Europos narkotikų prevencijos savaitę, kuri truks iki lapkričio 20 dienos, Narkotikų kontrolės departamentas vykdys informacinę kampaniją tėvams "Kaip su savo vaiku kalbėtis apie narkotikus".

Užsienio praktika rodo, kad visų pirma šeima formuoja augančios asmenybės pasitikėjimą savimi, mokėjimą spręsti problemas, norą gyventi visavertį gyvenimą. Tačiau mūsų šalies narkomanijos prevencijos programose vis dar nepakankamai dėmesio skiriama tėvų švietimui ir įtraukimui į vykdomą prevencinę veiklą - pripažįsta Narkotikų kontrolės departamento direktorė Audronė Astrauskienė.

Lietuvos tėvus vis dar klaidina nuostata, jog kalbos apie narkotikus tik skatina vaikų smalsumą juos išbandyti. A. Astrauskienė tokiai minčiai nepritaria. "Su vaikais apie narkotikus reikia kalbėti, nors tai ir sudėtinga užduotis", - teigia ji.

Profesionalų grupės parengtoje informacinėje medžiagoje rašoma, ko svarbiausia išmokyti savo atžalas. Visų pirma - spręsti stresines situacijas, ugdyti pasitikėjimą savimi, išaiškinti motyvus pasakyti "ne narkotikams", stiprinti atsakomybės suvokimą, formuoti realius gyvenimo tikslus ir lūkesčius, diegti tarpusavio bendravimo įgūdžius ir norą įsitraukti į visuomenės gyvenimą.

Rekomendacijose išvardyta 10 dalykų, kuriuos tėvai tiesiog privalo pasakyti vaikams kalbėdami apie narkotikus.

Sužinojusiems, kad jų atžala bandė ar vartoja narkotikus, visų pirma patariama vengti klausimo "kodėl?"

"Geriau stengtis išsiaiškinti kaip, kur, kada tai atsitiko, kokias medžiagas vaikas vartojo. Tai padės palaikyti pokalbį, o ne tik sulaukti atsakymo "taip" arba "ne", - aiškina specialistai.

Tėvams taip pat patariama neieškoti kaltininkų, būti pasirengus klausytis, pokalbiui su vaiku negailėti nei laiko, nei kantrybės.

Paauglystėje vaikai tampa itin pažeidžiami ir stipriai priklausomi nuo draugų įtakos. Tuo tarpu tėvų, kaip suaugusių asmenų, autoritetas stipriai smunka. "Vis dėlto svarbu, kad kalbėdami apie narkotikus nesistengtumėte gudrauti ir atrodyti "kieti", nes taip galima ne pelnyti, o prarasti paauglio pasitikėjimą", - pažymi specialistai.

Rekomendacijose atkreipiamas tėvų dėmesys į vadinamus "lengvuosius" narkotikus. Pabrėžiama, jog vaikams svarbu žinoti, kad net ir atsitiktinis kanapių rūkymas kenkia jų psichologiniam vystymuisi, psichikos sveikatai.

Narkotikus vartojusių asmenų tyrimai parodė, kad nuolatinis kanapių vartojimas sukelia apatiją, siaurina interesų ratą, skatina vaikišką mąstymą, slopina norą tobulėti, vartojant kanapes tiesiog kvailėjama.

"Jei vaikas turi problemų dėl narkotikų, jam svarbu žinoti, kad susilauks iš jūsų visokeriopos pagalbos - visada atsakysite į jam rūpimus klausimus, padėsite ištverti sunkias akimirkas", - pabrėžiama rekomendacijose tėvams.

Įtariantys, jog jų vaikai vartoja narkotikus, gali kreiptis į Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio priklausomybės ligų centrus. Čia testavimas dėl narkotikų vartojimo atliekamas nemokamai.

Gydymo ir konsultacinių įstaigų kontaktus, psichologinės pagalbos telefono linijų numerius galima rasti Narkotikų kontrolės departamento internetinėje svetainėje www.nkd.lt.

ELTA