Ar orgazmas padeda įsimylėti? Į tokį klausimą mėgino atsakyti Australijos mokslininkė, tyrusi orgazmo poveikį smegenims.

Seniai žinoma, kad orgazmas sukelia euforiją, malonumą, tačiau jis turi įtakos ir emocijoms, aiškino australų fiziologė dr. Džema O'Brajen (Gemma O'Brien) iš Naujosios Anglijos universiteto pranešime, kurį ji skaitys Australijos sveikatos ir medicinos tyrimų kongrese Sidnėjuje kitą savaitę.

Ji pabrėžė, kad orgazmas būna stipriausias, kai žmogus įsimylėjęs. Gali būti ir atvirkščiai - lytinis pasitenkinimas skatina įsimylėjimą.

Dž. O'Brajen sudarinėja detalų smegenų aktyvumo orgazmo metu "žemėlapį". "Orgazmo metu kažkas atsitinka, kad mes pasijuntam esą laimingi. Bet moksliškai, biologijos terminais, negalime to aprašyti", - pasakojo ji.

Anot jos, supratus, kaip veikia smegenys, kai atsiduri devintame danguje, padėtų pagerinti lytinius santykius žmonėms, kurie nepatiria orgazmo - dėl ligos ar vaistų, antidepresantų.

Išanalizavusi literatūrą, Dž. O'Brajen sako išskyrusi tris pagrindines smegenų sistemas, kurios būna veiklios orgazmo metu.

"Kiekvienas mūsų turi tam tikrą emocijų, malonumo, euforijos elementą. Reikia nustatyti, kuri smegenų dalis atsakinga už kiekvieną iš šių elementų", - aiškino ji ir pridūrė nustačiusi, kad smegenyse esantis emocijų centras atspindi ryšį tarp sekso ir meilės. Todėl, anot mokslininkės, tikriausiai meilė stiprina orgazmą, bet galbūt ir orgazmas gali sustiprinti meilę.

Taip pat Dž. O'Brajen nustatė, kad orgazmas yra susijęs su dešiniuoju smegenų pusrutuliu. Anot jos, didžiausio susijaudinimo akimirką smegenų aktyvumas susitelkia vienoje smegenų pusėje - dešiniojoje. Tai natūralu, nes šioje pusėje gimsta mūsų fantazijos, sąvokos, svajonės.

Tačiau ji taip pat pastebėjo, kad tam tikro psichikos sutrikimo, kuriam būdingos maniakinės fazės, atveju smegenų aktyvumas pasislenka į kairįjį pusrutulį.

Dž. O'Brajen jau planuoja klinikinius tyrimus, bendrus su vaistų gamintojais, kad būtų gaminami vaistai, nekenkiantys seksui.

"Daugelis žmonių geria nuotaiką stabilizuojančius vaistus, kurie dažnai slopina orgazmą. Tačiau mes negalime tokių vaistų tirti, kol jie nepasirodo vaistinėse", - sako Dž. O'Brajein. Ji siūlo vaistų gamintojams į kuriamų vaistų testus įtraukti ir orgazmo funkcijos tyrimus, kad jų poveikis sekso pojūčiams išaiškėtų dar nepradėjus masinės gamybos.

ELTA