Trečiadienį, Tarptautinės nerūkymo dienos išvakarėse, Kaune jaunimo narkologijos pagalbos centras kartu su Panemunės pradinės mokyklos dailės studijos vaikais surengė socialinę akciją - fotosesiją, kurios metu mažieji dailininkai išreiškė savo požiūrį į rūkalius.
Dešimt 1-4 klasių vaikų, vadovaujami skulptoriaus Roberto Antinio, guašu spalvino juodą stačiakampį, iš kurio pro cigaretes simbolizuojančius vamzdelius rūko dūmai. Vaikai rinko dūmus į stiklines ir "laidojo" juos maišuose su durpėmis.
Antroje akcijos dalyje vaikai gamino lėktuvus iš cigarečių etikečių vaizdais išmargintų popieriaus lakštų, vėliau juos suplėšė į skutelius.
Dirbančius vaikus, jų reakciją fiksavo fotomenininkai - Romualdas Požerskis, Ramūnas Danisevičius, Eglė Mėlynauskienė ir Gintaras Česonis. Po savaitės nuotraukos bus eksponuojamos Kauno verslo centro vestibiulyje, įtaigiausios fotografijos bus panaudotos miesto socialinės reklamos plakatams.
Šioje meninėje akcijoje, kaip sako R. Antinis, nėra jokios paslėptos gilios minties - vaikai paprasčiausiai "pasišaipė" iš rūkančių suaugusiųjų.
Akcijos iniciatoriaus, Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, vaikai neturi pasirinkimo, būti ar nebūti prirūkytoje aplinkoje, jei jų tėvai rūko. Tabako dūmų daroma žala vaikų sveikatai buvo ne kartą įrodyta. Tikimasi, kad būtent vaikų "tartas žodis" prieš nerūkymą paskatins suaugusiuosius bent lapkričio 18-ąją, Tarptautinę nerūkymo dieną, pamėginti atsisakyti cigaretės.
Šiuo metu Lietuvoje reguliariai rūko apie 48 proc. 20-64 metų vyrų bei 14 proc. tokio paties amžiaus moterų. Didžiausią susirūpinimą kelia jaunų merginų rūkymas. Atlikus tyrimą paaiškėjo, jog Lietuvoje reguliariai rūko apie 23 proc. 18-mečių merginų. Kasmet Lietuvoje priskaičiuojama iki 7 tūkst. mirčių, susijusių su žalingu tabako poveikiu.
ELTA