Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad moterys gali nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Jau trečius metus mūsų šalyje vykdoma Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa. Ji suteikia galimybę 30–60 metų moterims, apdraustoms privalomuoju sveikatos draudimu, kartą per 3 metus profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

30–60 metų moterys dėl citologinio gimdos kaklelio tyrimo turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į poliklinikos, kurioje yra prisirašiusios, akušerį ginekologą. Šis tyrimas atliekamas greitai ir yra visiškai neskausmingas, jis padeda nustatyti ląstelių pakitimus. Jei aptinkama kokių nors pakitimų, moteriai paaiškinama apie jos ligą, gydymo būdus, pradedamas gydymas.

Prieš keletą metų tokie tyrimai būdavo atliekami tik tuomet, jei gydytojui kildavo pagrįstų abejonių dėl moters sveikatos būklės. Pernai dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų pasitikrino apie 145 tūkstančių moterų. Ir šiemet tikimasi nemažo moterų aktyvumo – planuojama patikrinti apie 200 tūkst. moterų.

Pradėjus įgyvendinti programą, padaugėjo nustatomų ikivėžinių būklių ir ankstyvųjų stadijų vėžio. Kaip žinoma, vėžio galima išvengti anksti pastebėjus ikivėžinius pokyčius ir juos išgydžius. Be to, ikivėžines ligas ir ankstyvųjų stadijų vėžį išgydyti daug lengviau ir gerokai pigiau nei įsisenėjusį.

Skirtingai nei ankstesniais metais, pernai Lietuvoje buvo diagnozuota daugiau ankstyvųjų vėžio stadijų atvejų nei išplitusio. Lietuvos vėžio registro duomenimis, 2005 m. ankstyvųjų stadijų vėžys diagnozuotas 715, II ir vėlesnių stadijų – 307 moterims. Net 178 iš 504 sergančiųjų I–IV stadijos gimdos kaklelio vėžiu buvo 35–49 metų amžiaus. Ši statistika dar kartą patvirtina, kad gimdos kaklelio vėžys – palyginti jaunų moterų liga.

30–60 amžiaus moterims už gimdos kaklelio citologinį tyrimą mokėti nereikia, nes už jį gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos. Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto sveikatos priežiūros įstaigoms apmokamos trys paslaugos: informavimo dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų profilaktikos, gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo ir rezultatų įvertinimo bei gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimo paslaugos. Beje, nuo šių metų gegužės pirmosios gydymo įstaigoms už minėtas paslaugas mokama daugiau. Netrukus programa bus papildyta dar dviem – biopsijos paėmimo ir rezultatų vertinimo bei biopsijos histologinio ištyrimo paslaugomis.

Pasitikrinusios moterys turėtų nepamiršti pasidomėti tyrimų rezultatais (pastebėta, kad ne visos moterys, kurioms atliktas tyrimas, kreipiasi dėl tyrimo rezultatų). Ne mažiau svarbu, kad ir gydytojai, puikiai suvokiantys suvėluoto vėžio diagnozavimo skaudžias pasekmes, nuosekliai atliktų savo darbą: išsamiai išaiškintų moterims apie sveikatos saugojimo reikšmę, profilaktinį tyrimą bei tinkamiausią metą jį atlikti, atsakytų į moterims iškylančius klausimus.

Šaltinis: Sveikatos apsaugos ministerija