo su partneriu entuziastai teigia, jog šeimoje po to jaučiamas didesnis pasitikėjimas vienas kitu, kartu išgyventi sunkumai labiau suartina.
 
     Vyras – paprastasis

Vyrai – stiprioji lytis, bet kartais jie žymiai silpnesni, nei norėtų pasirodyti. O vaizdai gimdykloje iš tiesų ne silpnų nervų žmonėms. Kai vyrui pasidaro silpna, gydytojai dažnai nebežino kurį čia dabar gelbėti – jį ar ją. Jei vyras atsisakinėja dalyvauti gimdyme, nes labai bijo, tai visai normalu.

     Vyras – idealistas

Norėtų gyvenime matyti vien gražias ir šviesias spalvas. O gimdymas - tiesiog fiziologinis aktas, kuriame nėra nieko gražaus, ir stebėti jį yra tiesiog neetiška. Beje, nemažai moterų mielai palaiko šitokį požiūrį. Būdamos aktorės iš prigimties, jos nenori pasirodyti „be grimo“.
 
     Vyras – „impotentas“

Buvimas šalia kenčiančios pragariškus skausmus žmonos gali sukelti vyrui kaltės jausmą, kompleksą: „Šitokios kančios! Ir visa tai dėl manęs! – Geriau jau aš visai prie jos nebesiliesiu.” Nesąmoningai seksualiniai santykiai susiejami su gimdymo kančiomis.
 
     Nugalėtas Heraklis

Jis įpratęs susidoroti su bet kokiais sunkumais ir problemomis. Negalėjimas paveikti gimdymo ir palengvinti moters kančių jam gali sukelti nepasitikėjimą savo jėgomis, depresiją, labai nukrinta vyro savęs vertinimas.
 
     Vyras akušeris

Jis apie gimdymą žino viską ir mėgina proceso kontrolę perimti į savo rankas. Tačiau jo požiūris į gimdymą paprastai nesutampa su įprastomis mūsų šalyje gimdymo namų taisyklėmis. Kai gydytojai jau ketina perkirpti virkštelę, vyras stoja mūru ir kovoja, kad dar 20 minučių ji nebūtų perkirpta. Santykių aiškinimasis su medicinos personalu, aišku, nei kiek nepadeda tuo metu kenčiančiai gimdyvei...

Šaltinis: medmedia.ru