{mosimage} Tam tikru požiūriu, netrukus po kūdikio gimimo, labai greitai kiekvienas naujas tėvas susiduria su skaudžia realybe: Jis tapo tėčiu - nauja atsakomybė, naujos pareigos ir gausybė naujų lūkesčių,
kuriuos reikia pateisinti. Šis, rodos, esminis suvokimas kai kuriuos iš mūsų aplanko labai anksti, dar nespėjus užverti ligoninės durų.
Kitiems realybės pajutimas gali ateiti po kelių dienų. Anksčiau ar vėliau mes visi galų gale suvokiame, kad mūsų gyvenimas pasikeitė negrįžtamai. Kartais pasikeitimai būna nežymūs, kartais - ne tokie jau ir nežymūs. Bet kuriuo atveju - stebinantys.
1.Sumišimas
Pirmuosius keletą metų tėvystė atneša prieštaringų jausmų audrą. Viena vertus, vyriškumo, galios ir pasididžiavimo sukūrus naują gyvybę jutimas. Kita vertus, bejėgiškumas, apimantis tada, kai negali patenkinti (ar kartais nė nesupranti) savo kūdikio poreikių.
2. Nauja, visai kitokia meilė
Neįmanoma palyginti tos stiprios meilės savo vaikui su meile kokiam nors kitam žmogui. Morisas Sendakas užfiksavo tą jausmą scenoje "Kur neša laukiniai sparnai"; čia monstrai prašo Makso nepalikti jų: "Neišeik," - sako jie. "Mes tave suvalgysime, nes mes tave taip mylim."
3. Jausmų prieštaringumas
Vieną dieną jūs pažvelgiate į savo kūdikį ir staiga pajuntate, kad tą aistringą meilę, kurią dar vakar jautėte, pakeitė bukas, tuščias abejingumas. Ar jūs pažįstate tą vaiką? Ar jis jums rūpi? Rodos, norite tučtuojau užbaigti visą tą tėvystės reikalą ir kur nors kitur pradėti naują gyvenimą. Galimybė labai viliojanti, tačiau staiga pajuntate slegiančią kaltę. Galų gale, jei jūs nemylite savo vaiko 24 valandas per parą, vadinasi, esate blogas tėvas, tiesa? Netiesa. Jausmų prieštaringumas tėvystėje yra normalus reiškinys, ir jūs tai pajusite dar šimtus kartų per ateinančius 50 metų. Tad pratinkitės.
4. Depresija
Nors daugelis žmonių mano, kad pogimdyminė depresija yra tik moterų problema, vis dėlto nemažai vyrų puola į depresiją po to, kai gimsta kūdikis. Skirtingai nei moterų, mūsų liūdesys neturi hormoninio pagrindo, bet gali būti daug sunkiau iš jo sugrįžti į realybę. Kai buvote dar tik laukiantysis bei naujai iškeptas tėtis, žmonės kreipė daugiau dėmesio, ir dėl to galbūt jautėtės truputį nerūpestingas. Bet po kelių savaičių turite vėl grįžti į mėsmalę darbe, negana to, sukti galvą dėl sąskaitų, kęsti miego trikdžius ir skalbti papildomą krūvą skalbinių. To pakanka, kad bet kam sukeltų depresiją.
5. Baimė
Pirmieji tėvystės mėnesiai būna pilni baimės: kad nesugebėsite būti toks tėvas, kokiu save įsivaizduojate, kad galbūt nesugebėsite apginti savo vaiko ar savo šeimos nuo blogio, kad nesugebėsite išlaikyti šeimos, kad nežinote, ką veikti su vaiku, kad persistengsite (arba nepakankamai stengsitės) kaip jūsų tėvas, ir kad apskritai padarėte siaubingą klaidą. Šitie nuogąstavimai, kaip ir daugelis kitų, yra įprasta virtimo iš vyriškio į vyrą ir tėvą proceso dalis.
6. Santykiai su partnere
Prieš tapdami tėvais, jūs su savo partnere daug laiko praleisdavote kartu, rūpindavotės vienas kitu, stiprindavote santykius. Tačiau kai tik atsirado kūdikis, viskas pasikeitė: dabar jūsų visų darbų ir rūpesčių centras yra vaikas. Jums vos užtenka laiko miegui, turite daryti vienas tai, kas anksčiau jums ir jūsų partnerei buvo svarbiausia. Jei tik įmanoma, stengiatės nugvelbti bent kelias minutes per dieną, kad pasikalbėtumėte su savo partnere apie ką nors, tik ne vaiką.
7. Bendravimas su vaiku
Pirmąsias šešias ar aštuonias savo gyvenimo savaites jūsų kūdikis nedažnai reiškia savo nuomonę apie tai, kaip jums sekasi būti tėčiu: keletas šypsenų, jokio juoko, apskritai nedaug atsako. Beje, daugiausia, ką jis darys - verks. Labai lengva jo "nuomones" suprasti per daug rimtai, jo entuziazmo trūkumą interpretuoti kaip tam tikrą referendumą jūsų tinkamumo tėčio pareigoms klausimu. Nedarykite to. Jei jūs atsitrauksite, tą patį padarys ir jūsų vaikas. Todėl sustokite ten, kur esate - palaukti tikrai verta.
8. Pokalbių temos
Jei kas nors prieš metus būtų pasakęs, kad jūs noriai dalyvausite diskusijose su draugais apie atpylimą, bėrimus, kakučio spalvą ir konsistenciją, - būtumėte tik nusijuokęs. Bet juk jūs kalbate apie tai, ar ne? Ir jums tai patinka.
9. Tėvystės logistika
Kai dar nebuvote tėvu, ruošdamasis eiti iš namų susirasdavote piniginę, raktus ir įsitikindavote, kad viryklė išjungta. Dabar prieš eidamas su vaiku į bakalėjos parduotuvę turite viską apgalvoti ne mažiau, nei kopdamas į Everestą. Ir būtent tuomet, kai jau manote, kad viskas sutvarkyta ir kontroliuojama, jūsų vaikas pridaro į sauskelnes, jums jau žengiant pro duris.
10. Meilės pamokos
Kol jūs mokotės suprasti vaiko ženklus ir patenkinti jo poreikius, jis siekia fizinės koordinacijos, kad galėtų išreikšti savo meilę jums pačiais neįtikinamiausiais būdais. Kai pirmą kartą jis suguguos ar apkabins jus, ar užmigs ant rankų nesąmoningai padėdamas galvą ant jūsų peties, - jūs atrasite tikrąją gyvenimo prasmę.
Iš anglų kalbos vertė Raminta
Šaltinis:http://www.baby.com.ua