{mosimage} Atmintinė, kaip elgtis, kad visi būtų laimingi ir patenkinti, artėjant chaotiškam Kalėdų šurmuliui. Kaip apibrėžtumėte posakį ,,Kalėdinė dvasia"? Tai virpulys, kai su meile perkate dovanas draugams ir artimiesiems. Tai jaudulys, kai per vakarines pamaldas skamba bažnyčių varpai. Tai laimė ir jaukumas, kai su šeima sėdate prie vaišių stalo. Deja, ,,Kalėdinė nuotaika" ne vienai moteriai primena ištampytus nervus, prisvilusius kūčiukus ir karštligišką blaškymąsi po parduotuves. Kad ir kokia žavinga šventė yra Kalėdos, pasiruošimas joms - tikrai alinantis ir daug kantrybės reikalaujantis reikalas.

20 dienų iki Kalėdų

Iki Kalėdų Jums reikia:
- nupirkti 27 dovanėles ir dovanų popieriaus,
- padaryti namuose generalinę tvarką,
- sužinoti keletą įdomesnių receptų Kūčių stalui,
- pasiūti kalėdinius kostiumus vaikų karnavalams,
- dalyvauti tėvų susirinkimuose dėl karnavalų, ,,mesti" rinkliavas ir atvykti į pačius karnavalus (darbovietėse, laiptinėje, darželyje ir mokykloje),
- nusipirkti ir papuošti eglutę (jei išsimėtė eglutės papuošalai - nusipirkti ir juos),
- nusipirkti, užrašyti ir išsiųsti 18 kalėdinių sveikinimų,
- supakuoti dovanas,
- pagaminti vaišes šv. Kūčioms (12 patiekalų) ir šv. Kalėdoms (ne mažiau 6 patiekalų, vakarykščiai nesiskaito).

Kiekviena šį sąrašą pakoreguos, tačiau jis tikrai nesutrumpės, nebent atsiras papildomų punktų. Kad Kalėdos netaptų košmaru, geriausia jau gruodžio 1 dieną sudaryti būtinų darbų sąrašą ir paskirstyti dienas, kada kurį darbą atliksite. Gal net pasigaminsite gražų ,,Kalėdų laukimo kalendorių" ir pasikabinsite virtuvėje, o prie atlikto darbo padėsite pliusiuką. Net jei labiausiai pasaulyje nemėgstate pliusų sistemos, ji prieš Kalėdas tikrai pasiteisins.

Kibdamos į naują darbą pasinaudokite šiais ,,tarptautiniais" patarimais.

Apsipirkinėjimas. Kuo arčiau Kalėdos, tuo daugiau neišvengiamų vizitų į įvairias parduotuves. Reikia papildyti maisto atsargas, pripirkti dovanėlių, atvirukų, lauktuvių. Nelengva, jei po parduotuves tenka tampytis ir vaikus. Koks pažįstamas vaizdelis - prekių vežimėlio kėdutėje pritvirtintas vaikelis zirzia, traukia iš lentynų majonezo indelius, ropščiasi lauk. Toks apsipirkimas tampa kankyne. Jei vaikas vyresnis, palikite namie pažaisti su draugais, jei mažas - susitarkite su drauge, kad jus išleistų apsipirkti vieną (kitą dieną jūs pabūsite su jos vaikeliu).

Apsipirkinėkite dideliame prekybos centre, kur yra vaikų žaidimų kambarys. Jei neturite kitos išeities ir apsipirkti einate su vaiku, pasiruoškite tam iš anksto: turėkite gėrimo, ko nors pakramtyti, pasiimkite vaiko mėgstamą žaisliuką, o svarbiausia - reikalingų pirkinių ir dovanų sąrašą, kad nereikėtų blaškytis tarp stelažų.

Namų ruoša. Sveikas noras, kad prieš Kalėdas namai blizgėtų ir kvepėtų. Kalėdų rytą tarsi atsiverčia naujas švarus gyvenimo puslapis, nesinorėtų to naujo ryto pasitikti apmusijusiais langais ir pelenų spalvos užuolaidomis.
Daugumai moterų dienos prieš Kalėdas - didysis švarinimosi metas. Tačiau mamai su mažais vaikais nėra taip lengva. Vos išvalėte, o štai ir vėl košė išdrabstyta, daiktai ant žemės. Suvokite, kad su kūdikiu namų ruoša užtruks dvigubai ilgiau, nei įprastai. Realiai įvertinkite, kiek jums reikės laiko išvalyti langus, pakeisti patalynę, iššveisti vonią. Didžiuosius darbus pradėkite daryti iki Kalėdų likus 10 dienų, tada prieš šventę jums liks tik išsiurbti kilimus ir nuvalyti dulkes.

Namų puošimas ir dovanų pakavimas. Smagūs kalėdiniai užsiėmimai - eglutės puošimas, dovanėlių pakavimas, girliandų kabinimas - gali tapti gana sunkia užduotimi, kai namuose laksto vienas ar keli mažamečiai. Pasistenkite į namų puošimą traukti visus šeimos narius. Pamatysite, kaip visi džiaugsis savo įnašu - iškarpytomis snaigėmis ir spalvotomis girliandomis, savos gamybos eglutės žaisliukais. Vyresni vaikai gali užrašinėti atvirukus. Dovanėlių pakavimą paverskite romantišku vakarėliu. Užmigdę vaikus su vyru pakuokite dovanas gurkšnodami vyną. Gal toks dovanų pakavimas taps malonia tradicija.

Vaišės. Kažkodėl lietuvės mamos visas vaišes nori paruošti savo rankomis ir būtinai renkasi kuo sunkesnius receptus. Šventų Kūčių diena virsta tikru Armagedonu. Patikėkite, dar bus daugybė Kūčių vakarienių ir Kalėdų rytmečių, kai, užauginusi vaikus ir rami bei atsipalaidavusi galėsite suruošti neregėtas vaišes. O dabar pasinaudokite Jums siūlomomis maisto pramonės naujovėmis. Patikėkite, parduotuviniai kūčiukai irgi skanūs, o su įvairiais garnyrais paruoštos silkutės - tiesiog nepakartojamos.

Nemalonios kalėdinės situacijos
Per Kalėdas tyko įvairiausių nenumatytų situacijų. Pažiūrėkime, kaip jas galima sušvelninti.

Pakrikęs režimas
Per Kalėdų šurmulį šeima ,,išsimuša" iš įprastinio ritmo, be to - visi atostogauja. Mokyklos ir darželiai nedirba, tad vaikai visą laiką leidžia su jumis. Nenuostabu, kad išgirsite: ,,Mama, ką man veikti?". Kasdien numatykite vaikams kokios nors veiklos, kuri tik pakurstytų šventinę nuotaiką. Galite išsinuomoti vaizdajuosčių su kalėdiniais filmais, važiuokite su šeima apžiūrėti Kalėdinės eglutės miesto centre, pripirkite spalvoto popieriaus karpiniams - tegul karpo girliandas.

Kuo artyn Kalėdos, tuo labiau didėja susijaudinimas. Vaikai gali sunkiau užmigti, o Kūčių vakarienė juos visai išves iš rikiuotės, nes vaikai lauks Kalėdų senelio su dovanų maišu. Paaiškinkite vaikams, kad per naktį budėti nereikia, kad dovanas Senelis paliks po eglute kitame kambaryje, o ne po lova. Nepamirškite, kad po atostogų ir švenčių viskas grįš į savo vietas, tad nesikankinkite per daug dėl rėžimo.

Svečių apgultis
Kalėdos - šeimos šventė, tada susitinkate su tėvais, seneliais, giminaičiais ar draugais. Skamba patraukliai, tačiau būna ir kartėlio. Kalėdoms atvyksta vyro tėvai. Daug žmonių, daug triukšmo, su trimečiu sūnumi neįmanoma susikalbėti, o dukrelė, regis, neužsičiaupia - vis verkšlena ir zyzia. Jūs lakstote su puodeliais kavos ir arbatos, o iš paskos šliaužioja anyta ir bamba, kad vaikai išlepinti ir visai neauklėjami. Kaip susitvardyti ir nepaversti namų mūšio lauku?
Paprašykite senelių pagalbos - jie to tik ir laukia. Duokite jiems užsiėmimo - išeiti su vaikais pasivaikščioti į lauką, parnešti iš artimiausios parduotuvės krakmolo kisieliui, supjaustyti virtus burokus mišrainei. Žiūrėkite į uošvius ne kaip į kokius ponus, kuriuos turite aptarnauti, bet kaip į eilines darbui skirtas ,,rankas". Visi didžiuosis ir gerai jausis prisidėję bent kokia dalele ruošiant šventę. Kad išvengtumėte suirutės, turėkite daugiau maisto atsargų. Tuomet sėdant prie stalo nereikės bėgioti į parduotuvę duonos ar sausainių. Namus per svečių apgultį tvarkykite minimaliai - tik indus, virtuvę ir kambarį, kuriame daugiausiai būnate. Išsikuopsite, kai svečiai išvažiuos.

Nevykusios dovanos
Didelis šeimos narių ir giminaičių susitikimas per Kalėdas. Visi šurmuliuoja, vaikai krykštauja. Teta Gabija padovanoja visoms mergaitėms kosmetikos rinkinėlius. Jums tai nepatinka, tačiau esate priversta žiūrėti, kaip jūsų penkiametė Gabrielė teplioja savo veidą nekokybiškais dažais kartu su kitomis mergaitėmis. Ką daryti? Prikąskite liežuvį ir leiskite dukrai daryti tai, ką daro kitos mergaitės. Juk susibūrimas kažkada baigsis, o tada ir pasakysite savo nuomonę. Penkerių metų vaikas jau gali suvokti, kokios yra nustatomos taisyklės namuose ir kokios kartais būna išimtys, esant svečiuose. Išmintingai elgiasi tie tėvai, kurie auklėjimo scenomis negadina šventės.

Nepakaltinami vaikai
Kalėdų rytą atsikeliate ir pirštų galais nutipenate į kambarį, kuriame stovi eglutė. Jus ištinka lengvas šokas, kai randate savo 3 ir 5 metų vaikus jau seniai besikuičiančius dovanose - visos išpakuotos, net ir tos, kurios buvo skirtos ne jiems. Vaikai nekantriai laukia Kalėdų ryto, tad nenuostabu, kad vos tik praplėšę akis jie mauna ieškoti dovanų. Nebarkite jų už tai, nesugadinkite šventės. Pabandykite paaiškinti, kad jūs norėjote visi kartu apžiūrėti dovanėles, kad tokia tradicija jau nuo seno gyvuoja, kad svetimų dovanų išpakuoti nevalia. Kitais metais vargu ar vieni vaikai rausis po dovanėles.

Isterija ant Kalėdų Senio rankų
1,5 metų dukrelei taip nepatiko sėdėti Kalėdų Seneliui ant kelių, kad apsivėmė. Jums atrodo viskas paprasta ir aišku - vaikai privalo garbinti Kalėdų Senelį. Tačiau pabandykite įsivaizduoti kūdikį, kurį pasodino ant keisto, barzdoto, ryškiai raudonu paltu vilkinčio dėdės kelių. Daugeliui vaikų iki 3 metų kontaktas su Kalėdų Seniu yra bauginantis. Kartais net penkiamečius dar reikia iš anksto įspėti, kad laukiate Kalėdų senelio, kad vaikas galės pačiupinėti jo lazdą ar dovanų maišą, kad galės, jei norės, pasėdėti jam ant kelių. Tačiau kartais vaikus apima toks jaudulys, kad net septynmečio nepriversi prisiliesti prie Kalėdų Senelio. Tad būkite pasiruošę jį išlydėti kaip įmanoma greičiau.

Vaikai susirgo
Likus dviem dienoms iki šventinės vakarienės jūsų namuose, abu vaikai pradeda kosėti, čiaudėti, snargliuotis. Visada nesmagu, kai vaikai serga, o ypač - jei tai atsitinka prieš svarbiausias metuose šventes, kai laukiate svečių. Turite būti sąžiningi ir įspėti svečius, kad jūsų vaikai serga. Gal jie atšauks vakarienę pas jus, o gal ateis be vaikų, o gal ir jų vaikams varva nosys, tad nieko blogo gal ir neatsitiks. Nenusiminkite, nes taip atsitinka tikrai ne jums vieniems. Jei jūsų draugai taip pat turi vaikų, tai jie kuo puikiausiai supras situaciją ir patys apsispręs, ką jiems daryti.

Ritualai, kuriuos galite pasiskolinti
Kiekviena šeima šventę kuria sau ir savo artimiesiems. Nenuostabu, kad kelerius metus iš eilės kartu švenčiant, atsiranda ir naujų tradicijų, ritualų apie ką kiti žmonės nė nenumano. Kelios šeimos pasidalino savo atrastomis tradicijomis. Gal kuri ir jums patiks?

Viena šeima iš Jurbarko pasakoja, kad dar Kūčių vakarą atplėšia vieną didžiulę dovaną, skirtą visiems. Joje dažniausiai būna pižamos, naktiniai, kelnaitės, šlepetės, marškinėliai. Kalėdų naktį visi eina miegoti jau su naujais daiktais ar pasinaudoja jais iš ryto, prieš eidami prie eglutės (pvz., dantų šepetėlius, rankšluosčius ir pan).

Ponia Jadvyga iš Seirijų papasakojo, kad kai jos sūnus buvo nedidelis, ji nupirko jam slides ir neturėjo tiek popieriaus, kad jas supakuotų. Ji paslėpė slides namuose, o sūnaus paprašė, kad susirastų savo dovaną. Tai tapo tradicija ir kiekvieneriais metais, kai sulaukia abiejų sūnų su vaikais, dovanas išslapsto po visus namus. Vaikams be galo patinka neršti ir ieškoti.

Viena lietuvių šeima dabar gyvenanti Vokietijoje, Naujųjų metų išvakarėse apsirengia raudonais marškinėliais. Jie yra įsitikinę, kad raudona spalva - laiminga spalva. Tad jei nori, kad ateinantys metai būtų geri - sutik juos raudonai apsirengęs. Kartą prieš Naujuosius pas juos sugužėjo 15 žmonių. Viktorija lėkė į parduotuvę ir visiems nupirko po raudonus marškinėlius.

Senelis Jurgis moka groti akordeonu, tad kiekvienais metais Kalėdų vakarą ar prieš Naujuosius visa šeima sudainuoja bent keletą dainų, papasakojo Giedrė iš Utenos.
  
Atminkite, kad Kalėdos - šventė, o ne pasaulio pabaiga. Pasistenkite nepervargti. Anokia čia šventė, jei po ruošos darbų vos kojas pavilksite, o nuo maisto kvapo darysis bloga.

Dar daugiau patarimų rasite Forume "Kalėdų karštligė"

Šaltinis: Mamos žurnalas, 2002 m. Nr. 12