Mano 3 metų dukra labai bijo Kalėdų Senio, ir ta baimė vis stiprėja. Kartą labai jo išsigandusi, dabar bijo visko, kas bent kiek susiję su Kalėdomis. Net bėga nuo televizoriaus ekrano kaskart, kai rodo kalėdinę reklamą. Ji klykia pamačius Sniego Senį, šiaurės elnius, o ypač ją gąsdina dovanos, suvyniotos į šventinį popierių. Įtikinėju save, kad ji iš to išaugs, bet niekada sau neatleisčiau, jei buvo kažkas, ką privalėjau padaryti, bet nepadariau, tikėdamasi, kad tai praeis savaime. Ką pasiūlytumėte daryti?

Nemažai vaikų bijo Kalėdų Senelio, nes neįprasta jo apranga bei išvaizda labai skiriasi nuo žmonių, kuriuos vaikai įpratę matyti. Maža to, vaikai yra verčiami sėstis ant šio nepažįstamojo kelių! Tai vos pradedantiems vaikščioti kūdikiams ir ikimokyklinukams sukelia baimę ir pasipriešinimą. Deja, vaikas šią baimę perkelia į viską, kas nors kiek susiję su Kalėdų Seneliu. Tai, kad mergaitė pradėjo bijoti ir sniego senio, ir šiaurės elnio, ir dovanų - jau kraštutinumas. Kai vaikas klykia, matydamas ką nors kalėdinio, jis bando nugalėti savo baimes. Susitaikykite, kad šios baimės šiemet dar bus gana akivaizdžios, kitais metais sumažės, o labiausiai tikėtina, kad visiškai išnyks, kai ji švęs savo penktąsias Kalėdas.

Štai keletą būdų, kuriais galėtumėte padėti savo vaikams nugalėti baimes:

1. Paruoškite vaiką Kalėdų šventei. Tegu namus puošia 2-3 nedideli kalėdiniai papuošalai, taip pat ir Kalėdų Senio lėlytė. Jei vaikas norės, galės prieiti ir prisiliesti prie jų. Galiausiai, pradės žaisti su jais. Žaisdami vaikai nugali įvykių ir objektų baimę bei nesusipratimus. Bežaidžiant juos apima jausmas, kad kontroliuoja situaciją, o tai daug geriau nei staiga užklupęs triukšmingas kalėdinių ženklų ir garsų metas, kurio vaikas negali kontroliuoti.

2. Padėkite vaikui suvaldyti baimę. Jei vaikas ima bijoti Kalėdų Senio ir su Kalėdomis susijusių objektų, paprasčiausiai apkabinkite jį, bet nesistenkite žodžiais paaiškinti baimės. Tegu vaikas pajunta, kad jūs suprantate, ką jis jaučia. Pavyzdžiui, pasakykite: „Suprantu, kad tu bijai Kalėdų Senio, kad jis tave gąsdina.“ Tada paaiškinkite, kad jūs jo nebijote, nes Kalėdų Senis yra draugiškas, dovanoja vaikams žaislų ir niekada jo nenuskriaus. Tegu mato, kaip jūs pasitikėkite tuo, ką sakote.

3. Neizoliuokite. Nesistenkite vaiko visiškai atskirti nuo kalėdinių įvykių. Jei vaikštinėdami miesto gatvėmis pamatėte Kalėdoms papuoštą parduotuvės vitriną, pasakykite mergaitei, kad jau artėja Kalėdos, apkabinusi nuraminkite, kad į dekoracijas galės žiūrėti iš toli.

4. Pasistenkite, kad pajustų Kalėdų nuotaiką. Pasiūlykite vaikui kartu pakuoti dovanas, puošti kambarį, kepti meduolius. Atlikite tai nedideliais žingsneliais, po truputį. Kai ką nors kepsite, paklauskite, gal ji norėtų nulipdyti iš tešlos eglę, Kalėdų Senį ar žvaigždę. Galėdamas pasirinkti ką veikti, ji tarsi įsipareigos, o tai galiausiai padės įveikti Kalėdų baimę.

5. Sukurkite pasaką. Pradėkite taip: „Kartą gyveno maža/-as mergaitė/berniukas, kuri/-is bijojo Kalėdų Senio.” Plėtodama pasakos veiksmą pasakokite apie konkrečias vaiko baimes, o užbaikite pasaką taip: „Vieną dieną vaikas nustojo bijoti Kalėdų senio. Vis dar nenorėjo sėstis ant jo kelių, tačiau jam patiko į jį žiūrėti ir galvoti apie dovanas, kurias Senelis atneš Kalėdų rytą. Po to jis ilgai ir laimingai gyveno.” 
       
Galiausiai jūsų vaikas nugalės visas su Kalėdomis susijusias baimes, o tėvai turi būti kantrūs, kad padėtų jam. 

 

Dar daugiau patarimų ieškokite Supermama.lt Forume "Kalėdų karštligė"