Iš pradžių tai tebuvo keli papildomi kilogramai. Bet per pastaruosius ketverius ar penkerius metus 38-erių metų inžinierius iš Hamburgo išsipūtė lyg balionas.

Stresai darbe, netaisyklinga mityba ir pernelyg didelis mėgavimasis mėsa, kokakola ir greituoju maistu atsiliepia sveikatai. Šiuo metu 192 cm vyras sveria 120 kg ir priklauso XXL klubui.

Vokietijos federalinio statistikos biuro duomenimis, trylika procentų suaugusių vokiečių turi didelį antsvorį, ir šis rodiklis kyla.

"Mitybos įpročius reguliuoja emocijos", - teigia profesorius Folkeris Pudelis (Volker Pudel), mitybos psichologas iš Giotingeno universiteto. Jis patvirtina tai, ką per daug sveriantys žmonės jaučia po pakartotinų nesėkmingų dietų. Protas žino, kaip skaičiuoti kalorijas, bet organizmas nori valgyti.

"Žmonių švietimas mitybos klausimais nepakeitė jų valgymo įpročių, - teigia F. Pudelis. - Bet jie dažnai valgo lydimi kaltės jausmo".

Ekspertai kelia aliarmą. Nutukimas tampa rimta problema išsivysčiusiose šalyse, o jas vejasi ir besivystančios šalys, tokios kaip Brazilija.

Pasaulio sveikatos organizacija įspėjo apie pasaulinę epidemiją ir praėjusiais metais patvirtino programą, kuria siekiama mažinti riebalų ir cukraus vartojimą.

Amerikiečiai dažnai laikomi storiausiais pasaulyje. JAV mokslinio tyrimo instituto "RTI International" duomenimis, trečdalis tautos yra aptukę, kitas trečdalis turi antsvorio.

Panašu, kad vokiečiai eina ta pačia kryptimi. Sprendžiant pagal jų kūno masės rodiklį, mažiausiai pusė vokiečių moterų ir 65 proc. vyrų yra per stori.

Pagal 2004 metų duomenis, netinkami mitybos įpročiai buvo iš dalies kalti dėl 68 proc. mirties atvejų, sukeltų lėtinių ligų. Kasmet šių ligų pasekmės atsieina 71 mlrd. eurų (90 mlrd. JAV dolerių).

Mokslininkai neranda vienareikšmio atsakymo, kas sukelia antsvorį. Svarbūs daugelis veiksnių kaip paveldimumas, gyvenimo būdas, socialinė klasė.

ELTA