Europos Sąjungos valstybės, tarp jų ir Lietuva, iš Rusijos, Kazachstano neimportuoja paukščių, paukštienos produktų, kiaušinių. Todėl ten plintanti pavojinga liga - paukščių gripas mūsų šalies nepasiekė.

Tačiau tokios ligos grėsmė realiai išlieka, nes naminiai paukščiai gali užsikrėsti nuo praskrendančių laukinių paukščių.

Pavyzdžiui, šią savaitę Kazachstane Pavlodaro regiono Golubovkos kaime paukščių gripas nustatytas žąsų fermoje. Manoma, kad paukščiai užsikrėtė nuo praskrendančių laukinių paukščių. Fermoje laikytos žąsys sunaikintos. Paskelbti apribojimai prekybai paukščiais ir paukštiena. Stebimi aplinkiniai ūkiai.

Taip pat paukščių gripas ir toliau plinta Rusijoje, Tailande, Kinijoje, Vietname, Indonezijoje ir Japonijoje. Azijos šalyse šiais metais paukščių gripas buvo diagnozuotas 65 žmonėms, iš kurių 23 mirė.

Šiemet Lietuvos nacionalinėje veterinarijos laboratorijoje ištirta per 60 praskrendančių laukinių paukščių - visi buvo sveiki.

"Siekdami ir toliau užkirsti kelią paukščių gripui imamės ypatingų apsaugos priemonių", - sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Gyvūnų sveikatos skyriaus vedėjas Vaidotas Kiudulas. Teritorinės VMVT įpareigotos stebėti situaciją paukštynuose, ūkiuose.

Prisidėti turėtų ir patys Lietuvos gyventojai - reikia vengti naminių ir laukinių paukščių kontaktų, kurie labiausiai tikėtini vandens telkiniuose.

"Jeigu pastebėjote, kad pamėlusios paukščių barzdelės ir skiauterės, jie vaikšto ratu, atsiranda kaklo, sparnų raumenų traukuliai, vadinasi, jūsų paukščiai nukentėjo nuo paukščių gripo. Nuo šios ligos gaišta iki 100 procentų paukščių",- įspėjo V. Kiudulas.

Kaip žmonės užsikrečia pavojinga liga, nėra nustatyta, tačiau pasitaiko atvejų, kai užtenka tik kontakto su sergančiu paukščiu.

Anot V. Kiudulo, nustačius paukščių gripą Lietuvoje būtų sunaikinti visi ligos židinyje esantys paukščiai, valomos ir dezinfekuojamos patalpos. Taip pat būtų taikomi apribojimai prekybai paukščiais ir paukštiena, draudžiamas bet koks paukščių transportavimas.

ELTA