{mosimage} Atrodo, kad nėštumas yra tik mamos reikalas. Tik nedaugelis moterų mano, kad ir tėtis jį patiria. Tiesa ta, kad mes jo nepatiriam. Mes tik kalbam apie tai. Domimės tuo.

Mes net stengiamės apie tai pasiskaityti, nors šiek tiek. Bet būkime atviri - mūsų pasiruošimas išgaruoja iškart, kai tik akis į akį susiduriame su sauskelnėmis ir miego apribojimu.
Bet mes galime dalyvauti. Mes galime būti ten, galime išgirsti pirmąjį širdies dūžį, mes galime atsisakyti pietų vyno, mes galime perskaityti gausybę knygų, mes galime tikrai daug ką. Štai keletas būdų, kaip jūs galite būti ten, su juo.

Rodykite dėmesį
Jūs negalite būti nėščias, tačiau galite dalyvauti kaip aktyvus stebėtojas. Parodykite žmonai, kad jūs džiaugiatės matydamas, kaip auga jos pilvukas. Pajuskite vaiko spyrius. Pagrokite, paskaitykite savo vaikeliui. Veskite tėčio žurnalą, kad galėtumėte užrašinėti savo mintis ir lengviau būtų apmąstyti tai, apie ką norėtumėte pasikalbėti su savo žmona ar partnere. Sekite jūsų vaikelio vystymąsi per visą nėštumo laikotarpį - be jokios abejonės, jūs būsite priblokštas.

Būkite ten
Stenkitės nėštumo laikotarpiu su savo partnere nueiti bent į keletą vizitų pas gydytoją, klausinėkite. Tai rodys, jog esate aktyvus dalyvis, o ne pasyvus stebėtojas. Taip pat nepraleiskite progos pamatyti savo vaikelio per tyrimus ultragarsu. Jei jūsų partnerei reikia atlikti kokius nors genetinius tyrimus, būtinai eikite kartu su ja. Vienas tėtis praleido tokį vizitą pas gydytoją ir dabar jau penkti metai, kai jam apie tai primenama. Ir, be abejo, kartu lankykite kursus nėščiosioms, kad galėtumėte dalyvauti, kai jūsų partnerė gimdys.

Rinkitės sveikesnį gyvenimo būdą
Jūsų žmonai bandant keisti valgymo įpročius, atsisakyti alkoholio, gerti daugiau skysčių, jūs galite palaikyti ją keisdamas savo gyvenimo būdą. Atsisakykite vaikui kenkiančių produktų, kurie galėtų ją vilioti. Mažiau gerkite arba visiškai atsisakykite alkoholio. Nerūkykite. Daugiau laiko skirkite pasivaikščiojimams ir mankštai. Stenkitės kaip nors trumpinti darbo valandas, kad daugiau laiko praleistumėte kartu namuose.

Mylėkite jos besikeičiantį kūną
Kiekvieną nėštumo mėnesį fotografuokite savo brangiąją profiliu, kad fiksuotumėte, kaip keičiasi jos kūnas. Suprantama, nėštumui tęsiantis, kartais ji gali jaustis negraži. Net jei taip manote - nesakykite. Pasakykite, kad ji graži. Gali būti, kad tuo laikotarpiu jūsų lytinis gyvenimas bus pasyvus. Hormonų audros, nugaros skausmai, rytiniai pykinimai ir nuolatinis rūpestis dėl gyvensenos seksualiniam gyvenimui gali suduoti skaudų smūgį.

Nueikite papildomą mylią
Jūsų žmona gali nuolat reikalauti ko nors. Susitaikykite su tuo. Ji nešioja didelį svorį. Jūs galite bent jau apsipirkti bakalėjoje, nusiųsti jai gėlių ir išpildyti jos užgaidą 11 valandą vakaro gaudamas naminio sūrio ir braškių džemo.

Įsiminkite kelią iki ligoninės
Tai gali atrodyti visiškai paprasta, bet jei tik jūs nebūsite išvykęs darbo reikalais tuo metu, kai jūsų partnerei nubėgs vandenys, jums pačiam teks ją vežti į ligoninę. Tada atmintis visiškai apsiblauso. Taigi parepetuokite; įsitikinkite, kad iki smulkmenų žinote maršrutą. Jūsų partnerė tai įvertins, nes dėl to jai mažiausiai reikėtų jaudintis.

Būkite partneris gimdant
Būkite pasiruošęs padėti savo žmonai. Įrašykite muziką, kurios ji norėtų klausytis per gimdymą; paruoškite ką nors, kas prablaškytų dėmesį, ką jūs galėtumėte atsinešti į ligoninę; būkite pasiruošęs nešti ją, raminti, masažuoti, maitinti ledo gabaliukais, pasiūlyti jai atsigerti. Jei dalyvausite gimdyme, paklauskite gydytojo arba akušerės, ar negalėtumėte "sugauti" kūdikį, tai yra, paimti jį, kai jis išeis iš gimdymo kanalo, ir nukirpti virkštelę.

Kartu apsipirkinėkite, kalbėkitės ir kartu priimkite daugybę sprendimų
Prieš gimstant kūdikiui jūs su partnere turėtumėt paruošti kūdikio kraitelį; įrengti vaikų kambarį; nusipirkti specialią automobilinę kėdutę, išrinkti vardą; nuspręsti, kaip, priklausomai nuo aplinkybių, bus maitinama: krūtimi ar iš buteliuko, naudosite palutes ar vienkartines sauskelnes. O jūs manėte, kad nėra ką veikti. Net jei dėl kai kurių dalykų jūs vėliau persigalvosite - bent jau būsite pradėję apie tai galvoti.

Pasiruoškite savo naujam šeimyniniam gyvenimui
Įsigykite gyvybės draudimą. Atidarykite sąskaitą vaiko studijoms. Susitarkite darbe dėl laisvų dienų, kad galėtumėte prižiūrėti vaiką kurį laiką po jo gimimo. Įrenkite namuose apsaugos priemones nuo vaikų. Įtaisykite dūmų detektorių vaikų ir kituose kambariuose. Nepamirškite smulkmenų. Susirinkite maisto, kurį galima išsinešti, meniu iš savo mėgstamiausių kavinių. Nustebsite, kaip dažnai jums teks jais naudotis. Nupirkite savo partnerei dovaną, kurios ji niekada nepamirštų. Galų gale - juk ji pati ruošiasi padovanoti jums pačią nuostabiausią dovaną.


Iš Roso D. Parko ir Armin A. Brot knygos "Išmeskite tėčius" (THROWAWAY DADS, 1999)