Mažesnės kainos ir pakankama sveikatos priežiūros paslaugų kokybė gydytis į Lietuvą pritraukia vis daugiau svetur gyvenančių lietuvių ir užsienio piliečių, tačiau sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga privačiame medicinos sektoriuje kainų šuolio kol kas neprognozuoja.

"Tarp užsienio piliečių populiarėjančios sveikatos paslaugos rodo, kad privati medicina Lietuvoje įgauna pagreitį ir pasitikėjimą. Vis dėlto, manau, iš užsienio gydytis atvykstantys pacientai kainų nesukels", - Eltai sakė Ž. Padaiga.

Ministro įsitikinimu, dauguma privalomojo sveikatos draudimo įmokas mokančių pacientų naudojasi tomis paslaugomis, už kurias gydymo įstaigoms sumoka Ligonių kasos.

Šiuos ministro žodžius patvirtino ir kalbinti privačių klinikų vadovai.

Sostinės chirurgijos centro "Kardiolita" direktoriaus Viktoro Dzindzeletos teigimu, per pirmąjį šių metų pusmetį 86,5 procento pajamų bendrovė gavo iš užsienio pacientų. Per praėjusius metus klinikoje ne Lietuvos piliečiams buvo atlikta per 300 operacijų.

Pasak V. Dzindzeletos, vietiniams ir kitų šalių gyventojams paslaugos kainuoja tiek pat. Skiriasi tik jų spektras - lietuvaičiams teikiama daugiau plastinės chirurgijos ir diagnostikos paslaugų, o užsieniečiai atvyksta kardiochirurginėms, ortopedinėms ir kitoms operacijoms.

Tradiciškai, dauguma širdies chirurgijos centro pacientų - iš NVS šalių. Europos Sąjungos piliečiai į kliniką paprastai patenka ne planuotoms operacijoms, o pablogėjus sveikatai, kardiochirurginei ekstrinei pagalbai.

Klinikos direktoriaus įsitikinimu, mažos medicinos paslaugų kainos labiausiai į Lietuvą vilioja kitose šalyse uždarbiaujančius lietuvius.

"Didžiojoje Britanijoje ortopedinių, širdies operacijų ligoniai laukia didžiulėse eilėse, tačiau labai abejoju, kad kažkas iš Lietuvos sugebėtų įeiti į jų rinką. Nebent odontologijos, akių lazerinės chirurgijos, plastinės chirurgijos srityse", - sakė V. Dzindzeleta.

"Akių lazerinės chirurgijos centro" vadovo Algimanto Gutausko teigimu, per praėjusius metus klinikoje gydėsi 52 pacientai iš užsienio, o per pirmąjį šių metų pusmetį - jau 61 žmogus.

"Nemaža jų dalis - naujieji lietuvių emigrantai iš Anglijos, Airijos, Ispanijos, į Lietuvą gydytis atvykstantys per atostogas arba nedarbo dienomis", - Eltai sakė akių ligų gydytojas.

Lazerinė regėjimo korekcija šiame centre kainuoja vidutiniškai 3 kartus pigiau negu Europos šalyse, todėl, A. Gutausko prognozėmis, ateityje klinika sulauks dar daugiau nevietinių pacientų.

Informacijos, kiek užsieniečių kreipėsi į privačius odontologijos kabinetus ar klinikas, Odontologų rūmai nerenka. Tačiau jų prezidentės Anastazijos Tutkuvienės teigimu, tokių tikrai nemažai.

"Daugiausiai užsieniečių į Lietuvą atvyksta protezuoti dantų. Lyginant su Europos Sąjungos vidurkiu, Lietuvoje odontologijos paslaugų įkainiai mažesni nuo 6 iki 10 kartų, o medžiagos, įranga, specialistų darbo kokybė tokia pat", - sakė A. Tutkuvienė.

Gydytojos nuomone, į Lietuvą gydytis atvykstantys užsieniečiai odontologijos paslaugų kainų neturėtų sukelti. Nuo Lietuvos narystės Europos Sąjungoje pradžios jos esą padidėjo nežymiai.

"Kol kas paslaugų kainas reguliuoja rinka, tačiau Odontologų rūmai sudarė darbo grupę, kuriai pavesta skaičiuoti minimalius odontologijos paslaugų įkainius. Tuo pat metu yra rengiami kiekvienos paslaugos standartai, kad paslaugų kokybę kontroliuojančios institucijos ir pacientai žinotų, už ką mokės odontologui ir kokia paslauga už tą mokestį bus suteikta", - sakė A. Tutkuvienė.

ELTA