{mosimage},,Turime gerų naujienų, pradedame pokalbį apie vieną didžiausių žmonijos atradimą - skiepus su Medicinos diagnostikos centro vaikų gydytoja pediatre Lilija Žirguliene. Nuo 2004-ųjų rudens Lietuvoje yra įvestas naujas skiepų kalendorius. O didžiausia naujiena ta, kad mūsų vaikus imta skiepyti Haemophilus influenzae B tipo vakcina. Tai reiškia, kad mažyliai apsaugomi nuo meningito, pneumonijos ir kitų sunkių susirgimų, kurie gali baigtis net mirtimi.
Išsivysčiusiose šalyse ši vakcinacija įvesta jau senai. Džiugu, kad dabar ir pas mus. Kita naujovė pakeistas skiepijimo kalendoriaus laikas. Dabar jau dviejų mėnesių kūdikiai skiepijami nuo kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, Haemophilus influenzae B. Tai vienos sunkiausių infekcinių ligų, kuriomis yra rizika susirgti net ir labai gležname amžiuje.Vienas didžiausių žmonijos atradimų
Vakcinacija priskiriama prie didžiausių žmonijos atradimų. Jos tikslas apsaugoti žmogų nuo susirgimų infekcinėmis ligomis. Kai pasaulyje imta masiškai skiepyti, sergamumo statistikos kreivės sparčiai krito žemyn. Tokių sunkių ligų, kaip kokliušas, difterija, stabligė, tymai, raudonukė, epideminis parotitas, hepatitas B sumažėjo daugiau nei 90 proc., o kai kurių ligų net 99 proc. Šiandien visi pripažįsta, kad skiepai vienintelė efektyvi užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonė.
Kas gi vyksta su mūsų organizmu, kai suleidžiama vakcina? klausiu gydytojos: ,,Kiekvienas žmogus privalo susitikti su mikroorganizmų antigenais, kad įgautų jiems atsparumą. Skiepai ir yra tas kontaktas, tačiau nepalyginamai saugesnis. Vakcina tai saugi pažintis su natūraliais mikroorganizmais, išvengiant ligos arba ją minimalizuojant.
Vakcinuojant suleidžiama susilpnintų arba negyvų mikroorganizmų ar jų gaminamų toksinų, kurie yra nukenksminti aukštoje temperatūroje ar specialiomis medžiagomis. Žmogaus organizme jie skatina antikūnių gamybą. Vėliau tie mūsų antikūniai, sutikę ligų sukėlėją, atpažįstą jį ir neutralizuoja. Jei tų antikūnių pasigamina nepakankamai dėl individualių vaiko imuniteto savybių, susitikimas su sukėlėju gali pasireikšti liga. Tačiau paskiepytas vaikas sirgs lengvai, išvengs komplikacijų.
Rizika sirgti visą gyvenimą
Nuo sunkių ligų vaikai skiepijami visose išsivysčiusiose pasaulio šalyse. Tačiau tai dar nereiškia, kad šios ligos išnyko. Jų sumažėjo tai faktas. Bet 1991 m. Nyderlanduose buvo poliomielito protrūkis, o po penkerių metų susirgimai buvo registruojami Vokietijoje, Švedijoje ir kitur. Tad tikimybė susirgti nors ir nedidelė - išlieka.
,,Jei mama vaiko neskiepija, ji labai rizikuoja, - įspėja pediatrė. - Tarkim raudonukė. Mama neskiepija dukros, tikėdamasi, kad mergaitė nesusirgs. Gal vaikystėje ir nesusirgs, o kas bus, jei raudonuke užsikrės būdama nėščia? Ši liga vaisiui gali sukelti didelius apsigimimus. Rizika susirgti infekcinėmis ligomis išlieka visą gyvenimą.
Susitikimas su mikroorganizmais
Pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimiai skiepijami nuo tuberkuliozės ir hepatito B. Po tuberkuliozės skiepo ant žasto susidaro pūslelė, kuri gali gana ilgai laikytis, vėliau formuojasi šašas ar randelis. Šie skiepai kitų didesnių komplikacijų nesukelia. Labiausiai tėvai nerimauja dėl kokliušo, difterijos, stabligės ir poliomielito skiepų, kurie pagal skiepų kalendorių, yra numatyti 2, 4, 6 ir 18 kūdikio gyvenimo mėnesiais. Ir ne be reikalo. Juk vakcina tai ne švęstas vanduo suleidžiami sukėlėjai, todėl reakcijos tikimybė yra. Beje, dažniausiai sureaguojama į vakcinos kokliušo komponentą. Skiepo vietoje gali atsirasti paraudimas, patinimas, skausmas. Paprastai tai praeina per 2-3 dienas. Tačiau ne tai tėvus labiausiai gąsdina.
Neretai po skiepų kūdikiui pakyla temperatūra, jis tampa neramus, kartais vangus, pablogėja apetitas, jį pykina, mažylis vemia. Jei temperatūra pakyla aukščiau 38,5 laipsnių, reikia ją mažinti paracetamolio preparatais. Pasitaiko ir tokių atvejų, kad vaikas šaižiai rėkia ilgiau nei tris valandas, yra labai mieguistas, sunku jį pažadinti, neįprastai suglebęs ar išblyškęs reikia kviesti gydytoją. Ypač, jei temperatūra pakyla iki 39 laipsnių ir atsiranda traukulių greitoji pagalba būtina.
Ar galima viso to išvengti? Šiandien taip. Tėvai turėtų žinoti, kad yra alternatyva tai išvalytos kokliušo komponentą turinčios vakcinos, tačiau dar valstybės nekompensuojamos vakcinos.
Tai, kas geriausia kūdikiui
Mokslininkai pastebėjo, kad pašalinę reakciją po skiepo sukelia kokliušo ląstelinė vakcina. Todėl naujausių technologijų pagrindu buvo sukurta vakcina, kurioje kokliušo komponentas yra išgrynintas. Kūdikiui suleidžiama ne visa kokliušo bakterijos lazdelė, o tik keletas jos dalelių. Būtent dėl to net apie 10 kartų sumažėja pašalinių reakcijų tokių, kaip karščiavimas po skiepo. Be to, paskaičiuota, kad šioje vakcinoje yra 130 kartų mažiau svetimų baltymų nei skiepijant nemokama valstybės perkama vakcina. Tad kūdikio imuninė sistema neapkraunama papildomomis medžiagomis. Taigi, šią vakciną galima būtų pavadinti tausojančia. Gaila, kad dažnai gydytojai šias mokamas vakcinas pasiūlo tėvams tik buvus reakcijai po valstybės perkamos vakcinos. ,,Mūsų centre tėveliams rekomenduojame komercines vakcinas, nes jos iš tiesų yra saugesnės, užtikrina vaikų gydytoja Lilija Žirgulienė.
Straipsnyje panaudota Jūratės Čiakienės nuotr.