Į Vaiko teisių apsaugos kontrolierę Rimantę Šalaševičiūtę kreipėsi paauglio mama. Vaikas dėl patirtos traumos nevaldo kūno nuo pečių, tačiau jis baigė kompiuterinio raštingumo kursus ir su sensorine pele gali rašyti. Gabaus vaikino mama skundėsi, kad sūnui nesudaromos tinkamos sąlygos ir galimybės likviduoti kelių klasių mokymosi atsilikimą, jam skiriama per mažai pamokų, o pedagogo padėjejo funkcijas atlieka ji pati. Lietuvos Respublikos specialiojo ugdymo įstatymas numato, kad švietimo įstaigose teikiamos nemokamos pedagogo padėjėjo, kuris padeda asmeniui, negalinčiam savarankiškai judėti, bendrauti, apsitarnauti, užrašyti tekstą, atlikti pedagogo užduotis; kurčiajam konspektuoja paskaitas; padeda pedagogui parengti ir pritaikyti specialiųjų poreikių asmeniui mokymo medžiagą.
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė, ištyrusi šį skundą, mano, kad nemokamos pedagogo padėjėjo paslaugos turėtų būti teikiamos ne tik švietimo įstaigoje, bet ir namuose. Kontrolierė kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministrą Remigijų Motuzą su siūlymu atsižvelgti į vaiko gabumus, imtis priemonių sudaryti vaiko gebėjimus ir galias atitinkanti išskirtinį ugdymo procesą.
Lietuvos Respublikos Vyriausybei kontrolierė siūlo įgyvendinant Lietuvos Respublikos Specialiojo ugdymo įstatymo 23 straipsnio 5 dalies nuostatą dėl nemokamų pedagogo padėjėjo, skaitovo, palydovo, gestų kalbos vertėjo paslaugų specialiųjų poreikių asmenims švietimo įstaigose teikimo, priimti tai reglamentuojantį teisės aktą bei spręsti dėl specialiosios pagalbos paslaugų teikimo ir namuose.
Skundo pažymoje kontrolierė atkreipia Kauno mero Arvydo Garbaravičiaus dėmesį, kad jau dešimt metų Kauno savivaldybė delsia pritaikyti šeimos būstą neįgalaus vaikino poreikiams, todėl mama 17 metų sūnų pati nešioja į trečią aukštą. 2001 metais iš Kauno miesto savivaldybės socialinės paramos skyriaus šeima gavo pranešimą, kad tais metais yra skirta konkreti suma aplinkos pritaikymo darbams atlikti bute.
Šaltinis: Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga