{mosimage}Fizinis vystymasis
Gulėdamas ant pilvo, 4 mėn. kūdikis vis patikimiau pasiremia ant dilbių, jis be vargo pakelia galvą ir pasuka ją į tą pusę, iš kurios sklinda garsai. Vaikas atidžiai seka viską, kas juda arba skleidžia garsus. Jis jau nori keltis, kai yra laikomas už rankyčių. Kūdikis nebesitenkina kad ir tvirta, bet pernelyg statiška poza, jam rupi "išbandyti" visus raumenis, kurie šiuo amžiaus tarpsniu sparčiau vystosi, ypač kojų tiesiamuosius ir nugaros raumenis. Todėl vaikutis dažnai kelia jau ne tik galvą, bet ir rankas iš pečių, ir krūtinės ląstą, o kojas tempte ištempia. Pečiai būna atlošti, rankos per alkūnes sulenktos, o plaštakos ištiestos. Nuo energingų trūkčiojančių judesių visas kūnelis supasi ant pilvo.
Kol sodiname vaikutį, keldami už rankų, jo galva neatsilieka nuo stuburo, kyla kartu. Kūdikis tuo metu būna labai susikaupęs. Lenkiamas į šoną laiko galvą tiesiai, jos ašis statmena pagrindui, ant kurio kūdikis sėdi. Jei vaikutis vangokas, galima paskatinti jį kelti galvą švelniai papučiant arba pašaukiant.
Antrąjį gyvenimo metų ketvirtį pastebimai išsivysto liemens raumenys. Vaikutis paeiliui įgis sugebėjimų pasisukti ant šono, apsiversti nuo nugarytės ant pilvuko, po to bandys sėstis. Ketvirtas mėnuo - tai pasiruošimo laikotarpis. Taigi turite leisti mažyliui mankštintis ir įgyti naujų sugebėjimų. Nevaržykite jo judesių ankštais drabužėliais, dažnai guldykite ant pilvuko. Suteikite galimybę laisvai judėti didelėje saugioje lovoje (kad nenusiridentų), o dar geriau - ant grindų, patiesę antklodę.
Vaikščiojimo raida ketvirtąjį mėnesį lieka kaip ir ankstesnįjį: kojos daugiausia sulenktos, retkarčiais gali jas trumpam ištiesti per kelio ir čiurnos sąnarius (bet dar ne per klubus). Bet to nepakanka, kad kojos galėtų perimti kūno svorį. Normalu, jei šioje vaikščiojimo raidos fazėje guvesnis vaikutis pradeda aktyviai remtis kojytėmis, o jei nesiremia, tai irgi nieko bloga.
Kūdikis dažnai pakelia rankutes prie veido ir apžiūrinėja plaštakas, atsitiktinai suglaudžia jas. Šiuo periodu vaikui jau pavyksta pirštais pasiekti savo juosmenį.
Psichinis ir socialinis vystymasis
Nuo šiol rankos judesys burnos link darosi vis įprastesnis. Kūdikis kiša į burną jau ne tik pirštus, bet ir daiktus. Jo suvokimas prasideda nuo palietimo burna ir ranka. Tai jau nebe atsitiktinis judesys (kaip naujagimio, kai šis čiulpia savo kumštį), bet koordinuotas, sąmoningas veiksmas. Kūdikis susidomėjęs žiūri į daiktus, kuriuos galėtų
pačiupti rankomis.
Be maisto ir miego poreikio, nuolat didėja kontakto su žmonėmis poreikis. Savo būdravimo fazėse vaikas būna labai aktyvus ir nori dalyvauti aplinkinių gyvenime. Maldaujančiu verksmu jis reikalauja dėmesio. Nurimsta, kai tėveliai prieina prie jo lovytės. Jis dar neskiria savų ir svetimų žmonių.
Kūdikis atrado puikų žaidimą: jis sąmoningai skleidžia garsus, krykščia ir spygauja iš malonumo, kad palinksmintų save. Jis pakeičia balsą ir susižavėjęs savo sugebėjimais išstumia orą pro suspaustas lūpas. Labiausiai jam patinka klausytis žmonių balsų, jis suklūsta, vos uždainuoja mama ar suskamba melodija.
Kuo daugiau džiaugsmo patiria kūdikis šypsodamasis, tuo dažniau jis šypsosi. Šis jo sugebėjimas kas savaitę progresuoja. Pirmaisiais gyvenimo metais šypsenų ir juoko būna užvis daugiausia. Dvejų trejų metų mažylis juokiasi jau rečiau už kūdikį, o pradėjęs lankyti mokyklą, vaikas tampa dar rimtesnis.
Geriausia, jei kūdikis turi savo kambarį, bet jeigu tai neįmanoma, būtina įrengti jam atskirą kampelį. Jis turi būti jaukus ir atrodyti estetiškai. Pirmiausiai reikia pasirūpinti švara ir pašalinti iš ten visus daiktus, ant kurių kaupiasi dulkės: knygas, sausas gėles ir pan. Nesižavėkite ir dideliais minkštais žaislais. Sienas pagyvinkite spalvotais paveikslėliais. Juos kartkartėmis reikėtų keisti, kad mažylis patirtų naujų įspūdžių. Verta prisiminti, kad jau pirmąjį mėnesį vaikutis reaguoja į žydrą ir raudoną spalvas, antrąjį mėnesį - dar ir į geltoną, trečiąjį - į žalią. Taip pat atminkite, kad žydra ir žalia spalvos veikia raminamai, tad kaip tik jos labiausiai tinka mažylio aplinkai. Oranžinė, geltona ir raudona spalvos vaiką skatina veiklai.
Kalbos raida
Dabar dar smagesni tampa jau po kelias minutes trunkantys pokalbiai su mama ar tėčiu.
"A-gu", "a-bu", "raaa", "gll" mažylis žavisi garsais, kuriuos pats ištaria. Virš jo palinkusią mamą vaikutis pats kalbina, garsai tampa kaskart įvairesni.
Su vaikučiu dera kalbėti ne tik jo garsų kalba. Atlikdami įvairius ruošos darbus, galite tiesiog pasakoti apie juos. Mažylis iš tiesų dar nesupranta tariamų žodžių prasmės, bet kuo puikiausiai jaučia nuotaiką. Kai esate patenkinti, jis taip pat jaučiasi laimingas, kai nervinatės - jį taip pat apima bloga nuotaika.
Džiugų nusiteikimą ir intensyvų polinkį bendrauti kūdikis įspūdingai reiškia krykštavimu. Tai trumpi, staigiai "tariami" balsiai. Keturių mėnesių kūdikis ne tik krykščia, bet ir taria pučiamuosius priebalsius. Jis pučia orą pro sučiauptas lūpas, ir sklinda garsai, panašūs į "v", "f", o kartais - "z" arba anglų kalbos garsą, reiškiamą raidėmis "th".
Supermama.lt forumo dalyvių mažyliai
{mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage}