Trečiadienį į Vilniaus savivaldybę sukviesti sostinės darželinukų tėvai liko nusivylę diskusija apie vaikų maitinimo organizavimą ikimokyklinėse įstaigose - valstybinių institucijų atstovai vardijo darželinukų maitinimo problemas, kritikavo dabartinę maisto tiekimo ir ruošimo tvarką, tačiau geresnę - siūlė sugalvoti patiems tėvams.
Konferenciją "Maitinimo organizavimo klausimai ikimokyklinėse įstaigose" vedęs Vilniaus savivaldybės Kultūros švietimo ir sporto departamento direktorius Algimantas Šventickas neigė, kad savivaldybė siūlo naikinti vaikų darželių virtuvėles.
"Nesvarbu, kokia bus nauja maitinimo sistema, svarbu, kad vaikai gautų kokybišką maistą, o mums nereikėtų nagrinėti skundų", - sakė jis.
Departamento direktoriaus teigimu, apie darželinukų maitinimo pertvarką pradėta kalbėti dėl to, kad savivaldybė nebepajėgi investuoti į naują vaikų darželių virtuvių įrangą ir tinkamai kontroliuoti maisto kokybę.
Savivaldybės atstovų skaičiavimais, nuo 1982-1984 metų neatnaujintai darželių virtuvių įrangai pakeisti reikėtų milijardo litų. Darželių vadovų nuomone, tam užtektų ir 5 mln. litų.
Vilniuje 148 ugdymo įstaigas lanko 20 tūkst. vaikų. Jie maitinami 3 karus per dieną vietos virtuvėlėse pagamintu šiltu maistu.
Vilniaus miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Algirdo Špuko teigimu, 2-3 kartus per metus tikrinant darželių virtuves randama nemažai trūkumų, tačiau juos galima pašalinti ir nekeičiant maitinimo sistemos.
"Ar tikrai reikia griauti tai, ką turime, ir kurti nežinia ką", - klausė tarnybos vadovas, pateikdamas pavyzdžių iš gydymo įstaigų, kuriose centralizuotai gaminamą maistą tolesniuose skyriuose gulintys ligoniai gauna pravėsusį.
"Dar blogiau būtų, maistas centralizuotai būtų gaminamas po visą miestą išsibarsčiusiems darželiams. Nežinia, kiek laiko tiekėjams tektų užtrukti transporto kamščiuose ir kokios kokybės jis būtų atvežamas", - pažymėjo maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas.
Dabartinei maisto gaminimo sistemai pritaria ir visuomenės sveikatos bei mitybos specialistai. Jų teigimu, tik taip įmanoma mažylius maitinti šviežiai pagamintu, šiltu ir saugiu maistu, atsižvelgti į lopšelinukų ir darželinukų fiziologinius ypatumus, tėvų pageidavimus.
Higienistų teigimu, centralizuotai gaminamas maistas pavojingesnis epidemiologiniu požiūriu, nes į jį patekęs užkratas sukeltų ligas dideliam vaikų skaičiui.
Tačiau Vilniaus vicemero Kęstučio Masiulio nuomonė kitokia. "Europos šalių patirtis rodo, kad centralizuotai gaminti ir tiekti darželinukams maistą - ne tik pigiau, paprasčiau, bet ir saugiau", - Eltai yra sakęs vienas iš maitinimo reformos šalininkų.
Tai, kad 140 Vilniaus savivaldybės darželių maistą ruošia etatiniai virtuvėlių darbuotojai, vicemero nuomone - pinigų švaistymas, nes vien už darbą savivaldybė per mėnesį jiems sumoka apie 80 tūkst. litų.
Gegužę grįžęs iš Austrijos sostinės, kur savivaldybės delegacija susipažino su centralizuotai ruošiamo maisto tiekimo darželiams sistema, politikas gyrė centralizuotai gaminamo ir tuoj pat užšaldomo maisto kokybę, pasakojo, kad užšaldyti patiekalai į Vienos darželius atvežami porą kartų per savaitę, o prieš vartojimą pašildomi specialiose garų krosnelėse.
Vicemero nuomone, tėvų nusistatymą prieš centralizuotą vaikų maitinimą formuoja auklėtojai, ir darželių vedėjų suinteresuotumas išlaikyti dabartinę sistemą.
"Drįsčiau sakyti, kad naujovė suardytų ir kai kuriuose darželiuose nuo sovietmečio užsilikusią vedėjų-virtuvės darbuotojų "draugystę". Apie tai net pasakojami anekdotai, laikraščiuose rašomos istorijos", - gegužę kalbėjo politikas.
Darželinukų maitinimo reformai nepritariantys tėvai antradienį išsiuntė kreipimąsi į Prezidentą, Seimo Pirmininką, suinteresuotų ministerijų ir žinybų vadovus. Jame reikalaujama ne naikinti, o tobulinti vaikų darželių virtuves.
Iki trečiadienio po šiuo visuomeninės organizacijos "Lietuvos tėvų forumas" kreipimusi pasirašė apie 8 tūkst. sostinės darželius lankančių vaikų tėvų.
ELTA