{mosimage} Ne kartą teko girdėti, kad liemenėlės dėvėjimas bei rizika susirgti krūties vėžiu nesusiję dalykai. Iš tiesų nėra viskas taip vienareikšmiška. Šis klausimas medikų nagrinėjamas jau ne vienerius metus. Ir jei moteriškų liemenėlių gamintojai skelbia, kad jokio ryšio tarp jų nėra, tai Havajų civilizacijos ligų Instituto specialistai  sąsajų vis dėlto atrado.


Pasak specialistų, tos, kurios kasdien dėvi liemenėles ilgiau nei 12 val., rizikuoja susirgti 20 kartų dažniau, nei tos, kurios apskritai nesinaudoja jomis ar dėvi trumpai. Ši išvada patvirtina ir tą faktą, kad daugumoje Afrikos bei Azijos šalių, kuriose moterys tradiciškai nedėvi liemenėlių, krūties vėžiu moterys serga žymiai rečiau, nei europietės ir amerikietės.

Specialistai šį fenomeną aiškina taip: krūties srityje, daugiausia pažastyje, yra susitelkę daugybė limfmazgių ir kraujagyslių. Prilaikydama ir suspausdama krūtinę, liemenėlė taip pat spaudžia ir juos.

Tačiau būtų neteisinga krūties vėžio priežastis suversti tik liemenėlei.  Yra ir kitų, žymiai rimtesnių priežasčių. Ilgą laiką buvo manoma, kad abortas - viena iš jų. Tačiau pasirodė, kad abortas, nepaisant ankstesnių prielaidų, nesukelia krūties vėžio. Tokios išvados priėjo grupė danų mokslininkų, kruopščiai išanalizavę 1,5 milijono moterų, gimusių nuo 1953 iki 1978 metų, medicininius duomenis. 

Anksčiau kai kurie biologai tvirtino, kad nėštumo metu besidauginančios ir augančios krūtinės ląstelės ypač linkę supiktybėti. Daugiau nei 40 tyrinėjimų, atliktų įvairiose šalyse, pateikė prieštaringus rezultatus. Tačiau danų mokslininkų darbai paneigė krūties vėžio ir aborto sąsajas.
Deja, ir šis tyrimas neatsakė į klausimą: kokia rizika susirgti krūties vėžiu moteriai, kuriai dėl medicininių priežasčių padarytas abortas esant 18-ai nėštumo savaitei? Kai kurių mokslininkų nuomone, vėlyvas abortas 2 kartus padidina riziką krūties vėžio susidarymui, tuo tarpu kiti tvirtina, kad tai nėra taip vienareikšmiška.

Šaltinis: rusmg.ru