Mokslininkai laboratorijoje pirmą kartą pagamino užkrečiamos formos hepatito C virusą.

     Tai atrodo rizikinga, tačiau šis atradimas gali lemti efektyvesnį ligos gydymą ir milijono gyvybių išsaugojimą.

     Hepatitas C, kuris kaip ir ŽIV plinta per kraują ir kūno skysčius, gali sukelti chronišką kepenų ligą, vėžį ir mirtį. Tačiau ligos vystymasis gali trukti ilgus metus, ir 80 proc. infekuotų žmonių nejaučia šios ligos simptomų.

     Visame pasaulyje apie 170 mln. žmonių yra paveikti šios ligos.

     Rokfelerio universiteto Niujorke profesorius Čarlzas Raisas (Charles Rice) vadovavo naujam tyrimui, kurio rezultatus pirmadienį paskelbęs žurnalas "Science" rašo: "Nesugebėjimas atgaminti hepatito C gyvenimo ciklo ląstelėje aspektų sulėtino šio svarbus žmogaus patogeno mokslinių tyrimų pažangą".

     Kaip visi virusai, hepatitas C (HCV) negali savaime daugintis. Todėl savo kopijų gamybai jis naudoja ląstelės, kurioje gyvena, mechanizmą. Tačiau apie HCV gyvenimo ciklą dar žinoma labai nedaug, nes mokslininkai nesugebėjo sukurti užkrečiamos viruso formos, kad galėtų stebėti jos vystymosi ląstelėje eigą.

     Virusas į kepenų ląsteles įžengia prieš išleisdamas genetinę medžiagą ir proteinus.

     HCV savo genetinę informaciją saugo ne DNA, bet RNA. Tai skiriasi nuo proteino kopijavimo ir jo sujungimo su naujojo proteino komponentais prieš išleidžiant jį, kad būtų užkrėstos kitos ląstelės.

     Mokslininkai hepatito C ląstelių užkrėtimo būdą pavadino HCVcc.

Ankstesniuose eksperimentuose mokslininkai panaudojo HCVcc patvirtinti, kad molekulė, kuri yra prie žmoniškosios ląstelės paviršiaus, vaidina pagrindinį vaidmenį įleidžiant virusą į ląstelę.

ELTA