Higienos institutas prie Sveikatos apsaugos ministerijos parengė informacinę medžiagą tėvams, skirtą jaunosios kartos sveikatos ugdymo aktualijoms. Projektas parengtas įgyvendinant Vaikų ir jaunimo socializacijos programos priemones. Leidinys pristatomas Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.

Kiekvienos visuomenės vystymosi pagrindas - sveiki vaikai. Vaikų ir jaunimo sveikatos apsaugai, stiprinimui ir ugdymui Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, skiriamas prioritetinis politikų ir bendruomenės dėmesys. Pagrindiniame Pasaulio sveikatos organizacijos politikos dokumente "Sveikata visiems XXI amžiuje" teigiama, kad "iki 2015 metų regiono gyventojams turėtų būti sudarytos didesnės galimybės gyventi sveikoje fizinėje ir socialinėje aplinkoje, namuose, mokykloje ir vietos bendruomenėje". Sveikatos specialistai teigia, kad jaunų žmonių fizinei ir dvasinei gerovei turi įtakos santykiai su šeimos nariais, kitais suaugusiais ir bendraamžiais.

Higienos instituto pristatomo naujausio leidinio "Sveikos gyvensenos ugdymas šeimoje" tikslas - atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad sėkmingas vaiko sveikatos sprendimas priklauso nuo darnaus šeimos bei ugdymo įstaigų bendradarbiavimo ir yra neatsiejamas nuo socialinės paramos.

Pasak leidinio autorių, daugelyje išsivysčiusių Europos valstybių vaikų sveikatos tarnybos į savo veiklą įtraukia darbą su tėvais. Tačiau, vertinant Lietuvoje įgyvendinamų vaikų sveikatinimo projektų efektyvumą, paaiškėja, kad mūsų šalyje tėvų įtraukimas į sveikos gyvensenos ugdymo veiklą yra vienas sunkiausių uždavinių. Leidinyje tėvams siūloma daugiau dėmesio skirti vaikų sveikos gyvensenos ugdymui ir ancentuojamos šios temos: vaikų ir paauglių sveikatos problemos ir jai įtaką darantis elgesys, probleminio elgesio profilaktika ir kontrolė, fizinio aktyvumo, sveikos mitybos skatinimas, streso įtaka sveikatai, brandaus lytiškumo ugdymas, socialiniai ekonominiai sveikatą įtakojantys veiksniai.

Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, 2005 m. pradžioje šalyje gyveno 746,3 tūkst. vaikų, kurie sudarė 21,8 proc. visų gyventojų. Vaikų sveikatos būklę atspindintys profilaktinių patikrinimų rezultatai rodo, kad daugėja vaikų, turinčių įvairių sveikatos sutrikimų. Daugumos Lietuvos vaikų ir jaunimo gyvensena nėra palanki sveikatai, ypač didelį susirūpinimą kelia žalingų sveikatai įpročių paplitimas, moksleivių higiena, dvasinis moksleivių gyvenimo klimatas, socialinės aplinkos rodikliai. 2004 m. iš visų patikrintų vaikų iki 16 metų amžiaus visai sveikų buvo 42 procentai, o 2000 m. - 46 proc.

Maloniai kviečiame susipažinti su leidiniu "Sveikos gyvensenos ugdymas šeimoje" adresu
http://www.sam.lt/lt/sritys/medikas-pataria/gyvensena/svgyvugdymasseimoje/

Šaltinis: SAM Ryšių su visuomene skyrius