Jau keletą metų prasidedant rudeniui kyla diskusijos apie gripo pandemiją, paukščių gripą ir skiepų būtinybę. Kaip tai vertinti – kaip vakcinos gamintojų meniškai sukeltą triukšmą tam, kad galėtų parduoti kaip galima daugiau skiepų visame pasaulyje? Ar diskusijos vyksta todėl, kad grėsmė iš tiesų egzistuoja?



Jau keletą metų prognozuojama gripo pandemija. Šias prognozes įkvepia paukščių gripo virusas H5N1, kuriuo žmogus gali užsikrėsti nuo paukščių. Kol kas iš žmogaus žmogui šis virusas neplinta. Žinoma, pandemiją gali sukelti ir palyginti mažiau pavojingas gripo virusas H7N7. Gripo virusų H7N7 ir H5N1 pavojingumas slypi tame, kad jis gali keistis. Pavojaus signalu bus laikoma tokia akimirka, kai virusu H5N1 galės užsikrėsti žmogus nuo žmogaus. Faktas, kad į šią grandinę įeina ir paukščiai, smarkiai padidina viruso paplitimo arealą ir greitį. Žmonėms paukščių gripas yra pavojingas tuo, kad prasideda staiga ir sukelia greitą mirtį, nes šis virusas iš esmės skiriasi nuo visų anksčiau buvusių ir žmogaus imuninė sistema neturi jokių priešnuodžių šiai ligai.

Imlios paukščių gripui yra ir kiaulės, kurios, be to, gali užsikrėsti ir žmonių gripo formomis. Dėl to kiaulės organizmas tarnauja kaip savotiška „laboratorija”, kurioje, panaudojant paukščio ir žmogaus gripo virusus, sintezuojasi naujasis gripo virusas, kuriuo gali apsikrėsti tiek žmogus, tiek paukštis. Paukščiai migruoja milžiniškuose arealuose ir gripo virusas lengvai pasiduoda mutacijoms – abu šie faktoriai yra rimta priežastis baimei.

Nors šiais metais nuo paukščių gripo mirė 75 žmonės (pernai – 42, užpernai – 32), triukšmo šį sezoną nepalyginamai mažiau. Tik kartais pasirodo pranešimai apie kuriamas priešpandemines vakcinas. Tuo pačiu ir Pasaulinė Sveikatos Organizacija gripo pandemijos galimybę artimiausiais metais vertina tik 15%. Tai ko nerimauti? Taip, nerimui tarsi ir nėra pamato, tačiau reikia atsiminti, kad būtent vakcinos nuo gripo išradimo dėka intervalas tarp pandemijų yra pailgėjęs (anksčiau intervalas būdavo 10-20 metų, dabar paprastai trunka 30 – 40 metų, o paskutinė pandemija buvo konstatuota 1968 metais). Nors gripo virusas yra kintantis, pokyčiai gali pasikartoti 5-6 metų intervalu ir, jei konkrečių metų vakcina net ir nebuvo visiškai tiksli, informacija, kurią imuninė sistema yra įsirašiusi, reaguodama į tą vakciną, išsisaugoja ir gali praversti vėliau. Todėl žmonės, kurie skiepijasi reguliariai, įgyja taip vadinamą kryžminį imunitetą arba išlaiko imunitetą ir ateities virusų cirkuliacijai.

Tarsi viskas aišku – reguliarus skiepijimasis yra ir profilaktinė priemonė kovoje su gripu. Tačiau yra įvairių nuomonių apie vakcinos įtaką žmogaus imuninei sistemai ir genofondui. Vienoje stovykloje yra imunologai, kurie sako, kad šiuolaikiniai skiepai nuo gripo yra visiškai nekenksmingi, nes vakcinai yra naudojamos nužudyto viruso dalelės, kurios skatina imuninę sistemą gaminti antimedžiagas ir tuo būdu ją „treniruoja“. Gyvas virusas į musų organizmą nepatenka ir nėra galimybės, kad vakcina gali sukelti ligą. Genofondui vakcina taip pat nedaro jokios įtakos. Oponentų stovykloje taip pat pasitaiko medikų, tiesa, kitų sričių, kurie propaguoja mintį, kad įvairių vakcinų įtaka imunitetui ir genofondui nėra galutinai įvertinta.

Argumentuojant šiuos požiūrius naudojami įvairūs publikuoti tyrimai, tačiau tie, kurie turi nuspręsti, skiepytis ar ne, esame mes, o mes negalime įvertinti, kuris iš šių tyrimų yra autoritetingesnis, taip pat to, kurio iš šių tyrimų tikslas yra merkantilinis, o kurio ne.

Galų gale mes nepasitikime nė vienais, nes daugybę kartų buvo sužinota apie kokios nors konkrečios medžiagos kenksmingumą, kad ir apie tą pačią druską arba riebalus, kurie, kaip paaiškėjo, yra labai kenksmingi. Tačiau praeina kiek laiko, ir mokslininkai pareiškia, kad ši konkreti medžiaga vis dėlto nekenkia. Mokslas vystosi, o nuspręsti turime čia ir dabar!

Dievai žino, kodėl JAV jau keletą sezonų iš eilės trūksta gripo vakcinos? Kodėl tose pačiose JAV, kurioje nėra nustatyta paukščių gripo atvejų, sudaromas Pasiruošimo pandemijai planas ir investuotuojamos milžiniškos lėšos inovacijoms, kurios padėtų daug greičiau gaminti tą vakciną? Gal JAV vyriausybė apie padėtį gripo fronte turi daugiau ir tikslesnės informacijos?

www.infovakcina.lt