{mosimage} 1. Būkite aktyvesnis
Jei tėčiai nepradės imtis iniciatyvos, jie niekada nesugebės rūpintis vaiku taip, kaip norėtų, ir tiek, kiek vaikui to iš tikrųjų reikia.
Vietoj to, kad leistumėt savo partnerei šluostyti jūsų ašaras arba paimti iš jūsų rankų negerai užkvipusį vaiką, pabandykite pasakyti sau: "Manau, galiu su viskuo susitvarkyti" arba: "Nieko tokio, man reikia tik pasipraktikuoti". Ir nieko blogo, jei paklausite jos patarimo: jūs abu turit žinių, kuriomis galite pasidalyti vienas su kitu.
2. Daugiau praktikuokitės
Nemanykite, kad jūsų partnerė stebuklingai išmano daugiau nei jūs. Reikiamų žinių - kaip ir visų kitų dalykų - ji įgijo viską darydama pati. Jums pasitaisyti taip pat yra vienintelis būdas: viską daryti pačiam. Nebijokite prašyti pagalbos, jei nesate tikras ar jaučiatės prastai pasiruošęs tėčio vaidmeniui. Yra specialių kursų, kuriuose tėčiai mokomi rūpinimosi vaikais pagrindų. Mokymasis būti aktyviu ir suinteresuotu vaiko auginimu tėčiu nebūtinai turi prasidėti tuoj pat, kai tik gimsta kūdikis. Nėra aiškių įrodymų, kad kritiškai svarbu mokytis tėčio vaidmens pagrindų ar kurti emocinių ryšių su vaikais iškart po gimimo.
3. Puoselėkite savo ypatingą bendravimo su vaikais būdą
Vyrai ir moterys su savo vaikais bendrauja skirtingais būdais. Vyrai mėgsta fizinius daug energijos reikalaujančius užsiėmimus, moterys - socialinius ir emocinius. Ir neklausykite, jei kas sakys, jog linksmos imtynės, šokinėjimas ant lovos ar panašūs "berniukiški reikalai" kažkodėl esą mažiau svarbūs nei "mergaitiški reikalai", kuriais užsiima jūsų partnerė (ar nori, kad jūs tuo užsiimtumėt). Peštynės su tėčiu taip pat moko reikalingų dalykų apie emocijų, pavyzdžiui, susijaudinimo ir pykčio, valdymą. Vaikai, kurie su tėčiais žaidžia fizinius žaidimus, lengviau bendrauja su kitais vaikais, yra populiaresni bendraamžių tarpe.
4. Būkite savo vaikams emociškai prieinamas
Fizinė veikla be jokios abejonės yra svarbi tėčio-vaiko santykių dalis, tačiau emocinis atvirumas ir prieinamumas taip pat gyvybiškai svarbu. Džonas Gotmanas, knygos "Tėvystės esmė" ("The Heart of Parenting") autorius, pataria: "Vyrai privalo leisti sau susivokti savo jausmuose, kad galėtų suprasti, ką jaučia jų vaikai. Tada jie turi daryti viską, kad taptų prieinami savo vaikams."
5. Būkite partneris, o ne padėjėjas
Nepaisant keleto konservatyvių visuomenės kritikų nostalgijos idealizuotoms Ozio ir Harijetos tipo 5-ojo dešimtmečio šeimoms, tradicinis tėčio-padėjėjo modelis yra pasenęs, nebemadingas ir šiais laikais neveiksmingas. Jei vyrai nori būti visiškai suinteresuoti, jiems reikės lygia dalimi rūpintis namų ūkiu ir vaikų auginimu.
6. Būkite prieinamas ilgiau nei vien tik savaitgaliais
Jei norite būti geras tėtis, dalyvaukite priimant kasdienius sprendimus, liečiančius jūsų vaikus. Jei paliksite viską žmonai, tai reikš, kad praleisite smulkmenas, kurios pakankamai reikšmingos vaiko gyvenimui. Nedalyvaudami kasdieniuose darbuose, užsiėmimuose, veikloje, iš kurios susideda vaikystė, tėčiai negalės pažinti savo vaikų iš intymesnės pusės, kuri gyvybiškai svarbi norint būti jautriu ir rūpestingu tėčiu.
7. Rodykite pagarbą savo partnerei
Būti suinteresuotu tėčiu reiškia matyti, kokiais būdais jūsų partnerė kursto šeimos židinį, ir gerbti sprendimus, kuriuos ji priima, kai jūs esate nepasiekiamas. Pabandykite sukurti sistemą, kaip kartu planuoti tėvų-vaikų ir visos šeimos veiklą. Vaikams bręstant, leiskite ir jiems dalyvauti bendrų planų kūrime.
8. Supraskite bendravimo būtinumą
Jei jums nepatinka status quo ("esama padėtis"), pasakykite apie tai partnerei. Jei iš pradžių pasirodys, kad ji nenori jums patikėti vaiko priežiūros, neįsižeiskite. Duokite jai laiko suprasti, kad jūs rimtai norite daugiau dalyvauti, kad esate pasiruošęs ir nuoširdžiai norite tapti aktyvesniu tėvu.
9. Žinokite savo teises, numatytas įstatymų
Įstatymų pakeitimai suteikė tėvams daugiau teisių, padedančių suderinti darbą su šeima, tačiau jūs pats privalote žinoti tas teises. Turite pasinaudoti jomis, jei siekiate tapti kuo geresniu tėčiu. Pavyzdžiui, susižinokite, ar jūs turite teisę tėvystės atostogoms. Jei jūs pats tomis teisėmis nepasinaudosite, niekas už jus to nepadarys.
10. Likite aktyvus net ir po skyrybų
Mažiau nei 15 procentų tėčių po skyrybų įgyja teisę į vaikų globą, tačiau yra labai daug tokių, kurie negauna tos teisės ir jų vaidmuo vaikų gyvenime pamažu nublanksta. Visgi net po skyrybų yra daug būdų, kaip tėčiai gali išlikti svarbūs savo vaikams. Ypač svarbu palaikyti ryšį telefonu, paštu ir asmeniškai. Nešvaistykite veltui laiko, kurį praleidžiate su savo vaikais. Taip pat venkite senų vedybinių ginčų, taip pamiršdami vaikus. Tėvai turi bendradarbiauti ir remti vienas kitą savo vaikų labui.
Iš Roso D. Parko ir Armin A. Brot knygos "Išmeskite tėčius" (THROWAWAY DADS, 1999)