{mosimage} Dantų šepetėlis
Dantų šepetėliai būna rankiniai ir elektriniai. Įrodyta, kad elektrinis dantų šepetėlis, palyginti su rankiniu, valo nei geriau, nei blogiau.

Dantis reikėtų valyti 2 kartus per dieną: ryte ir vakare. Dantų valymo metodų yra nemažai. Kokį metodą pasirinkti, geriausiai patartų burnos higienistas. Dantų šepetėlį rekomenduojama keisti kas 3 mėnesius.

Tarpdančių siūlas

Valydami dantis šepetėliu, mes neišvalome visų tarpdančių, tad patariama naudoti specialius siūlus. Jie naudojami ir tiltinių protezų tarpinėms dalims išvalyti. Siūlai būna tam tikro storio, ploni ir juostelių pavidalo, vaškuoti ir nevaškuoti, impregnuoti fluoru. Tarpdančiams valyti reikia maždaug 30 cm siūlo. Atsargiu judesiu pirmyn-atgal siūlas kišamas į tarpdantį. Dantis apgaubiamas siūlu C forma, jis kišamas po laisvu dantenų speneliu, kol lengvai atsiremia (per daug nespausti). Valoma braukiant danties paviršiumi aukštyn ir žemyn, 4-5 kartus. Siūlu tarpdančius rekomenduojama išvalyti vieną kartą per dieną, geriau vakare prieš valant dantis dantų šepetėliu.

Dantų pasta

Dantų pastos pagal veikliąją medžiagą gali būti skirtos ėduonies profilaktikai ar nuo uždegimo, taip pat skirtos periodonto ir burnos gleivinės ligų profilaktikai. Yra ir specialių pastų rūkantiems žmonėms, balinančių dantis, jautrumą bei dantų akmenų susidarymą mažinančių pastų, taip pat pastų vaikams. Tad pastą geriausiai rinktis pagal paskirtį. Pakankamas jos kiekis - žirnio dydis. Svarbu, kad dantų pastos sudėtyje būtų fluoro.

Skalavimo skystis

Tai daugiau papildomoji priemonė šalia dantų valymo šepetėliu bei pasta. Burnos skalavimo skysčiai dažniausiai skirti dantenų ir burnos ertmės infekcijų profilaktikai ir gydymui, ėduonies profilaktikai (tada į jų sudėtį įeina fluoro junginiai), taip pat yra specialių skysčių, pavyzdžiui, skirtų diabetikams, kurių sudėtyje nėra cukraus. Ne visi skalavimo skysčiai tinka vaikams, kadangi daugelio sudėtyje yra alkoholio.

Nepamirškite liežuvio

Taip pat nepamirškite nuvalyti liežuvio, nes ant jo kaupiasi įvairūs nešvarumai bei mikroorganizmai. Liežuvį galima valyti ir dantų šepetėliu (pageidautina, kad jis būtų ne tas, kuriuo valomi dantys). Tuomet šepetėlis laikomas statmenai liežuvio vidurio linijai, šereliai nukreipti ryklės link. Nestipriai spaudžiant keletą kartų šepetėliu braukiama liežuvio galo link.

Mitybos svarba

Ne mažiau svarbu sveikai maitintis bei neužkandžiauti tarp valgymų. Tai ypač paminėtina vaikų amžiuje, nes jie mėgsta nuolatos ir dažniausiai ką nors saldaus kramsnoti. Vaikus sunku atpratinti nuo užkandžiavimo tarp valgymų. Tada geriau juos įpratinti valgyti, pavyzdžiui, morkas ar obuolius ir pan.

Burnos higienisto bei stomatologo konsultacijos

Svarbu kas pusę metų lankytis pas stomatologą ir burnos higienistą. Jis, be profesionaliosios higienos procedūros, suteiks žinių įvairiais jums rūpimais burnos higienos klausimais. Tai turėtų tapti įpročiu.

Pagrindų pagrindai

  • Kai tik vaikui išdygsta pirmieji dantukai, tėveliai po valgio juos turėtų nuvalyti drėgna marline servetėle.
  • Prieš miegą negalima duoti jokių saldžių gėrimų. Tokiu būdu bus išvengta “buteliuko” karieso.
  • Išdygus viršutiniams keturiems kandžiams, jau galima valyti dantukus pasta, turinčia fluoro.
  • Vaikai iki 3 metų nemoka išskalauti burnos ertmės. Todėl jie turėtų naudoti pastas, kuriose yra ne daugiau kaip 500 ppm fluoro (ši informacija rašoma ant dantų pastų pakuotės).
  • Pastos kiekis ant šepetėlio - kaip mažojo pirštelio nagelio dydis.
  • Vaikams tinkamas naudoti minkštas šepetėlis.

Konsultavo UAB “Vis Vitalis” bendrosios praktikos
gyd. stomatologė Danguolė BALTRUŠAITIENĖ

Šaltinis: žurnalas "Sveikas žmogus"
www.medicine.lt