Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK) įsigijo ir lietuviškai aplinkai pritaikė penkias interneto filtravimo programas, kurios visų pirma bus skirtos viešiesiems interneto prieigos taškams, mokslo ir švietimo įstaigoms bei bibliotekoms.

IVPK Elektroninių ryšių ir inovacijų skyriaus vedėjo pavaduotojas Algimantas Stanislovaitis Eltai sakė, kad šias programas įsidiegti įstaigos neprivalo, tokia būtinybė nėra numatyta jokiuose įstatymuose.

"Bet poreikis yra didelis, tikrai didesnis negu turime licencijų", - sakė A. Stanislovaitis.

IVPK, vadovaudamasi Europos Sąjungos Saugaus interneto programa, į filtravimo projektą investavo apie 200 tūkst. litų. Už šias lėšas buvo įsigytos penkios filtravimo programos - keturios "Linux" aplinkoje veikiančios ir diegiamos į tarnybines stotis (serverius) ir 3 tūkst. "Microsoft" filtravimo programų, skirtų asmeniniams kompiuteriams, licencijų. Šios visos programos buvo pritaikytos lietuviško interneto aplinkai.

"Pirmiausia blokuojami konkretūs tinklapiai, po to - žodžiai ir žodžių sąsajos, todėl ir buvo papildomai sulietuvinta", - sakė A. Stanislovaitis.

Tokie filtrai iš esmės gali nerodyti tinklapių, kuriuose vartojami tam tikri žodžiai. Filtravimo galimybės pagal vaizdus (kai programa nustato, ar, pavyzdžiui, ne per didelis nuogo kūno kiekis tinklapyje) yra ribotos, teigė IVPK atstovas. Jis tikino, kad IVPK pritaikytų filtrų parametrus juos diegiantis administratorius gali koreguoti.

Paklaustas, ar filtrus išbandę komiteto darbuotojai nesinervino ir nedaužė klaviatūrų neatsidarius kai kuriems tinklapiams, kuriuos filtrai turėtų praleisti, A. Stanislovaitis juokdamasis atsakė: "Kaip ir kiekviename naujame dalyke, problemų atsiranda". Jis pridūrė, kad darbuotojai programas koregavo.

IVPK duomenimis, interneto filtrai "išfiltruoja" nuo 60-70 proc. iki 90 proc. interneto tinklapių. Didelio efektyvumo filtrai gali vartotojui neatidaryti ne mažiau kaip 80 proc. tinklapių. "Tačiau tobulėja ne tik programos, bet ir pornografinių tinklalapių gamintojai", - teigė A. Stanislovaitis.

Lietuvoje iki šiol pagrindiniai standartinių interneto filtravimo programų vartotojai buvo interneto paslaugų teikėjai.

Nuo šių metų šalyje prasidės daugiau su saugiu internetu susijusių projektų, nes šalies įstaigos ir įmonės 2005-2008 metais galės pretenduoti į 45 mln. eurų (155,4 mln. litų) paramą pagal specialią Europos Tarybos ir Europos Parlamento programą.

Šios programos tikslai - kova su neteisėtu, su nepageidaujamu ir žalingu turiniu, saugesnės aplinkos skatinimas ir sąmoningumo didinimas.

ELTA