Daugumai šeimų, kurios nepriklauso socialiai remtinoms, leisti vaikus į vasaros stovyklas - prabanga. Taip Eltai teigė Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, pernai stovyklose poilsiavo 15,3 proc. mokyklinio amžiaus vaikų. Iš jų 10 proc. - socialiai remtini ir tik 5,3 proc. - neremiamų šeimų vaikai.

"Nors pragyvenimo lygis auga, šiandien mažas pajams turinčių ir valstybės paramos negaunančių šeimų - labai daug. Jos negali sumokėti net ir už labai gabių vaikų papildomą ugdymą, ką ir kalbėti apie vasaros stovyklas", - sakė kontrolierė.

Šią vasarą Švietimo ir mokslo ministerijos remiamų vasaros stovyklų kelialapiai tėvams kainuos nuo 175 iki 500 litų. Dažniausiai siūloma vienos dienos stovykloje kaina vaikui - nuo 30 iki 50 litų. Brangiausi kelialapiai į pajūrio poilsiavietes.

Vaikų vasaros poilsio finansavimo tvarkoje nurodyta, kad dieninėje stovykloje, kur vaikai maitinami du kartus, maistui skiriama 7,5 lito, o stacionarioje, kur maitinama 5 karus - 12,5 lito.

2005 metų vasaros poilsiui Švietimo ir mokslo ministerija skyrė 3 mln. 214 tūkst. litų. Kaip ir pernai už juos iš dalies bus apmokamas tik socialiai remtinų vaikų vasaros poilsis.

Kaip Eltai sakė Švietimo ir mokslo ministerijos Papildomojo ugdymo sektoriaus vyriausiasis specialistas Rytis Rimgaila, socialiai remtinų šeimų vaikams viena diena stovykloje kainuos ne daugiau kaip 20 litų.

Nuo 30 iki 70 procentų kelialapio jiems bus išpirkta už valstybės lėšas, dar dalį pinigų remtinų vaikų vasaros poilsiui skirs savivaldybės.

Savivaldybės prie vaikų vasaros poilsio šiemet planuoja prisidėti daugiau. Nors jos dar nepasirašė sutarčių su Švietimo ir mokslo ministerija, stovyklautojus žada paremti per 1,3 mln. litų.

Daugiausiai vaikų vasaros poilsiui - 150 tūkst. litų numatė skirti Kauno miesto savivaldybė. Vilniaus savivaldybė miesto vaikų vasaros poilsį parems 89 tūkst. litų, Klaipėdos miestas - 130 tūkst., Panevėžio miestas - 100 tūkst. litų.

Savivaldybėms pinigų vaikų vasaros poilsiui Švietimo ir mokslo ministerija skiria ketvirti metai. Anot R. Rimgailos, toks paramos būdas pasirinktas tikintis, kad miesto tarybos bus suinteresuotos labiau remti savo vaikų vasaros poilsį, rasti būdų bent iš dalis kompensuoti kelialapius į stovyklas ne tik socialiai remtinų, bet kitų šeimų vaikams.

ELTA