{mosimage} Pastaruoju metu moksleiviai ir mokytojai dažnai susiduria su smurto problema ir jo pasekmėmis: tai nekultūringas, iššaukiantis vaikų ir paauglių elgesys, agresija tarpusavio ir kitų asmenų atžvilgiu, smurtas, tyčiojimasis ir persekiojimas, žalingi įpročiai, daugėja vaikų ir paauglių, vartojančius svaigalus, linkusių nusikalsti, nelankančių mokyklos, neturinčių mokymosi motyvacijos, smurtaujančių prieš bendraamžius ar jaunesnius ir silpnesnius už save.

Šių metų viduryje skelbto Teisės universiteto specialistų atlikto kriminologinio tyrimo rezultatai rodo, kad smurtas tarp jaunimo paplitęs kur kas labiau, nei įsivaizduoja suaugusieji, net kas trečias moksleivis bent kartą yra tapęs smurto auka. Vien vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigoje iš visų 2003 metais gautų (135) skundų raštu, apie 30 proc. skundų tiesiogiai susiję su fizinio ar psichinio smurto prieš vaikus atvejais. Iš atliktų skundų tyrimų galime daryti išvadą, kad mokykla ir mokyklos prieigos yra antroji vieta po šeimos, kur vaikas dažniausiai patiria fizinę ir emocinę prievartą ar agresiją, persekiojimą ir tyčiojimąsi. Panašūs, bent jau proporciškai, duomenys apie vaikų nesaugumą mokyklose, yra ir kitose institucijose.
Įvertinus problemos aktualumą ir būtinybę ją spręsti neatidėliotinai bei į sprendimo procesą įtraukti pačius vaikus, moksleivius, o ir visą mokyklos bendruomenę, kartu su Vilniaus miesto Vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriumi ir Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo skyriumi vykdo projektą ,,Kuriame saugią mokyklą". Su projektu supažindinti Vilniaus miesto mokyklų vadovai, socialiniams pedagogams išdalintos moksleivių apklausos anketos.

Anketavimu apklausiant du tūkstančius 12-16 m. amžiaus moksleivių 32-jose Vilniaus mokyklose, siekiama išsiaiškinti mokinių saugumo lygį mokyklose, mokyklų prieigose bei už jų ribų, įvertinti mokyklose egzistuojančias prievartos formas, priežastis, nustatyti nesaugiausias vietas mokyklose, išsiaiškinti, ar moksleiviai žino savo pareigas ir teises, išsiaiškinti, kaip į smurto atvejus reaguoja moksleiviai ir mokytojai ir kt.

Apibendrinti apklausos rezultatai šių metų pabaigoje bus pristatyti valstybės valdžios institucijoms, organizacijoms dirbančioms vaikų teisių ir apsaugos srityje, taip pat mokyklų bendruomenėms, visuomenei. Atsižvelgiant į apklausos rezultatus, įvertinus vaikų nuomonę ir jų interesus, kartu su kompetentingomis institucijomis, bus parengta smurto prevencijos mokyklose programa ir jos įgyvendinimo priemonių planas.

Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga
Šaltinis: BNS Kurjerio sistema