Internetas tampa nauja gyvenimo dimensija, kurią tėvai turi gerai pažinti, kad galėtų išmokyti joje tinkamai, saugiai ir atsakingai elgtis savo atžalas.

JAV tyrimų kompanijos „Harris Interactive“ BSA užsakymu šį pavasarį atliktas 8-18 metų amžiaus JAV vaikų ir jaunuolių elgsenos Internete tyrimas atskleidžia, kad net 52 proc. minėtos amžiaus grupės jaunųjų kompiuterių vartotojų, kurių tėvai neteikia reikšmės jų auklėjimui virtualiame gyvenime, piratauja Internete parsisiųsdami nelegalią programinę įrangą, 55 proc. apsiperka internetinėse parduotuvėse be tėvų žinios, o 47 proc. nelegaliai siunčiasi muzikinius kūrinius ar kino filmus.


Pasiteiravus tyrime dalyvavusių jaunųjų virtualiosios erdvės vartotojų apie tai, kas jiems labiausiai kelia nerimą nelegaliai Internetu siunčiantis programinę įrangą, muzikinius kūrinius, kino filmus ar žaidimus, dažniausiai nuskambėję atsakymai buvo baimė užkrėsti kompiuterį įvairiais virusais (62 proc.), teisinių sankcijų grėsmė (52 proc.) ir baimė kartu su nelicencijuotomis kompiuterinėmis programomis kartu parsisiųsti ir šnipinėjančias programas (51 proc.).

Tyrime dalyvavę jaunieji virtualiosios erdvės gyventojai taip pat teigė, kad tėvų priežiūra, kontrolė ir auklėjimas, kaip tinkamai naudotis Internetu, yra svarbus veiksnys, lemiantis jų elgesį virtualioje erdvėje.

Minėtame tyrime dalyvavusių vaikų ir jaunuolių baimė nelegaliai siunčiantis kompiuterines programas užkrėsti kompiuterį įvairiais virusais yra pagrįsta – programinę įrangą „nulaužiantys“ ir vėliau internete ją platinantys asmenys gali joje paslėpti pavojingą virusą. Pastarasis patenka į kompiuterį su diegiama piratine programa ir gali nepataisomai sugadinti jame esančią informaciją, o kraštutiniais atvejais – ir kietąjį diską, kuriame saugomi visi duomenys.

Pirataudami Internete vaikai taip pat gali į kompiuterį parsiųsti vadinamuosius „trojos arklius“ – programas, kurios, kompiuterio šeimininkui nežinant, leidžia prie sistemos internetu prisijungti kitiems vartotojams, vogti duomenis (pavyzdžiui, banko kortelių numerius, slaptažodžius, konfidencialius dokumentus) ar naudojantis kompiuteriu vykdyti kitokią kenksmingą veiklą. „Trojos arklys“, prisidengdamas piratine programine įranga, gali nepastebėtas patekti į kompiuterį net jei pastarasis apsaugotas antivirusine programa.

„Šis tyrimas rodo, kad tėvai turi didelę įtaką vaikų ir jaunuolių įpročiams ir gyvenimui virtualioje erdvėje. Tikimės, kad vis labiau populiarėjant internetui ir aktyvėja piratinių programų platinimui šiuo kanalu, tėvai rimtai žvelgs į savo atsakomybę auklėti vaikus ir padėti jiems atsakingai priimti sprendimus ir pasirinkimus ne tik realiame, bet ir virtualiame gyvenime” , - sakė BSA atstovaujančios advokatų kontoros „Pranskevičius ir partneriai“ advokatė Edita Ivanauskienė.


Šaltinis: bsa.org/usa/press/newsreleases