Pirmą kartą Lietuvoje vieno donoro organai transplantuoti net šešiems skirtingiems pacientams. Autoavarijoje žuvusio 20-mečio jaunuolio širdį, kepenis, du inkstus ir dvi akių ragenas šią savaitę persodino Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) medikai.

KMUK vadovas prof. Juozas Pundzius, vadovavęs sudėtingiausiai kepenų persodinimo operacijai, teigia, jog KMUK kol kas yra vienintelė įstaiga Lietuvoje, galinti atlikti tokį kompleksą operacijų. Užsienyje tai atlieka tik aukšto lygio medicinos įstaigos.

Kaip trečiadienį spaudos konferencijoje paaiškino J. Pundzius, maksimalų donoro organų panaudojimą lemia ne tik organų tinkamumas, bet ir medikų sugebėjimas juos išsaugoti. KMUK vadovas apgailestauja, jog kol kas tai padaroma ne visose šalies įstaigose.

KMUK paprastai naudojami į šią įstaigą patenkančių potencialių donorų organai. Pernai šalyje buvo paruoštas 31 donoras, iš jų 15 - KMUK. Panašus skaičius donorų buvo ir ankstesniais metais, tik 2001-aisiais jų buvo paruošta 45.

Iš viso Lietuvoje pernai buvo 82 potencialūs donorai. Maždaug trečdaliu prarastų donorų atvejų donorystei paprieštaravo artimieji, kitais atvejais donorai netiko dėl medicininių kontraindikacijų.

Mūsų šalyje ribojama informacija tiek apie donorus, tiek apie ligonius, kuriems persodinami kitų žmonių organai. Pasak medikų, donorų giminės bei visuomenė neretai neigiamai reaguoja į šį reiškinį. Nors, pasak J. Pundziaus, katalikų bažnyčia pritaria organų donorystei.

Iki praėjusių metų lapkričio 20 dienos prašymą Donoro kortelei gauti užpildė 4170 Lietuvos piliečių, daugiausiai tarp jų vilniečių (28 proc.). Po to seka Panevėžys (18 proc.), Šiauliai (18 proc.), Kaunas (15 proc.), Klaipėda (5 proc.), Marijampolė (5 proc.) ir kiti miestai.

KMUK atstovų teigimu, tarp potencialių donorų dar nebuvo patekęs nė vienas Donoro kortelės turėtojas. Tik prieš trejus metus buvo viena moteris donorė, kurios medicininėje kortelėje buvo įrašas, kad ji sutinka paaukoti savo organus.

Sveikos kepenys - bene rečiausiai pasitaikantis reikalingas organas - apie 80 proc. ligonių jų nesulaukia ir miršta. Jaunuolio sveikos kepenys pirmadienį KMUK buvo persodintos sunkiai sirgusiai moteriai.

Tai buvo ketvirtoji tokia operacija KMUK, ši įstaiga kol vienintelė Lietuvoje atlieka tokias operacijas. Jos sudėtingesnės net už širdies transplantaciją. Tiesa, anksčiau su persodintomis kepenimis ligoniai neišgyveno, dažniausiai dėl to, kad nesilaikė medikų nustatyto režimo. Šiuo metu du asmenys tebelaukia kepenų persodinimo.

Įskaitant paskutinę operaciją, KMUK atliktos 9 širdies persodinimo operacijos, dvi iš jų - praėjusiais metais. Visi šie asmenys tebegyvena, išskyrus vieną, kuris nusižudė. Pernai Lietuvoje širdys persodintos 6 ligoniams.

Šiuo metu inkstų laukia 300 ligonių, šie organai persodinami maždaug 37 proc. pacientų, tam naudojami tiek mirusių, tiek gyvų donorų organai. Praėjusiais metais Lietuvoje jų buvo persodintas 51 inkstas, 25 iš jų - KMUK.

ELTA