{mosimage} Šiltame negiliame baseine - kelios moterys ir vyrai. Jie plukdo savo vaikučius, kurių vienam vos keli mėnesiai, kitam - metukai ar dveji. Vaikai krykščia ir nė kiek nebijo, kai ant veidukų užtykšta vandens. Mažyliai energingai tabaluoja kojytėmis ir iriasi nuo tėčio prie mamos, nuo mamos prie tėčio. Trenerė, stovinti prie baseino krašto, pasako, kokius pratimus daryti.
Po 45 minučių pavargusius vaikučius mamos supa į rankšluosčius. Kai kurios čia pat vandenyje pažindo saviškius krūtimi. Sušilę ir išdžiūvę vaikai važiuoja namo, visi automobiliuose užmiega. Šiandien valgys ir miegos - už du.Tai ne parodomasis vaizdelis iš kokio nors mokomojo filmo, o įspūdžiai iš Lietuvos vaikų ir jaunimo centro baseino. Plaukimo ir nardymo trenerė Nijolė Gaidulytė kiekvieną sekmadienį plaukti moko pačius mažiausius Centro lankytojus - vaikučius iki 3-4 metų. Su trenere kalbamės apie mažus vaikus ir vandenį.
Kūdikius tėvai veda į specialius poliklinikų baseinus. Nuo kada su vaiku galima eiti į paprastą vaikų baseiną?
Jauniausia ,,plaukikė", lankanti mūsų Centro vaikų baseiną - 8 mėnesių mergytė. Pagrindinis jauniausios grupės vaikų amžiaus - 1,5-4 metukai. Yra šaunių tėvų, kurie dar besilaukdami nusiteikia vaikutį grūdinti, mokyti plaukti. Tokie dažnai renkasi gimdymą vandenyje, gimusius kūdikėlius anksti pradeda nardinti voniose, anksti ieško tinkamo baseino. Nuostabu, kad tėvai dabar drąsūs, ieško naujovių. Tvirtai galiu pasakyti: kuo anksčiau vaikučius atvesite į baseiną, tuo geriau. Kuo mažesnis vaikas, tuo lengviau jis pripranta prie vandens. O atvestas 6-7 metų, žiūrėk, gali ilgokai pratintis. Kita vertus, mokytis plaukti niekada ne vėlu. Mažąjį 80 cm gylio baseiną lanko ir mamytės bei močiutės, kurios laiku neišmoko plaukti. Jos supranta, kad nemokėjimas plaukti - spraga gyvenime. Šaunuolės, kad mokosi.
Treniruočių metu mamos kartu su vaikais būna baseine?
Anksčiau mūsų Centre buvo nerašyta taisyklė - į baseiną vaikus priimti tik nuo 6 metų. Mat vaikų baseinas pakankamai gilus - 80 cm. Tačiau pamatėme, kad tėvai nori vesti ir mažesnius. Kartą atėjo mama su 3 metų vaiku ir paprašė, kad išmokytume jį plaukti. Tokio mažo negalėjau leisti treniruotis kartu su šešiamečiais. Pasiūliau mamai pačiai lipti į vandenį kartu su vaiku. Vaikui mokantis plaukti svarbiausia jaustis saugiai. Kai šalia mama, įtampa nuslūgsta, vaikas atsipalaiduoja, tampa drąsesnis ir greičiau pripranta prie vandens. Taip ir treniravosi - būrelis šešiamečių ir mama su tuo savo 3 metų vaiku. Tuomet pradėjau ieškoti literatūros, domėtis, kaip treniruoti pačius mažiausius vaikus. Štai taip ir atsirado ,,tėvų ir vaikų" grupė. Labai gerai, kai ateina abu tėvai. Tada vaikutis iriasi nuo tėčio iki mamos ir atgal, greičiau išmoksta laikytis vandenyje, nardyti ir plaukti.
Per kiek laiko tokį mažą vaiką galima išmokyti plaukti?
Vaikų baseine mažyliai plaukia su įvairiais plaukmenimis (pripučiamomis rankovėmis, palaikančiomis juostomis, plaukimo lentelėmis). Pirmas mokymo etapas - pripratimas prie vandens - trunka tol, kol vaikutis išmoksta panardinti galvą. Tada prasideda antrasis etapas, kai vaikai mokosi plaukti ir nardyti. Maži vaikai greičiau išmoksta nardyti, negu plaukti. Iš pradžių galvą panardinęs išbūna vos sekundę, o paskui gali nardyti nesustodamas ir rankioti nuo baseino dugno žaisliukus. Kartais tenka net stabdyti, kad išnirę įkvėptų daugiau oro, o ne nertų iškart vėl.
Sunku patikėti, bet kai kurie 5-6 metų vaikai (kurie aktyviai treniruojasi) jau gali nesustodami nuplaukti 50 metrų, o po vandeniu pranerti iki 25 metrų. Besimokantiems plaukti vaikams siūlau užsimauti mažus plaukmenis (,,pelekus"), kad tiestųsi kojos. Plaukti su plaukmenimis gerokai lengviau.
Kokių plaukimo reikmenų tėvai turėtų nupirkti vaikui, lankančiam baseiną?
Dėl kiekvieno pirkinio siūlau pasitarti su treneriu. Dabar pilna visokių pigių, nekokybiškų kiniškų plaukimo akinių ar kaukių, kuriuos nusipirkus aišku - pinigai išmesti. Plaukiojimo akiniai turi būti pagaminti gerų firmų, o kaukės būtinai turi būti iš stiklo ir silikono, tačiau tokie reikmenys - gerokai brangesni. Turėdamas gerus plaukimo akinius ar kaukytę vaikas vasarą galės su jais plaukioti ir nardyti ežere, apžiūrėti dugno akmenukus ar žuvytes. Specialūs ausų ir nosies kamštukai vaikams visiškai nereikalingi. Nosies žnybtukai reikalingi nebent sinchroninio plaukimo sportininkėms (kurios ilgai būna panirusios žemyn galva). Ausų kamštukai net kenksmingi - užkimšus ausis ir neriant negalima išlyginti susidariusio slėgio vidinėje ausyje, tai gali pakenkti būgneliui. Ausų kamštukai gali praversti nebent po ausų uždegimo ar kitų ausų ligų.
Einant į baseiną vaikui pakanka turėti plaukimo kepuraitę, šlepetes, rankšluostį, akinukus, maudymosi kostiumėlį. Patys mažiausieji baseine plaukioja su sauskelnėmis.
Mamos labai bijo, kad po baseino vaikas susirgs (nes į ausis pribėgs vandens ar pan.). Kiek čia tiesos?
Į ausis turi patekti vandens, tai nieko baisaus. Visos kūno dalys turi justi vandenį. Mamos įsčiose vaikutis visą laiką buvo vandenyje, jo ausys buvo pilnos vandens, bet kažkodėl tai nekenkė.
Organizmą vanduo grūdina. Todėl galima kalbėti tik atvirkščiai: baseinas ne susargdina, o sustiprina vaikus. Savo organizmą pažįstantys žmonės žino, kad prasidėjus negalavimams (pavyzdžiui, pirmąją slogos dieną ar pajutus, kad kimba gripas), reikia gerai paplaukioti baseine. Plaukiant pakyla kūno temperatūra ir ,,užmuša" virusus, o chloruotas vanduo dezinfekuoja nosies gleivinę ir neleidžia prasidėti slogai. Kaip sakoma, ligą galima ,,išplaukti".
Ar vaikai baseine nesušąla?
Mūsų vaikų baseine vandens temperatūra - 30-32°C. Tai ne tokia temperatūra, kai galima gulėti kaip vonioje ir šildytis. Vaikai vandenyje turi judėti. Visus vaikus per treniruotę stebiu, jei kuris vangesnis, susigūžęs, matau, jam šaltoka, pasiūlau tėvams pašildyti vaiką saunoje, esančioje šalia baseino.
Kaip pasikeičia vaikai, palankę treniruotes ilgiau?
Po kelerių metų kartais sunku patikėti, kad tai - tie patys nedrąsūs ir gležni vaikiukai, kokie atėjo į pirmąsias treniruotes. Jie tampa atviri, drąsūs, bendraujantys, tarsi vanduo būtų išplovęs visus kompleksus ir baimes. Mažos įdomios asmenybės. Vaikučių kūnai sutvirtėja, iš glebių pasidaro kieti, kaip žirniukai, o kokia graži tampa jų laikysena! Pamatytumėte, kokie laimingi būna tėvai, kai mato savo vaiką plaukiantį. Visų akys šviečia, o šypsenos nedingsta nuo veidų.
Trenerės Nijolės argumentai, kodėl vaikams sveika plaukioti baseine:
- Vandenyje mažėja statinė kūno įtampa, atsipalaiduoja raumenys, sąnariai, ,,nuimama" stuburo kaulų įtampa.
- Vanduo mažiems vaikams - tobula aplinka, kurioje jie gali aktyviai judėti ir stiprinti raumenukus.
- Formuojasi taisyklinga vaiko laikysena. Todėl plaukiojimas - geriausia sporto šaka, kai vaiko laikysena ydinga, stuburas iškrypęs ar krypstantis.
- Tvirtėja vaiko pėdų ir kojų raumenys. Todėl plaukimas nepamainomas esant plokščiapadiškumui, šleivapėdiškumui.
- Vystosi ir tobulėja kraujotakos bei kvėpavimo sistemos. Ne veltui plaukti patariama vaikams, dažnai sergantiems bronchitu.
- Kai nerdamas vaikas sulaiko kvėpavimą, organizmas patiria trumpą hipoksinį krūvį, kuris stimuliuoja organizmo gyvybines galias.
- Stiprėja nervų sistema. Štai kodėl į baseiną patariama vesti vaikus, kurie blogai miega, neturi apetito, yra irzlūs.
- Tobulėja vaikučio judesiai. Didėja ištvermingumas.
- Vaikas mokosi būti savarankiškas, adaptuotis kitoje aplinkoje. Todėl baseiną lankyti rekomenduojama ir baugštiems, sunkiai naujoje vietoje pritampantiems vaikams.
Plaukimo treniruotės - nepamainomos mokantis siekti tikslo, tvarkos, savarankiškumo, galų gale - paprasčiausių higienos įpročių.
Autorius: Neila Ramoškienė
Šaltinis: Mamos žurnalas, 2003 m. Nr. 4