{mosimage}Šiuo metu galimybe eiti vaiko priežiūros atostogų pasinaudoja maždaug tik 1 proc. Lietuvos vyrų. Apie tai, kaip skatinti vyrus aktyviau dalyvauti šeimos gyvenime ir naudotis tėvystės atostogų teise, plačiau kalbėta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje surengtoje apskritojo stalo diskusijoje "Vyrai ir vaiko priežiūros atostogos: teisės ir galimybės".


Tai Lietuvoje įgyvendinimo tarptautinio projekto "Modernūs vyrai išsiplėtusioje Europoje: pažangių lyčių lygybės strategijų paieška", kurio tikslas - skatinti vyrus aktyviau dalyvauti šeimos gyvenime ir naudotis tėvystės atostogų teise, dalis.Vyrai, norintys skirti laiko vaikų priežiūrai, nuolat susiduria su kultūrinėmis kliūtimis savo socialinėje ir profesinėje aplinkoje. Įprasta, kad vaiko priežiūros atostogų eina mama, todėl vyrai, laužantys šį stereotipą ir pasiliekantys namuose prižiūrėti kūdikį, tarsi meta iššūkį "geros motinos" reputacijai. Kartu jie rizikuoja prarasti savo "vyriškumą" visuomenės ir draugų akyse. Todėl būtina skatinti visuomenės diskusijas ir keisti visuomenės požiūrį, atsisakyti stereotipų bei suprasti, jog abiem lytims rūpi ir profesinis tobulėjimas, ir šeima.

Tad renginyje diskutuota apie vyrų vaidmens pokyčio svarbą siekiant lyčių lygybės, Lietuvos vyrų teises į vaiko priežiūros atostogas, jų galimybes bei trukdžius pasinaudoti turima teise, pristatyta užsienio šalių praktika bei patirtis įgyvendinant šeimos ir karjeros suderinamumo principą. Taip pat aptarti tyrimo "Vyrai ir vaiko priežiūros atostogos" rezultatai.

Kaip rodo praktika, Lietuvoje šiuo metu tėvystės atostogų eina aukštesnio išsilavinimo moderniai mąstantys vyrai, taip pat tie, kurių žmonos turi gerai apmokamus darbus. Vyrams, kaip ir moterims, tėvystės atostogų metu mokama 70 procentų darbo užmokesčio.
Galimybe eiti vaiko priežiūros atostogų vyrai visoje Europoje naudojasi mažai. ES atlikta apklausa rodo, kad tėvystės atostogas visiems ar bent vienam vaikui auginti buvo paėmę ar paimtų 34 proc. švedų, 10 proc. danų, 9 proc. suomių bei po 1 proc. vokiečių, ispanų, airių, austrų bei portugalų. Šis tyrimas taip pat atskleidė ir sąlygas, kurioms esant vyrai labiau pasinaudotų tokia teise: tai didesnės piniginės kompensacijos (38 proc. apklaustųjų), geresnės darbo ir karjeros garantijos tėvystės atostogų metu ir po jų (30 proc. apklaustųjų), geresnis informavimas (27 proc. apklaustųjų), palankesnis vadovų bei kolegų vertinimas (23 proc. apklaustųjų), galimybė dalintis atostogas su motina arba imti tėvystės atostogas dalį dienos (18 proc. apklaustųjų).

Neseniai atliktas tyrimas Švedijoje parodė, kad tėvystės atostogos mažina skyrybų riziką. Moteris mažiau atitrūksta nuo darbo ir nepraranda kvalifikacijos motinystės atostogų metu. Sumažėjusių skyrybų skaičius bei sutrumpėjęs moterų atotrūkio nuo darbo laikas teigiamai veikia visuomenę.

Šaltinis: Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija