{mosimage}Fizinis vystymasis

Nuo penkto mėnesio jau galima vaiką švelniai truktelėti už rankų, kad atsisėstų, jei jis pats tam nusiteikęs. Sodinamas už rankų, vaikas lenkia galvą, rankas ir kojas. Kūdikis vėl grįžta į vystymosi fazę, kurioje dominavo susirietimas. Tačiau dabar jis riečiasi aktyviau, ne taip kaip naujagimis.

Gražiausiai tą galima pademonstruoti iš lėto keliant kūdikį už rankų, kad atsisėstų: galva kniumba į priekį, smakras vos neįsiremia į krūtinę, o rankos, bent jau pradžioje, daro mažytį "prisitraukimą". Įsitempus pilvo ir dubens raumenims, smarkiai susiriečia klubai, priekiniai šlaunų paviršiai beveik liečia pilvą, neatsilieka ir keliai - jie irgi sulinksta. Vaikas sugeba trumpą laiką pasėdėti tiesiai ir gana neblogai išlaiko galvą.

Gulėdamas ant pilvo, pasiremia abiem dilbiais ir sugeba perkelti savo svorį į šoną. Kad galėtų vieną ranką ištiesti į priekį, kartais jis pasiremia delnais. Praradęs pusiausvyrą, nuvirsta ant nugaros. Pamažu  pradeda sąmoningai apsiversti nuo pilvo ant nugaros. Gulėdamas ant nugarytės, kūdikis pasiverčia tai ant vieno, tai ant kito šono, dažnai bando "pastatyti tiltelį", t.y. remiasi galva ir kojomis. Kai pilvas ir klubai guli ant kieto pagrindo, staiga ištiesia rankas ir kojas į šonus, lyg darytų plaukimo judesius. Stenkitės kuo dažniau guldyti mažylį ant čiužinio kniūpsčią. Kai rodote jam įdomų žaisliuką, provokuokite vaikutį verstis nuo pilvo ant šono. Nevaržykite jo judesių ankštais drabužėliais, leiskite pasispardyti nuogam.

Šio amžiaus kūdikis gali trumpai „stovėti“ pats, pakanka šiek tiek prilaikyti jį už pažastų. Kojytės išlaiko kūno svorį vieną kitą sekundę. Tiesa, klubai dar keletą mėnesių bus truputį įlinkę. Paprastai kūdikis "stovi" ant kojų pirštų, įsikibdamas jais į pagrindą, bet kartais atsiremia ir visu padu, gali atsispirti.

Vaikutis labai savotišku būdu apglėbia daiktus: visu delnu ir ištiestu nykščiu. Vienu metu jis gali išlaikyti tik vieną daiktą: jeigu jam paduodame kitą žaislą, jis iškart paleidžia pirmąjį. Jau sugeba tiesti abi rankas į jį dominantį daiktą ir mėgina paliesti, bet sugriebti dar ne visada pavyksta. Žaislus apžiūrinėja iš visų pusių ir, norėdamas geriau įvertinti, kiša į burnytę.


Psichinis ir socialinis vystymasis

Penkių mėnesių mažylis miega apie 15 valandų per parą. Taigi aktyviam budravimui dieną lieka nemažai laiko. Kad šio amžiaus vaikas vystytųsi taisyklingai, labai svarbi tinkama namų atmosfera. Tėvų artumo stoka sukelia vaiko nepasitenkinimą, net „jausmų badą“. Mažylis dabar beveik visada gerai nusiteikęs, verkia mažai. Pradeda atskirti artimuosius nuo svetimų žmonių. Kūdikis skiria draugiškus ir griežtus veidus bei balsus (jo veidelyje tuomet atsispindi bejėgiškumas, baimė arba nuostaba). Garsiu riksmu jis prisišaukia artimuosius, kai jam reikia bendravimo. Mažylis nemėgsta pernelyg ilgai gulėti lovelėje vienas. Ilgesingai tiesia rankytes į tėvus, norėdamas, kad jį paimtų. Dažniausiai pakanka jam paduoti naują žaisliuką, pakeisti kūno padėtį (pvz., apversti nuo nugarytės ant pilvuko), pakalbinti, ar parodyti ką nors pro langą.

Kalbos raida

Vaikui pačiam pavyksta tarti garsus, jis kartoja juos, keisdamas balso stiprumą ir toną. Būna tokių kalbos raidos periodų, kai kūdikis tarsi ir nieko naujo nebeišmoksta. "Jis nebetaria nė to, ką mokėjo anksčiau",- nerimauja tėvai. Daugeliui 5 mėn. amžiaus mažylių taip būna. Tačiau pasitaiko ir šnekučių, kurie nesiliauja kartoję anksčiau išmoktus garsus ir bando įvairiai juos derinti. Kūdikis šnekasi pats su savimi: ulba, guguoja, krykščia, tarška visą dieną. Jis sudaro naujus garsų junginius: "ra", "re", "da", "de", "ge", "me" ir jungia juos į ritmines skiemenų grandines ("da-da-da", "ge-ge-ge", "mem-mem-mem").

Supermama.lt forumo dalyvių mažyliai

{mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage}