Kad moters menstruacijų cikle „saugių“ dienų nėra rodo tai, kas rasta vyro spermos skystyje. Paaiškėjo, kad patekusi į moters organizmą, sperma gali paskatinti ovuliaciją įvykti greičiau. Neįprastą savybę vyro spermoje aptiko JAV mokslininkai. Šis atradimas leidžia manyti, kad vyro sperma „priima savarankiškus sprendimus“. Spermos skystis tradiciškai laikomas savotiška spermatozoidų transportavimo priemone ir be to, kad spermatozoidai jame tampa judresni ir stipresni, manyta, kad daugiau funkcijų jis neatlieka.

Tačiau mokslininkų atlikti tyrimai rodo, jog spermos skystis glaudžiai kontaktuoja su moters organizmu. Jame rasta paslaptingų medžiagų – folitropino (folikulus stimuliuojantis hormonas, FSH), estradiolio ir liuteinizuojančio hormono. Jie skatina ovuliaciją - subrendusios kiaušialąstės išsilaisvinimą iš kiaušidės. Pasak mokslininkų, tokia spermos sudėtis yra savotiška vyriška strategija, nukreipta prieš „besislapstančią“ moterų ovuliaciją.

Nors cheminių „įrodymų“, kad moteris ovuliuoja, visada yra, jokių akivaizdžių šio proceso požymių neegzistuoja. Palikuonių sulaukti norintis vyras gali iššvaistyti daug laiko veltui, todėl jo spermos skystyje esančios medžiagos sugeba paskatinti ovuliaciją reikiamu momentu.

Šią hipotezę nuspręsta patikrinti „iš kito galo“. Jei aukščiau aprašyta reprodukcinė strategija iš tiesų egzistuoja ir yra būdinga žmogui, tuomet ji neturėtų būti būdinga toms rūšims, kuriose patelių ovuliacija „neužslėpta“ (pvz. šimpanzėms). Todėl mokslininkai kreipėsi pagalbos į kolegas iš Nacionalinio primatų tyrimų centro, kur bus atlikta šimpanzių patinų spermos analizė.

Šaltinis: medafarm.ru