{mosimage} "Mano dukrytei tuoj sukaks metukai. Viltę labai myliu, bet man dažnai kyla mintis, kad dukrytė labiau myli tėtį. Ji linksmiau krykščia, kai jiedu žaidžia, daugiau kalba... Gal tam turėjo reikšmės, tai jog Viltė pasaulį išvydo po komplikuoto gimdymo. Dukrytę pamačiau tik po keletos dienų. Ar radau tą pirmąjį motinos ir mažylį siejantį ryšį?", - nerimauja vaida iš Panevėžio.
Jūs labai tiksliai pastebėjote tai, ką psichologai konstatavo ilgai ir nuosekliai stebėję keliasdešimt kūdikių: mažyliai labiau mėgsta žaisti su tėčiais, o ne su mamomis. Su tėčiais jie rodo daugiau pasitenkinimo: šypsosi, guguoja, būna aktyvesni. Kai yra galimybė rinktis žaidimo partneris, pirmaisiais ir antraisiais metais tiek mergaitės, tiek berniukai dažniau renkasi tėčius nei mamas.
Ar tėčiai įdomesni? Gal tik pasitvirtina mamų teiginys: "Vyrai - dideli vaikai"? Tiesos yra, nes tyrimai rodo, kad mažyliams labiau patinka, kai mamos ką nors veikia, o ne nuobodžiauja ir sėdi prie mažylių. Kita priežastis, kodėl su tėčiais linksmiau - jie mažiau atlieka mažyliams visokių nemalonių procedūrų. Juk ši dalia dažniausiai užverčiama mamoms. Pagaliau vaikai labai jaučia tėvų nuotaiką ir imliai reaguoja į veido išraišką, mimiką. Galbūt tėtis yra linksmesnio būdo žmogus arba mažiau kamuojamas visokiausių rūpesčių, mažiau sielojasi dėl smulkmenų. Mažyliai pastebi ir reaguoja į jūsų nerimą ar susirūpinimą net tuomet, kai bandote tai paslėpti po išspausta šypsena.
Visai suprantama ir, patikėkit, tikrai dažnai pasitaiko, kad mamos, ypač žinančios apie pirmojo ryšio su kūdikiu reikšmę, kaltina save ar nerimauja, kad to momento nebuvo. Verta pasakyti, kad ne pirmojo ryšio nebuvimas, o būtent mamos graužatis, kartais trunkanti ne kelis mėnesius, o metus ar daugiau, labiausiai kenkia mamos su mažyliu ryšiui. Ką reiškia kelios dienos, palyginti su pirmaisiais praleistais metais drauge, būnant šalia mažylio, kai jam labiausiai reikia jūsų pagalbos, meilės. Juk ryšys tarp mamos ir mažylio nėra tai, kas staiga atsiranda per pirmąsias minutes, valandas ar dienas. Jis nuolat stiprėja, tobulėja.
Ryšio saugumas priklauso nuo to, kiek kūdikis gali pasikliauti jį globojančiu žmogumi. Beje, kai jis išsigąsta ar pavargsta, pirmiausiai paguodos ieško pas jus. Juk pastebėjote, kad pradėjusi vaikščioti dukra, ištikus nesėkmei, guodžiasi jums. Tam žmogui, kuris su ja praleidžia daugiausia laiko, rūpinasi, kuris yra patikimiausias mažylio akimis. Žinoma, jei daugiausia laiko su mažyliu praleidžia tėtis ar močiutė, tuomet tokiais atvejais mažylis pagalbos ir paguodos pirmiausia kreipsis į juos.
Tai visai nereiškia, kad mažylis vieną ar kitą myli labiau. Tiesiog jam su vienu įdomiau, linksmiau, o su kitu saugiau, tačiau prieraišumo santykius jis užmezga su visais jam artimais žmonėmis. Todėl nevertėtų ūgtelėjusių mažylių gluminti klausimais: "Kurį iš mūsų labiau myli - mamą ar tėtį?". Pabandykit patys atsakyti į šį klausimą... Sudėtinga? Aišku, kad kiekvieną mylim savaip.
Psichologė Roma Jusienė
Šaltinis: "Mažylis", 2004, Nr.7