Problemiškais vaikais dažniau siekiama atsikratyti, o ne ieškoti efektyvių nepilnamečių nusikalstamumo problemos sprendimo būdų, teigia trečiadienį Vilniuje rengiamos konferencijos "Marginalių jaunimo grupių resocializacijos tinklo kūrimas geros praktikos pagrindu" organizatoriai.

Pasak Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus patarėjos Audronės Bedorf, Lietuvoje iki šiol nėra sukurtas efektyvus pagalbos nusikaltusiam vaikui ir jo šeimai mechanizmas. Trijų dienų konferencijoje ir bus diskutuojama, kaip tai padaryti.

Statistikos departamento duomenimis, 2004 metais 14-17 metų amžiaus nepilnamečiai padarė 4346 nusikaltimus ir 675 baudžiamuosius nusižengimus.

Per praėjusius metus teismuose nuteista 1690 nepilnamečių - 579 mažiau nei 2003-iaisiais. Atidėjus paskirtos bausmės vykdymą, 1233 teisti vaikai liko laisvėje.

2005 metų pradžioje įkalinimo įstaigose kalėjo 124 nuteisti nepilnamečiai. 2004-aisiais tokių buvo 119.

Vaikų teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos apklausa parodė, kad visuomenė linkusi negatyviai vertinti nepilnamečius teisės pažeidėjus, jais nepasitiki, vengia, bijo ir nėra linkusi remti probleminių vaikų reabilitacijos.

Nenorintys gilintis į nepilnamečių nusikalstamumo problemas ir jų priežastis pritaria tam, kad nusikaltę nepilnamečiai būtų izoliuojami - kuo ilgesniam laikui atskiriami nuo visuomenės.

ELTA