Seimo Teisės departamento teisininkams užkliuvo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderio Seimo nario Valdemaro Tomaševskio parengtas Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektas. Teisininkai suabejojo, ar kai kurios šio projekto nuostatos atitinka Lietuvos įstatymus ir tarptautines normas.
Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotose Teisės departamento išvadose pažymima, kad tarptautiniai dokumentai nereikalauja ginti gyvybės nuo pradėjimo momento, gyvybė yra ginama nuo gimimo momento (išskyrus Amerikos žmogaus teisių konvenciją).
Teisininkų teigimu, Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija įtvirtina kiekvieno asmens teisę į pagarbą jo privačiam ir šeimos gyvenimui, gina kiekvieno asmens teisę į gyvybę, tačiau nekalba apie pradėtos gyvybės teisę į gyvenimą.
Pasak teisininkų, Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos taikymo praktika rodo, kad gyvybė ginama būtent nuo gimimo momento, kadangi šis klausimas yra tiesiogiai susijęs su nėštumo nutraukimo teisėtumo problema. "Todėl svarstytina, ar projekto nuostatos atitiktų Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 2 bei 8 straipsnių taikymo praktiką, kadangi nepaliktų moteriai tinkamos apsisprendimo teisės. Pirmiausia kiltų klausimas dėl šių nuostatų atitikimo asmens ir šeimos gyvenimo apsaugos reikalavimams pagal Konvencijos 8 straipsnį", - mano Seimo Teisės departamento specialistai.
Anot jų, galiojančio Baudžiamojo kodekso kontekste sunkiai įsivaizduojamas toks tiesioginis nusikaltimo objektas kaip dar negimusio žmogaus sveikata ar gyvybė. "Pažymėtina, kad baudžiamosios teisės normomis yra saugoma gimusio žmogaus sveikata ir gyvybė, o žmogaus gyvybės pradžia laikoma gimdymo pradžia", - akcentuojama išvadose.
Siūlydami redaguoti kai kurias projekto nuostatas, Seimo teisininkai tvirtina, kad kai kurios iš jų vertintinos kaip deklaratyvaus pobūdžio, nesukuriančios aiškiai apibrėžtų teisinių santykių.
Be to, pasak teisininkų, sankcijoje už dar negimusio žmogaus "nužudymą" siūloma numatyti tik laisvės atėmimo bausmę, tuo tarpu Baudžiamasis kodeksas numato galimybė skirti ir švelnesnę - arešto - bausmę. "Todėl teikiamos nuostatos abejotinos teisinio reguliavimo nuoseklumo ir sistemingumo požiūriu", - rašoma išvadose, kurias pasirašė Seimo Teisės departamento vyresnysis patarėjas Antanas Jatkevičius ir Teisės departamento vyresnioji patarėja Jurgita Meškienė.
Išvadose taip pat teigiama, kad siūlomomis įstatymo projekto nuostatomis siekiama iš esmės pakeisti šiuo metu galiojančias nėštumo nutraukimo sąlygas ir tvarką reglamentuojančias teisės normas.
Seimo Teisės departamentas atkreipia dėmesį, kad teikiamo projekto nuostatų turinys, vartojamos formuluotės, projekto struktūra sudaro prielaidas manyti, kad šis projektas parengtas Lenkijos įstatymo "Dėl šeimos planavimo, žmogaus vaisiaus apsaugos ir nėštumo nutraukimo sąlygų" pavyzdžiu.
"Projekto priėmimas pareikalautų revizuoti kai kuriuos šiuo metu Lietuvos Respublikoje galiojančius teisės aktus. Todėl siūlytina įvertinti teikiamo projekto nuostatas Lietuvos teisinės sistemos kontekste. Be to, analizuotinas ir teikiamo projekto santykis su tarptautiniais teisės aktais", - pažymi Seimo Teisės departamentas.
ELTA primena, kad balandžio 20 d. Seimo narys V. Tomaševskis Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projektą. Jame siūloma saugoti žmogaus gyvybę nuo moters apvaisinimo.
"Šiuo metu nėra aiškių teisės į gyvybę prenatalinėje fazėje garantijų ir vienareikšmiško šio klausimo sureguliavimo. Beje, dėl aiškaus apibrėžimo, kad žmogaus gyvybė prasideda prenatalinėje fazėje, stokos, susiklostė tokia padėtis, kai nėštumo, ypač iki 12 savaitės, nutraukimas neturi jokių teisinių ir moralinių pasekmių", - teigia LLRA lyderis.
Pagal parengtą įstatymo projektą, nutraukti nėštumą gali tik gydytojas tais atvejais, kai nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai, prenataliniai tyrimai arba kitos medicinos prielaidos rodo didelę tikimybę, jog vaisius bus sunkiai ir nepagydomai pažeistas arba sirgs nepagydoma, jo gyvybei gresiančia liga.
Nėštumą siūloma leisti nutraukti ir tuo atveju, kai yra pagrįstų įtarimų, jog nėštumas atsirado dėl baudžiamųjų veiksmų.
V. Tomaševskis taip pat siūlo į Baudžiamąjį kodeksą įtraukti nuostatą "Pradėto vaiko nužudymo nusikaltimas". Projekte siūloma asmenį, kaltą dėl pradėto vaiko mirties, bausti laisvės atėmimu iki dvejų metų.
ELTA